aktualizováno 20. 5. 2019

Městský úřad v Českém Krumlově se stal třetím nejpřívětivějším úřadem v kraji

aktualizováno 20. 5. 2019

Počtvrté za sebou se Městský úřad Český Krumlov zařadil mezi nejpřívětivější úřady Jihočeského kraje. V soutěži, která mapuje přívětivost a otevřenost městských úřadů vůči občanům se umístil na bronzové příčce za Českými Budějovicemi a Táborem.

Přívětivý úřad 2019

Ve středu 15. května 2019 proběhl čtvrtý ročník slavnostního předávání ocenění Přívětivý úřad v kategorii obcí s rozšířenou působností. Do letošního ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra, se přihlásilo celkem 146 měst a obcí a nejpřívětivější úřady byly opět vyhlašovány v jednotlivých krajích a celorepublikově. Úřady jsou v soutěži hodnoceny z hledisek dostupnosti, transparentnosti nebo komunikace.

Českokrumlovský městský úřad se umístil na třetím místě v kraji. „Za toto potvrzení naší dobré práce jsme moc rádi a velmi si ho vážíme. Nadále pracujeme na zlepšování a rozšiřování našich služeb, nyní se například zaměřujeme na digitalizaci dat a aktualizaci vlastního mapového portálu, abychom občanům nabídli moderní, dostupnou a přívětivou veřejnou správu," uvádí tajemník městského úřadu Radim Rouče.

Městské úřady byly hodnoceny na základě šesti desítek kritérií. Sledovala se například možnost online objednávek termínu pro vyřízení nejrůznějších agend, dostupnost formulářů na webu, nebo i aplikace pro hlášení závad, kterou obyvatelé využívají k rychlému sdělení poruch a nedostatků ve městě. „Tato aplikace prošla loni inovací. Nově nabízíme hlášení závad také prostřednictvím mobilní aplikace," doplňuje Radim Rouče.

V hodnocení soutěže se také odrážela dostupnost úřadu pro občany, např. možnost online objednání a sledování vytížení přepážek, počet úředních hodin, možnosti plateb poplatků, a také je sem zařazený bezbariérový přístup do budovy.

Hodnocení se také týkalo transparentnosti úřadu, sem patří zveřejňování materiálů z jednání zastupitelstev na webu města, aplikace rozklikávacího rozpočtu, zveřejnění oficiální strategie rozvoje města, zveřejnění územního plánu, či existence on-line archivů rozpočtů. Všechny tyto informace standardně Český Krumlov zveřejňuje na webových stránkách města.

Zleva: náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Petr Mlsna, tajemník českokrumlovského městského úřadu Radim Rouče a ředitel odboru strategického rozvoje a koordinace veřejné správy Ministerstva vnitra ČR David Sláma.

Hodnocena byla i komunikace města na webových stránkách a na sociálních sítích nebo vydávání zpravodaje.

Soutěž také reflektovala participaci občanů, kde jde o setkávání úřadu s občany a zajišťování sběru jejich názorů a podnětů a také o participativní rozpočtování. Město Český Krumlov pravidelně pořádá setkání s občany a jedním z cílů strategie rozvoje města je zapojení obyvatel do dění ve městě, což se také daří právě projektem participativního rozpočtu, jehož třetí ročník zanedlouho odstartuje.

Vítězové v jednotlivých krajích

V celorepublikovém hodnocení se nejpřívětivějším úřadem stal Městský úřad Litoměřice. Druhým Magistrát města Liberce a třetím Městský úřad Žďár nad Sázavou.

Související odkazy

Bližší informace o soutěži jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: