Kronika města Český Krumlov 2018
Česká politika a její odraz v Českém Krumlově
- Hlavní událostí měsíce ledna 2018 byla volba prezidenta ČR. Prezidentem České republiky se stal opět Miloš Zeman. V druhém kole prezidentských voleb se utkal s někdejším předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem. Dosavadní prezident vedl od začátku sčítání a svůj post obhájil poměrem hlasů 51:49. Zemanovo vítězství nebylo tak jednoznačné jako v prvním kole. Drahošovi dali voliči přednost v Praze a Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Zeman vyhrál ve všech ostatních, nejvýrazněji v Moravskoslezském kraji. Konečný rozdíl v počtu hlasů činil 152 184.
- Ve věku 73 let zemřel slovenský herec Marián Labuda. Jeho poslední rolí byla pohádka Anděl Páně 2, která byla natáčená i v Českém Krumlově. Čeští diváci si ho pamatují i z filmů Vesničko má středisková (1985), Roming (2007) nebo Lotrando a Zubejda (1996).
- 21. února 2018 byl na Slovensku zastřelen novinář Ján Kuciak i jeho snoubenka Martina Kušnírová. Investigativní novinář Jan Kuciak pracoval pro zpravodajský portál Aktuality.sk, spolu s ním zemřela i jeho partnerka. Policie čin vyšetřovala jako úkladnou vraždu. Slovenský policejní prezident čin odsoudil jako „bezprecedentní útok na novináře, jaký Slovensko ještě nezažilo“. Sedmadvacetiletý novinář se věnoval případům lidí z okolí slovenské vládní strany Smer podezřelých z daňových podvodů. Vražda slovenského novináře vedla později k pádu Ficovy vlády, rezignaci policejního prezidenta nebo masovým demonstracím.
- Česká PC hra Kingdom Come se stala celosvětovým hitem. Příběh odehrávající se v patnáctém století popisuje středověké Posázaví. Úspěch hry odstartoval i zvýšený zájem o české památky.
- V březnu 2018 ruský prezident Vladimir Putin podle očekávání a s velkým náskokem obhájil další šestiletý prezidentský mandát. Opozice upozorňovala na volební machinace.
- 4. března bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera byli v anglickém Salisbury otráveni látkou novičok, kterou vyvíjeli Sověti. Britská premiérka Theresa Mayová po incidentu označila za vysoce pravděpodobné, že za čin je zodpovědné Rusko. Incident zhoršil už tak napjaté vztahy mezi Ruskem a Spojeným královstvím. Británie ze země vypověděla více než stovku ruských diplomatů a zrušila všechna plánovaná dvoustranná setkání na nejvyšší úrovni. Skripal se svou dcerou útok přežili a byli později propuštěni z nemocnice. Rusové navíc obvinili z vývoje smrtícího novičoku Českou republiku.
- Ve věku 76 let zemřel světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl dlouhá léta postižený neurodegenerativní chorobou. Jeho obdivuhodný boj s nemocí, a především jeho práce z oblasti teoretické fyziky oslovovaly nejen vědeckou komunitu, ale i širší veřejnost.
- Při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou zemřelo šest lidí a další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi předcházelo čištění prázdné nádrže na pohonné hmoty.
- Dne 13. dubna 2018 zemřel ve věku 86 let nejslavnější český filmový režisér Miloš Forman. Celosvětový věhlas a pět Oscarů mu vydobyl film Přelet nad kukaččím hnízdem (1976) s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Zatímco doma diváci obdivovali jeho filmy Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří má panenko (1967), celosvětový ohlas získaly snímky Amadeus (1984), Lid versus Larry Flynt (1996) nebo Goyovy přízraky (2006).
- Američané zaútočili na Sýrii, přidali se Britové a Francouzi. Západ tak potrestal syrský režim za údajný chemický útok ve městě Dúmá.
- I v Českém Krumlově obyvatelé města, zvláště pak ženy a dívky, se zájmem sledovali královskou svatbu ve Velké Británii. 19. května 2018 si na královském hradě Windsor řekli ano britský princ Harry (34) a americká herečka Meghan Markle (37). Z mladých novomanželů se tak stali vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Honosného obřadu se zúčastnilo šest stovek hostů včetně členů královské rodiny i řady celebrit. Dorazil například americký herec George Clooney s manželkou, americká moderátorka Oprah Winfreyová, tenistka Serena Williamsová nebo slavný fotbalista David Beckham s manželkou Victorií.
- V květnu v EU vstoupilo v platnost Obecné nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Jeho úkolem je přinést lidem větší jistotu, že se s jejich osobními údaji bude nakládat citlivě.
- Německý Hamburk se stal od května 2018 prvním městem, které zakázalo vjezd dieselových aut do některých svých ulic.
- Prezident Spojených států Donald Trump a vůdce Severní Koreje Kim Čong-un se sešli na společném summitu v Singapuru 12. června 2018 a jednali tři dny. Na schůzce se zavázali ke zlepšení vzájemných vztahů a úsilí o denuklerizaci korejského poloostrova. Setkání vůdců dvou národů, které byly po více než sedm desetiletí zapřisáhlými nepřáteli, pozorovatele udivilo otevřeným až neformálním charakterem. „Bylo to historické setkání. Rozhodli jsme se nechat minulost za námi,“ prohlásil severokorejský diktátor těsně před podpisem společného prohlášení. „Svět pozná změnu,“ slíbil Kim a několikrát si s Trumpem potřásl rukou. Ovšem v průběhu dalších měsíců postoj Severní Koreje a jejího vrcholného představitele dal za pravdu těm, kteří žádný úspěch od tohoto jednání neočekávali.
- Červnové finále mistrovství světa ve fotbale pořádané Ruskem bylo masivně sledováno i v Českém Krumlově. Vyhrála Francie, když porazila překvapivého finalistu, tým Chorvatska. Chorvati po prohře slavili stejně, jako kdyby vyhráli.
- Spojené státy americké v červnu oznámily, že odcházejí z rady OSN pro lidská práva. Podle USA není tento úřad hoden svého jména.
- Začátkem července sledoval celý svět se zatajeným dechem záchrannou akci v Thajsku. Fotbalisté ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér uvázli v zaplaveném jeskynním systému Tcham Luang Nang Non na severu země. Skupina mladých sportovců postupně ustupovala do vzdálenosti více než čtyři kilometry od ústí jeskyně před stoupající hladinou vody. Tam chlapci zůstali uvězněni osmnáct dnů. O složité záchranné operaci informovala média po celém světě, ze zachráněných chlapců a trenéra se staly bezmála celebrity. Pozornost turistů celého světa přitáhl také jeskynní systém, ve kterém chlapci uvázli.
- Řecko postihly lesní požáry, které si vyžádaly nejméně 74 mrtvých. Oheň trápil i řeckou metropoli, zachvátil několik domů a vyžádal si evakuaci stovek lidí.
- Nastalo nejdelší pozorovatelné zatmění Měsíce v jednadvacátém století. Trvalo hodinu a 43 minut a díky ponoření Měsíce do zemského stínu získalo těleso zvláštní cihlově oranžové až rudé zabarvení.
- Katastrofy a nešťastné události léta 2018 neustávaly. Po pádu mostu Morandi v Janově zemřelo 43 lidí. Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se 14. srpna v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Při tragédii zemřelo 35 lidí, v době zřícení mostu bylo na inkriminovaném úseku 35 osobních aut a tři kamiony. Mezi zřícenými vozidly byl i český kamion, jeho řidič nehodu jako zázrakem přežil. Na místě zasahovaly přes dvě stovky hasičů, záchranné práce komplikoval silný déšť. Původně byla příčina pádu mostu připisována sesuvům půdy, později vyšlo najevo, že za tragédii může jeho nešťastná konstrukce náročná na kvalitu provedení a hlavně na údržbu. Právě liknavý servis spolu s obrovským nárůstem objemu těžké dopravy tragédii způsobily.
- Tři čeští vojáci zemřeli při explozi výbušného zařízení nastraženého u silnice poblíž východoafghánského města Ghazní.
- Českou republiko postihlo výjimečné sucho. Koncem srpna jím bylo postiženo 92 procent území země.
- Na indonéském ostrově Sulawesi zabilo zemětřesení o síle 7,5 stupně 1649 lidí. Indonéský ostrov v pátek 27. září zasáhla série zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály. Třímetrová vlna tsunami následně zpustošila pobřeží a středisko Palu bylo zcela zavaleno troskami ze zřícených domů. Lidé, kteří přežili tragické zemětřesení, ještě týden po katastrofě žili ve stanech mezi troskami a mnozí z nich neměli vodu ani jídlo. Neštěstí si celkem vyžádalo více než 1400 obětí, na ostrově navíc krátce po katastrofě vybuchla sopka Soputan.
- Požár v Národním muzeu v brazilském Riu de Janeiru zničil na 20 milionů atrefaktů, od archeologických nálezů po historické memorabilie.
- Říjen 2018 byl vyvrcholením oslav 100. výročí vzniku republiky. Slavnostní ohňostroje, vojenská přehlídka, odhalování soch anebo slavnostní znovuotevření historické budovy Národního muzea. Česká republika si 28. října připomněla sto let od vzniku Československa. Oslavy výročí se odehrávaly po celé republice, každé město zvolilo jinou formu připomenutí významného mezníku historie. Během slavnostního víkendu byla zdarma otevřena většina muzeí a památek, na některých místech se uskutečnily i speciální prohlídky. Oslavy vyvrcholily udílením státních vyznamenání na Pražském hradě.
- V Česku proběhly senátní volby i volby do obecních zastupitelstev. Nejvíce pozic ztratila ČSSD. ANO vyhrálo ve většině měst, ztratilo pouze v Praze a Brně.
- V listopadu 2018 odstartovala vládní krizi reportáž novinářů Slonkové a Kubíka, kteří ve švýcarské Ženevě vyzpovídali Babišova syna Andreje. Ten tvrdil, že byl unesen na Ukrajinu kvůli kauze Čapí hnízdo. Premiér se ohradil, že novináři obtěžují těžce nemocného člověka, na výtky novinářů a výzvy opozice k rezignaci oznámil, že nikdy neodstoupí. Z úst ministerského předsedy si celá kauza vysloužila název Puč Palermo, to proto, že její vrchol nastal ve chvíli, kdy byl Babiš přítomen na mezinárodní konferenci v Itálii. V Praze i dalších městech proběhlo několik protivládních demonstrací. Šestici opozičních stran se nakonec nepodařilo vládu Andreje Babiše svrhnout. Sociální demokraté se hlasování nezúčastnili, menšinovému vládnímu kabinetu pomohli i komunisté. Pro svržení vlády bylo 92 poslanců, proti 90. K samotnému hlasování se poslanci dostali po sedmihodinovém řečnickém maratonu.
- V mnoha evropských zemích i USA si lidé připomínali sto let od konce první světové války. Na Marsu úspěšně přistála sonda InSight, téměř okamžitě na Zemi poslala svoje selfie. Ukrajina vyhlásila výjimečný stav v reakci na rusko-ukrajinský incident v Kerčském průlivu na Krymu.
- Největší důlní neštěstí od roku 1990 se stalo 20. prosince v dole ČSM na Karvinsku, kde po výbuchu metanu zemřelo dvanáct polských horníků a jeden Čech. Další tři poranění horníci skončili v nemocnici, jeden v kritickém stavu. Tragédie se odehrála v severní lokalitě dolu 880 metrů pod povrchem. Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny a nastala urychlená evakuace všech pracovních čet. V podzemí trval požár ještě několik dní.
- Ve Francii, Belgii a Nizozemsku se uskutečnily masové protivládní demonstrace. Francouzský prezident Macron po týdnech násilností stáhl návrh na zvýšení daně z pohonných hmot, kvůli němuž nepokoje vznikly.
- Britský přírodovědec David Attenborough BBC na mezinárodním klimatickém sympoziu Spojených národů v Katovicích varoval před brzkým kolapsem civilizace. Německou kancléřku Angelu Merkelovou na postu předsedkyně CDU vystřídala Annegret Kramp-Karrenbauerová.
- Krakatoa, jedna z nejobávanějších sopek světa, ležící mezi Jávou a Sumatrou, se opět po čase probudila a vybuchla. Následná vlna tsunami zabila přes 400 lidí.