aktualizováno 29. 4. 2024

Cenu města Český Krumlov obdrží pět osobností

Z 11 nominovaných vybrali zastupitelé pět osobností, které si převezmou Cenu města Český Krumlov na slavnostním večeru 6. června v Synagoze Český Krumlov.

Cena města Český Krumlov je prestižní ocenění, které se udílí za významné počiny ve prospěch města a jeho obyvatel, ať již v činnosti kulturní a umělecké, podnikatelské, sociální nebo sportovní.

Ocenění v podobě dlažební kostky se skleněnou kapkou, které navrhl a zhotovil českokrumlovský výtvarník Tomáš Baran, se udílí již od roku 1993. Od této doby metaforickou kapku inspirace a fantazie obdrželo již 100 laureátů Ceny města. V letošním roce jich přibyde dalších pět.

 

Zastupitelé města Český Krumlov na dubnovém jednání rozhodli o udělení pěti cen následujícím laureátům:

Za celoživotní přínos v oblasti kultury bude oceněn Petr Hudičák, jenž stál u zrodu Musea Fotoateliéru Seidel. Občané Krumlova se s ním velmi dobře znají z přednášek pro veřejnost, které pravidelně pořádá. Je také spoluautorem oceňovaných knih Lipno – krajina pod hladinou, Šumava – krajina pod sněhem, Krumlov – město pod věží či Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy z knižní řady Seidelova Šumava. Aktuálně pracuje na pátém pokračování, knize zaměřené na horu Kleť.

Další ocenění získá českokrumlovská rodačka, která od roku 1983 vyučuje hru na klavír v místní základní umělecké škole a od roku 2000 zde také vykonává funkci ředitelky. Alena Švepešová za 24 let svého působení ve vedení školy dokázala vybudovat ZUŠku jako místo přátelského setkávání i živého partnerství s dalšími institucemi nejen v Českém Krumlově.

Třetí letošní ocenění, za celoživotní přínos v oblasti sportu, obdrží hokejista, bývalý hráč a stále aktivní trenér HC Slavoj, Tomáš Šafránek. U svých svěřenců byl vždy oblíben, vychoval již několik generací hokejistů. Pan Šafránek ve svých 92 letech stále trénuje krumlovskou hokejovou mládež, mezi jeho odchovance patří mimo jiné i známý hokejový trenér Marian Jelínek.

Ludmila Kitzlerová, členka a cvičitelka Sokola, učitelka tělesné výchovy a českého jazyka, později ředitelka základní školy v Linecké ulici, je další laureátkou, která přijme ocenění. Na Cenu města ji nominovaly českokrumlovské sokolky, pro které připravovala oblíbené cvičení celých 35 let. „Přály bychom si, abyste udělením Ceny města Český Krumlov ocenili její celoživotní obětavé a nezištné působení v oblasti českokrumlovské tělovýchovy,“ uvedla v nominaci Jaroslava Brožková.

Pátým laureátem Ceny města je Martin Neudörfl, který se podílí na obnově Schwarzenberské gardy a od roku 2015 je jejím gardovým hejtmanem. Krumlovský rodák je rovněž vedoucím Archivu Schwarzenberské granátnické gardy i jeho výzkumného oddělení. Granátnická garda stala fenoménem, který ke Krumlovu již neoddělitelně patří, a je zároveň i evropským unikátem.

 

Široká veřejnost je srdečně zvána na slavnostní předávání Cen města Český Krumlov, které se uskuteční ve čtvrtek 6. června 2024 od 18.00 hodin v českokrumlovské Synagoze.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: