Památky obohacují náš život, během Dnů evropského dědictví je budete moci poznat zdarma a se zajímavým doprovodným programem
Památky spojují naši minulost, historii se současností. Jsou jako kniha plná různých vrstev, stop času, lidí, souvislostí. Během Dnů evropského dědictví (EHD) od 9. do 14. září můžete v Českém Krumlově prozkoumat místa, kam se běžně nelze podívat. Budete mít jedinečnou příležitost důkladně se seznámit s významnými stavbami, jejich historií i způsobem jejich záchrany a obnovy.
Tématem letošního ročníku je „Život v památkách“ aneb hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Cestu ke kořenům můžete začít objevovat v sobotu 9. září v kupecké osadě Krumbenowe. Brány Pivovarské zahrady se otevřou nejen do všedního světa živého pravěku a středověku, ale nechají nahlédnout i do oblasti péče o zdraví a hygienu v dávné minulosti.
V sobotu ve 13:00 hodin je pro vás dále připravena komentovaná prohlídka sálů Prelatury. Prokyšovým a Gotickým sálem vás provede Martin Nechvíle, ředitel městské knihovny, která právě zde (v Prelatuře) sídlí.
Po celý sobotní den můžete také zdarma (či za zvýhodněné vstupné) navštívit řadu expozic ve městě: Klášterní museum, Museum Fotoateliér Seidel, Synagogu Český Krumlov, Regionální muzeum, Barokní poutní areál na Křížové hoře.
Podrobnosti - ZDE.
Lákavý program je pro vás připraven i v následujících dnech. Například v neděli 10. září budete mít možnost odhalit tajemství zámecké zahrady. „Půjdeme ke kaskádové fontáně s velkolepou sochařskou výzdobou, letohrádku Bellaria s nástěnnými malbami, či k hudebnímu pavilonu, který byl kdysi dobře skrytý uprostřed habrového bludiště. Budete pozorovat stromy, záhony i stavby a hledat odpovědi na otázky…třeba jak to bylo s ananasem nebo kam zmizel kocour a proč se tu líbí veverkám,“ zve děti a jejich rodiče Šárka Kosová. Dopoledne v 10:00 nebo po obědě ve 13:00 hodin začíná zábavné objevování zahrady srazem u vstupu do Zámecké jízdárny. Na tento program je nutná rezervace z důvodu omezeného počtu míst.
Zájemci o historii si mohou odpoledne poslechnout přednášku o vývoji krovů v našem městě od středověku do 20. století. Zavítejte ve 14:00 hodin do Muzea stavebních dějin a řemesel a dozvíte se mnoho zajímavostí, nebudou chybět ani ukázky některých původních konstrukčních prvků krovů. „V Českém Krumlově se do dnešní doby dochoval početný soubor historických krovů. Velkou roli zde hrála absence větších požárů, ale i zručnost tesařů, jejichž střešní konstrukce dokázaly odolat po dlouhá staletí vojenským konfliktům, nepřízni počasí, ale i zanedbané údržbě. U dřevěných prvků krovů je dodnes podstatně čitelnější rukopis původní řemeslné práce než třeba na omítkových úpravách historických domů,“ říká Jiří Bloch, autor přednášky. „Zmíníme se také o střešní krajině, která je hlavní součástí panoramatu historického sídla,“ doplňuje jeho kolega Daniel Šnejd.