aktualizováno 19. 9. 2017

Svatováclavské slavnosti lákají na nakuřovaný ležák a pečený bůček

aktualizováno 19. 9. 2017

Poslední zářijový víkend bude v Českém Krumlově patřit tradičně Svatováclavským slavnostem a Mezinárodnímu folklornímu festivalu, který roztančí historické centrum. Hold bude vzdán sv. Václavovi, patronovi české země, pivovarníků a vinařů. Jak jinak oslavit tyto dny než tancem, hudbou, dobrým jídlem a pitím! Milovníci zlatavého moku se mohou těšit na prezentaci krumlovského piva, gurmány potěší pečený bůček, sladkomily domácí zmrzlina a vinaře zase degustace evropských vín. Návštěvníci se mohou těšit na ukázku hašení požáru, model starého vltavského voru, sportovní program v lese a tahákem je i vystoupení folkové legendy Žalmana & spol.

Program letošních Svatováclavských slavností otevřou mimořádné prohlídky kostela sv. Víta a kaple sv. Václava a Svatováclavská mše svatá ve čtvrtek 28. září. Ve státní svátek si návštěvníci budou moci prohlédnout mimo jiné také schwarzenberské archivní vinné sklepy v renesančním domě na V. zámeckém nádvoří, kde je pro zájemce připravena rovněž degustace vína. V poutním areálu na Křížové hoře nad Českým Krumlovem mohou účastníci zažít Svatováclavskou noc s působivým osvětlením a koncertem.

„Snažíme se, aby sváteční den byl netradiční. Chceme dát prostor návštěvníkům, aby se prošli po městě a navštívili místa, kam se běžně nedostanou. Aby rodiny a přátelé měli možnost projít si město a strávit hezký čas, něco dobrého ochutnali a zajímavého viděli,“ uvádí za organizátory ředitel Městského divadla Jan Vozábal.

Novinkou Svatováclavských slavností jsou Pivovarské slavnosti v Pivovarské zahradě, které slibují prezentaci piv z produkce Historického pivovaru Český Krumlov. Pivovar navazuje na tradici vaření piva v Českém Krumlově, která je prakticky spojena se vznikem města už od 13. století. Za obnovením vaření piva stojí hlavně vášeň pro poctivé české pivo a snaha navrátit věhlas krumlovského piva z dob jeho největší slávy za vlády Rožmberků a Schwarzenbergů. Představen bude světlý ležák 11°, světlý ležák Premium 12° a tmavý nakuřovaný ležák Premium 12°.

Ruku v ruce s dobrým pitím jde i dobré jídlo, to je letos v režii Českokrumlovského sdružení kuchařského, které v Pivovarské zahradě nabídne pečený bůček s karamelovými jablky a pečenou cibulí, konfitovanou kachnu s marinovaným zelím a opečenou kedlubnou, pečený hovězí krk s dýňovým pyré a mnoho dalšího ze špičkové gastronomie.

Program potěší i milovníky vína, kteří budou moci letos nově ochutnat okolo 50 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa, Bulharska, Černé Hory. Ochutnávka proběhne v Klášterní zahradě, formou žetonů, které budou k zakoupení na místě.

Od čtvrtka 28. září až do neděle 1. října zaplní náměstí Svornosti svatováclavský jarmark s tradičním zbožím a pochutinami nejrůznějšího druhu. Kláštery Český Krumlov návštěvníky jistě zlákají k návštěvě švestkové hody, k ochutnání budou švestkové knedlíky, koláče, povidlové buchty i švestkové pivo.

Hudební produkce Svatováclavských slavností ctí folk a organizátorům se podařilo sem dostat skutečnou folkovou legendu, vystoupí tu Žalman & spol., který působí na hudební scéně téměř půl století.

V Krumlově se ale objeví i bluegrassová kapela Semtam a premiéru veřejného koncert zažije v pátek českokrumlovská kapela Urquhart.

V programu v Pivovarské zahradě vystoupí dechová hudba Doubravanka, heligonkáři z Čech a Rakouska kapela Hrajeto a večerní program zakončí českokrumlovská populární skupina Papouškovo sirotci. Pro děti je připraveno dětské odpoledne plné her a aktivní zábavy ve spolupráci s partnerem akce Jednotou Kaplice.

Páteční a sobotní program se ponese na folklórní vlně, kdy účastníci Mezinárodního folklórního festivalu oživí svým tanečním uměním ulice a zákoutí historického centra Českého Krumlova. Letos sem zavítají soubory z Nového Zélandu, Indie, Izraele, Chorvatska a z českých souborů vystoupí soubory z Plzně, Českých Budějovic a domácí krumlovská Jitřenka a Růže.

Tradičně se ke Svatováclavským slavnostem připojují také krumlovští voroplavci, kteří pro letošek vytvářejí model starého vltavského voru, aby si každý mohl prohlédnout, jak dříve fungovalo plavení dřeva.

Neobvyklou podívanou, kde nebude chybět napětí a ostrá akce, chystají na sobotu také českokrumlovští dobrovolní hasiči, kteří letos slaví 80. výročí založení sboru. V centru města v Široké ulici předvedou hašení požáru.  

Dalším výročím, které se připojuje ke Svatováclavským slavnostem, je 25leté působení Lesní správy v Českém Krumlově. Lesy ČR pro sportovní nadšence i rodiny s dětmi připravily 25km běžecký závod jihovýchodní částí Kletě s doprovodným programem a lesní pedagogikou.

V programu Svatováclavských slavností nebudou chybět tradiční prohlídky města s průvodci, sobotní setkání a fotografování Václavů a Václavek, svatováclavské focení v Museu Fotoateliéru Seidel a také oblíbený svatováclavský večer otevřených muzeí a galerií s volným vstupem do vybraných expozic.

„Přijďte si užít poslední dny babího léta na náměstí na koncert Žalmana, pozdravit Václavy, nebo poděkovat hasičům za jejich obětavou práci. V Pivovarské zahradě i českokrumlovských klášterech najdete prostor k odpočinku i uspokojení svých chuťových buněk,“ zve na podzimní slavnosti starosta Dalibor Carda.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v kompletním program, který je k dispozici na webových stránkách www.ckrumlov.info/svatovaclavskeslavnosti

POŘADATELÉ

Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hanička Pelzová - koordinátorka trhu

GENERÁLNÍ PARTNER

Budějovický Budvar, národní podnik

HLAVNÍ PARTNER

ČEVAK a.s.
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici
Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

PARTNEŘI

Energo Český Krumlov s.r.o.

Brewery Český Krumlov s.r.o. - Historický pivovar Český Krumlov

Linde Pohony s.r.o.

STAVEBNA Václav Nejedlý s.r.o.

 

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Českokrumlovský deník

Českokrumlovská televize

Ozvěny z měst a obcí Českokrumlovska

Český rozhlas České Budějovice


POŘADATELÉ Mezinárodního folklórního festivalu

Dětský folklórní soubor Jitřenka

Folklórní soubor Růže

Mezinárodní folklórní festival podpořili:

Krajský úřad Jihočeského kraje, město Český Krumlov, Ministerstvo kultury ČR, Svaz klubů mládeže, Stabex, Cukrárna U Soudu


Záštitu nad Mezinárodním folklórním festivalem převzali:

Senátor Tomáš Jirsa, poslanec Parlamentu ČR Jan Zahradník, starosta města Český Krumlov Dalibor Carda, poslanec Parlamentu ČR Karel Schwarzenberg


Partner Mezinárodního folklórního festivalu:

Český rozhlas

Děkujeme partnerům za podporu Svatováclavských slavností!

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: