aktualizováno 14. 6. 2023

Daruj krev, daruj plazmu, sdílíš život

Na 14. června připadá Světový den dárců krve, poselstvím letošního ročníku je zdůraznit nezastupitelnou roli jednotlivce – dárce krve nebo krevní plazmy. Je důležité krev a její složky darovat pravidelně, protože jedině tak se dosahuje bezpečného a udržitelného zásobování krví a krevními produkty, aby všichni pacienti v nouzi mohli dostat včasnou léčbu.

Světový den dárců krve 2023

V České republice daruje krev přibližně 225 tisíc občanů, přesto by bylo dle doporučení odborníků třeba alespoň 300 tisíc dárců. „Bohužel, místo nárůstu zájemců je cítit pozvolný pokles způsobený malým počtem nových prvodárců,“ říká Michal Kulík z Českého červeného kříže. Ročně přibude asi 30 tisíc nových dárců, aby se ale pokryl přirozený úbytek (daný věkem či nemocemi) a posílil se celkový počet dárců, bylo by třeba, aby jich ročně přibylo alespoň 35 tisíc. „Aktuálně je největší nedostatek dárců s krevní skupinou A- a B-, ale prvodárci jsou důležití všichni, bez ohledu na to, jakou krevní skupinu mají. Budou zařazeni do registru dárců, které oslovujeme v případech, kdy danou krevní skupinu opět ve zvýšené míře potřebujeme.“

Zájemci o darování krve mohou přijít bez objednání kdykoli v odběrovou dobu na Transfúzní oddělení Nemocnice České Budějovice.

Termíny odběrů:

Pondělí 6.30 – 11.00 hod.
Úterý 6.30 – 11.00 hod.
Středa 6.30 – 11.00 hod.
Čtvrtek 6.30 – 11.00 hod., 14.00 – 17.00 hod.
Pátek 6.30 – 11.00 hod.

Krevní barometr →  zde zjistíte, jaká je potřeba krve k aktuálnímu datu.

Každý rok jsou oceňováni bezpříspěvkoví dárci krve, kteří dosáhli 10, 20, 40 odběrů (bronzová, stříbrná a zlatá plaketa prof. MUDr. J. Janského). Za 80 odběrů je udělován zlatý kříž ČČK 3. třídy. Za 120 odběrů pak zlatý kříž 2. třídy. „Počet oceňovaných dárců krve na Českokrumlovsku dlouhodobě osciluje mezi 85 a 120 ročně,“ doplňuje Michal Kulík. Slavnostní večer s oceňováním se koná pravidelně v listopadu.

Více informací o dárcovství krve →

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: