aktualizováno 2. 10. 2019

Na Křížové hoře se po 80 letech rozezněl zvon

aktualizováno 2. 10. 2019

Srdce zvonu opět bije nad Českým Krumlovem. Po 77 letech se do věže barokní kaple na Křížové hoře vrátil zvon, na který se složili Krumlováci a návštěvníci poutního areálu.

Ve svátek Povýšení sv. Kříže, 14. září 2019, byl slavnostně posvěcen a zavěšen nový zvon v kapli Panny Marie Bolestné a sv. Kříže na Křížové hoře. „Je to historická událost, jde o třetí zvon v dějinách Křížové hory, dva předcházející byly ve světových válkách zrekvírovány," uvedl českokrumlovský prelát Václav Pícha.

Zvon zasvěcený Panně Marii Bolestné váží 53,3 kilogramů, v průměru má cca půl metru a je laděn v tónině B2. Zvon odlil jihočeský zvonař Michal Votruba a reliéf Panny Marie modeloval akademický sochař Václav Hrůza.

Zvon se z Křížové hory ozývá třikrát denně, v 7.00, ve 12.00 a v 18.00 hodin. Každý pátek také navíc v 15.00 hodin.

Na nový zvon se lidé složili ve veřejné sbírce, ve které se vybralo dvě stě tisíc korun. „Areál Křížové hory znám důvěrně, je to místo s jedinečným geniem loci. Proto jsem neváhal podpořit vznik nového zvonu. Chtěl bych, aby toto místo žilo a přitahovalo návštěvníky, kteří mají duchovní rozměr," uvedl hlavní donátor zvonu Luděk Sekyra. Město Český Krumlov darovalo na zvon 20 tisíc korun.

„Zvon je fenoménem napříč dobami, je neuvěřitelné, jak lidi oslovil, za jejich dary jim patří obrovské poděkování," řekl Dalibor Uhlíř, správce kaple, který se spolu s paní Věrou Petrovičovou zasloužil o znovuoživení poutního místa.

Poutní areál je otevřen celoročně o víkendech a státních svátcích, v létě od 12.00 do 17.00 hodin, v zimě od 12.00 do 16.00 hodin. Více informací o historii, aktuálních výstavách a akcích je k dispozici na krizak.ckrumlov.cz.

Fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: