aktualizováno 23. 6. 2011

Českokrumlovské kino bude nově vybaveno technologií pro 3D promítání aktualizace

aktualizováno 23.06.2011

Českokrumlovské kino se dočká digitalizace projekční technologie. Celkové náklady na digitalizaci se budou pohybovat okolo 4 milionů Kč. Na digitalizaci obdrželo město Český Krumlov dotaci ve výši 800 tisíc Kč od Státního fondu pro podporu české kinematografie. Projekt digitalizace musí být podle dotačních pravidel dokončen do konce roku 2011.

Od začátku letošního roku probíhají přípravné práce na digitalizaci českokrumlovského kina. Město Český Krumlov podalo k 30. dubnu 2011 žádost na Ministerstvo kultury České republiky o dotaci, ve které uspělo.

Digitalizací kina se rozumí především nahrazení klasického filmového projektoru novým digitálním projektorem. Nedílnou součástí digitálního kina je i server, který přehrává digitální data a dodává do projektoru signál ve vysokém rozlišení. Jednotlivé komponenty i celý systém musí splňovat  standard DCI, což je soubor technických charakteristik, který stanovuje standardy pro kvalitu promítání, ale také postupy, které je nutné dodržet, aby se zaručila bezpečnost způsobů přenosu. Českokrumlovské kino bude vybaveno také technologií pro 3D promítání.

Digitalizace je nezbytná pro další fungování kina: v letošním roce je na klasických filmových pásech v distribuci pouze cca 60% filmů a sestupný trend pokračuje stále rychleji. "Po roce 2012 nebude plnohodnotný provoz nedigitalizovaného kina možný," doplnil současný provozovatel kina Jan Jiřička.

Vedle vyšší kvality obrazu a zvuku nabízí digitální technologie i možnost sportovních či hudebních přímých přenosů a zejména umožňuje promítání filmů v den tuzemské nebo i světové premiéry. "Digitální kino poskytuje nové možnosti při sestavování programu a práci s divákem," uvedl Filip Putschögl z kanceláře starosty.

V současné době město Český Krumlov připravuje veřejnou zakázku na dodavatele projekční technologie. Ta by však neměla zůstat jedinou věcí, která v českokrumlovském kině změní. "Pro digitalizaci kina byl sestaven pracovní tým, který řeší budoucnost objektu kina komplexně, úpravou stávajícího technického stavu budovy počínaje a oživením kina vhodnými aktivitami konče. Budova kina by mohla fungovat jako kulturní centrum, které bude mít význam nejenom pro návštěvníky filmových projekcí, ale i pro obyvatele okolních domů a sídlišť, školy a volnočasové aktivity," sdělila místostarostka Jitka Zikmundová.

Kino J & K Český Krumlov

  • budova kina byla postavena v roce 1977 v rámci "akce Z"
  • Kino J & K provozuje Jan Jiřička a Radomil Kvapil na základě nájemní smlouvy z 1. 6. 1992
  • v devadesátých letech byl vzhledem ke snižujícímu se zájmu diváků rozdělen na provoz kina a komerční provoz posilovny a fitness
  • v roce 2000 byla realizována technologie ozvučení systémem Dolby stereo SR
  • v roce 2002 provedena kompletní výměna sedadel v kinosále s celkovou kapacitou 242 křesel
  • kino odehraje měsíčně cca 32 představení, z toho cca 4 představení pro děti a mládež
  • promítání probíhá z 35 mm filmových projektorů
Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: