aktualizováno 26. 6. 2017

Hornobránský rybník nabízí v parných dnech osvěžení

aktualizováno 26. 6. 2017

Sezóna relaxace a hrátek u vody se naplno rozjela a místem, kde naleznou vyžití rodiny s dětmi, sportovci i milovníci slunečních paprsků je v Českém Krumlově právě Hornobránský rybník. Tato lokalita prošla před třemi lety kompletní revitalizací, a stala se tak v parných letních dnech hojně vyhledávaným místem Krumlováků. Návštěvníkům je tu k dispozici písečná pláž, dvě sportovní a jedno dětské hřiště, občerstvení, sociální zařízení a v neposlední řadě špičková kvalita vody, která pravidelně prochází odbornými rozbory.

V polovině května začala příprava na léto, kromě běžné údržby a sekání trávy kolem rybníka prošly úpravou také povrchy na hřištích. Pro sportovce je tu k dispozici jedno beachvolejbalové a jedno šotolinové univerzální hřiště pro míčové hry. „Rozšířili jsme dětské hřiště o prvky pro nejmenší návštěvníky, byly vysazeny nové stromy pro vytvoření přirozeného stínu, městské lesy dodají v brzké době písek na pláž a plánujeme také doplnění vodních atrakcí pro děti, které tu zatím chybí," vyjmenovává novinky Martin Tomka z městské společnosti PRO-SPORT ČK, která se o rybník a jeho okolí stará.

Hornobránský rybník se může pochlubit špičkovou kvalitou vody, kterou pravidelně jednou za čtrnáct dní, v tropických dnech pak jednou za týden, ověřuje a testuje akreditovaná společnost. „Za tři roky existence nebyla ani jednou zhoršená kvalita vody díky tomu, že máme posílenou vodoteč z kaskády rybníků Sebevrahů. V případě potřeby pustíme vrt a zásobujeme rybník čistou vodou," upřesňuje Martin Tomka.

Průzračně modrou vodu jako v umělých bazénech tu však nelze očekávat. Rybník zůstane rybníkem i s jeho přirozeným ekosystémem. Ze světa fauny je proto třeba počítat s přítomností kachen. Ta závisí na vodácké sezóně, na jejím vrcholu se totiž kachny z řeky stěhují do klidných vod, a nejbližší nacházejí právě tady. V Hornobránském rybníku také žije škleble rybničná, která je indikátorem čistoty vody, neboť je velmi citlivá na dusíkaté látky a chemikálie. Je to přísně chráněný mlž. Návštěvníci velmi často škeble sbírají a násilně otvírají, což je zakázáno!" upozorňuje Martin Tomka.

U rybníka rekreanti naleznou vše, co by nemělo ke komfortnímu koupání chybět - převlékárny, sprchy s pitnou vodou, WC, restauraci s venkovním posezením a vyhrazené parkoviště.

Fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov