aktualizováno 16. 5. 2011

Rechle v Českém Krumlov (2011)Rechle přes Vltavu v Novém Spolí budou opraveny

aktualizováno 29.04.2011

Dnes začíná oprava rechlí spojujících městské části Nové Spolí a Plešivec v Českém Krumlově. Na zastřešeném dřevěném mostě pro chodce přes řeku Vltavu bude vyměněno dřevěné předmostí, opraveny ocelové nosníky a natřen vnější plášť mostu. Celkové náklady na opravy činí 200 tisíc Kč. Část bude financována z dotace z Programu regenerace městské památkové zóny. Práce budou dokončeny nejpozději do konce června letošního roku. V průběhu rekonstrukce budou rechle provizorně zprůchodněny přes dřevěné schodiště.

Co bude opravováno?

Opraveno bude předmostí hlavního tělesa dřevěného mostu (rechlí).  Dřevěné předmostí bude kompletně rozebráno, ocelové nosníky budou očištěny a opětovně natřeny antikorozním nátěrem. Dřevěná konstrukce bude osazena nová ve stejném provedení a profilaci, jako je stávající dožilá, která vykazuje vážné poruchy. V rámci oprav bude částečně natřen vnější plášť mostu z nábřežní strany Plešivec.

Rechle v Českém Krumlov (2011)Omezení pro chodce

Vzhledem k tomu, že předmostí na straně Nového Spolí bude kompletně rozebráno, dojde k částečné uzavírce mostu pro pěší. V uplynulých dnech bylo instalováno provizorní schodiště přes krajní mostní pilíř, který mohou chodci využívat po dobu opravy předmostí. Přes provizorní schody se obtížně dostanou cyklisti nebo maminky s kočárky.

Z historie rechlí

Rechle v Novém Spolí v Českém Krumlově jsou označovány jako Horní rechle. V minulosti existovaly ještě Dolní rechle přes Vltavu u pivovaru, které sloužily jako jez na řece s propustí pro plavení dřeva. Horní rechle byly postaveny v roce 1798.

Rechle jsou dlouhé 110 metrů, 2,7 metrů široké a 4,1 metrů vysoké s půdorysem písmena L. Rechle mají valbovou šindelovou střechu. Zpevněny byly v roce 1987 pomocí ocelových nostníků.

Rechle jsou technickou památkou. 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: