aktualizováno 21. 2. 2022

Český Krumlov pořídil na práci v lese koně. Váží tunu a je ze železa

V krumlovských lesích nově pomáhá se dřevem speciální stroj. Tzv. železného koně pořídily Lesy města Český Krumlov na přesun pokáceného dřeva z příkrých vltavských strání.

Od nepaměti patřil tažný kůň k práci v lese, kde pomáhal s vytažením těžkých klád z nepřístupného terénu. I dnes jsou koně pro práci v lese využíváni, ve velké míře je ale nahradily stroje.

V nejhůře přístupných lesích, nebo tam, kde je potřeba používat co nejšetrnější technologie, se používá železný kůň – malý pásový stroj na dálkové ovládání, díky kterému je práce mnohem bezpečnější. „V případě dodržení bezpečnostních pravidel nehrozí těžké úrazy zapříčiněné sesmeknutím klády na kluzkém nebo nerovném terénu. Lehký pásový stroj se dostane všude a jeho práce je šetrná k přírodě,“ vysvětluje Miroslav Štoll, jednatel společnosti Lesy města Český Krumlov s tím, že jeden takový stroj byl do firmy nyní pořízen.  

Budeme ho využívat k přibližování dřeva např. z příkrých vltavských strání čili k přesunu pokáceného dříví na místo, odkud je možné jej odvézt vyvážečkou, případně přímo kamionem na pilu,“ doplňuje k využití nového pomocníka Miroslav Štoll.

Nový stroj Lesy města ČK pořídily za 600 tis. korun, na práci železného koně navíc stát přispívá dotacemi na šetrné technologie, o které bude společnost podávat žádost.

železný kůň, zdroj: oKSželezný kůň, zdroj: oKS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: