aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Září 2011

Vodní záchranáři

Ve dnech 1. až 5. září se mladí vodní záchranáři zúčastnili Mistrovství Evropy juniorů ve vodním záchranném sportu v dánské Kodani. O medaile bojovalo patnáct zemí, Českou republiku reprezentovalo deset mladých vodních záchranářů z místních skupin Brno-město, Neratovice, Český Krumlov (Aleš Berounský, Natálie Berounská, Jan Kodým a Kristýna Lukšová), Klatovy a Praha 15. Největší individuální úspěch si v bazénu vyplavali sourozenci Berounští v disciplině Manikin Tow with Fins.

Letní kino skončiloOpuštěné letní kino v Českém Krumlově po ukončení provozu z důvodu velmi nízké návštěvnosti

Po více než 40 letech skončil v sobotu 3. září provoz českokrumlovského letního kina. Návštěvnost byla velmi nízká, průměr se dostal na 12 diváků. Jednou dokonce běžel i film, na který přišli jen dva diváci. Na celosvětový trhák Harry Potter přišlo 41 lidí, což bylo paradoxně nejúspěšnější letošní představení letního kina. Malá návštěvnost nebyla způsobena jen mimořádně špatným počasí letošního léta. Hlavním důvodem je zřejmě digitalizace kin. Poslední diváci letního kina mohli zhlédnout filmy Šmoulové a Ženy v pokušení.


Úpravy městského parku a parkoviště u DDM

Rekonstruovaný a zvelebený městský park měl být otevřen pro veřejnost v režimu tzv. předčasného užívání již v srpnu. Kvůli řadě problémů se tak nestalo a slavnostní zahájení provozu bylo odloženo na září. Konečnou verzi provozního řádu určí čas a první měsíce provozu. Městský park tvoří klidovou zónu přímo v historickém centru Českého Krumlova.
Na projekt s názvem Stavební úpravy městského parku a jižních teras v Českém Krumlově – 1. etapa získalo město Český Krumlov dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad, který je spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. Celkové náklady činily 21 milionů korun, přičemž finanční spoluúčast města 7,5 %. Současně s úpravami parku bylo také rekonstruováno parkoviště u DDM. Tyto práce hradilo město ze svého. Zrekonstruované parkoviště P3 má kapacitu 120 stání. Je přizpůsobeno pro držitele průkazky ZTP, k dispozici je i veřejné WC s přebalovacím pultem. Parkoviště přebral do své správy ČKRF.

Kiwanis klub pomohl japonskému Sendai

Zprávy o březnovém katastrofálním zemětřesení a tsunami v Japonsku přivedly českokrumlovské členy Kiwanis klubu, jehož mottem je pomoc dětem a mladým lidem, k nápadu zorganizoval sbírku. Její výtěžek 50 243 korun byl předán na účet spřáteleného Kiwanis klubu v japonském městě Sendai. Mezi dárci byli jak soukromí podnikatelé, tak i zaměstnanci nejrůznějších institucí. Samotní členové Kiwanis klubu přispěli částkou 10 000 korun.

Den s handicapem – den bez bariér

V sobotu 10. září se v Českém Krumlově uskutečnil 8. ročník Dne s handicapem – dne bez bariér. Program nabídl účastníkům kulturní program na náměstí, ukázky a prodej výrobků chráněných dílen, skupinovou prohlídku města pro vozíčkáře, prohlídku pro nevidomé, prohlídku zámku a nově i prohlídku podzemního grafitového dolu. Dvou jízd do dolu využili handicapovaní návštěvníci beze zbytku. Nechyběla ani voroplavba, otevřeny byly některé výstavy zdarma, a to například Egon Schiele Art Centrum, Regionální muzeum a výstava National Geographic. Návštěvníci mohli zavítat i na jazzový festival do parku za divadlem.
K účasti bylo přihlášeno přes 200 zájemců, mezi nimiž bylo i 30 Rakušanů. Letošní ročník byl věnován Japonsku, které letos na jaře postihlo zemětřesení. Návštěvníci tak mohli uvidět ukázky japonské kultury, například divadlo či přípravu suši.

Fotogalerie akce zde.

Barokní divadlo

V barokním divadle byla 9. září uvedena novodobá světová premiéra Scarlattiho opery Kde láska, je i žárlivost. Opera byla provedena v barokní scéně a kostýmní výpravě s využitím dobových efektů v režii Ondřeje Havelky. Partitura opery byla objevena v českokrumlovském archívu. Italský skladatel ji zkomponoval na zakázku Josefa Adama Schwarzenberga. Premiéru měla opera Dove e amore e gelosia na zámku 24. července 1768 u příležitosti svatební návštěvy Adamova syna Jana Schwarzenberga. V současném provedení zazpívali sólové party sólisté Národního divadla Kateřina Kněžíková, Jaroslav Březina, Lenka Máčiková a Aleš Briscein. Z opery vznikl filmový záznam doplněný dotáčkami v zákulisí a exteriéru zámku, který by měl být v televizi odvysílán o letošních Vánocích.

Jazzky Krumlov 

V centru Českého Krumlova se ve dnech 9. a 10. září uskutečnil další ročník festivalu Jazzky Krumlov. Programu vévodila zpěvačka skupiny Monkey Business Tonya Graves. Kromě ní se festivalu zúčastnilo dalších sedm kapel a sólistů. Koncerty probíhaly na několika místech města – U Malého Vítka, v Egon Schiele Art Centru, v Café Retro, v parku za Městským divadlem.

Blue Effect

Na terase českokrumlovského hotelu Růže se v pátek 16. září v rámci cyklu koncertů Akusticky nad řekou představil kytarista Radim Hladík se svou kapelou Blue Effect. Nadšený ohlas diváků na koncert potvrdil, že Radim Hladík je fenomenální kytarista a skutečná žijící legenda české hudby a že dnešní sestava, která je i více než o generaci mladší než Hladík, svým předchůdcům ostudu nedělá.

Renesanční noc na druhém a třetím zámeckém nádvoří v rámci oslav Rožmberského roku 2011Renesanční noc

V pátek 16. září ožilo druhé a třetí zámecké nádvoří renesanční nocí. Nadační fond Festival komorní hudby ji uspořádal v rámci oslav Rožmberského roku. Na druhém nádvoří čekaly na návštěvníky bohatě prostřené stoly. Hostina byla provázena vystoupením kejklířů Wagabundus, proslovem rožmberského kronikáře Václava Březana, hrou na historické hudební nástroje. Vystoupili i Krumlovští pištci, sdružení Ludus musicus, Rožmberská kapela, taneční umění předvedla skupina Fioretto. Na dalším nádvoří byla otevřena krčma, kde vyhrával dudák a podávala se slivovice či svařené víno. Hosté se zde zaposlouchali do renesančních košilatých pijáckých písní.

Katalog s programem akce Renesanční noc zde.

Letošní sezona na otáčivém hledišti

Letošní divadelní sezona na točně byla zahájena 9. června Shakespearovou komedií Jak se vám líbí v režii Davida Radoka. Dále se diváci mohli potěšit reprízami nejúspěšnějších titulů z předcházejících sezon - Mozartovou operou Don Giovanni v režii Jiřího Menzela, dramatem Macbeth, komediemi Sluha dvou pánů a Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Ani letos nechyběl balet Sen noci svatojánské a opera Komedianti v hlavní roli s argentinským tenorem José Curou.
V tržbách za představení padl letos rekord. Točna má zisk 32 milionů korun, což je o čtyři miliony více než vloni. Celkově přišlo na točnu 51 tisíc diváků (rekord z předchozích let je 55 tisíc), ale titulů bylo více. Komedianti (kromě jednoho představení s José Curou, v režii Davida Radoka) měli vyprodáno, Shakespeare naplnil hlediště z 98 %, podobný úspěch měla i komedie Sluha dvou pánů.

Dny evropského dědictví

Program Dnů evropského dědictví proběhl ve dnech 17. a 18. září. Věnován byl především prezentaci projektu Revitalizace areálu klášterů. Pro návštěvníky byla přichystána Řemeslná ulička s ukázkami kovářství, výroby keramiky, malby na hedvábí a pekařství. Velký zájem byl jako tradičně o exkurze. Po běžně nepřístupných místech areálu návštěvníky provázeli Roman Lávička, Jan Vozábal, Kateřina Slavíková, Jiří Bloch a Jiří Olšan. K akci se vlastním programem připojilo rovněž Muzeum stavebních řemesel a Státní hrad a zámek. Zpřístupněna byla po oba dny kaple Bolestné Panny Marie a sv. Kříže na Křížové hoře, kam i díky pěknému počasí přišlo více než 600 návštěvníků.

Katalog s programem akce Dny evropského dědictví zde.

Museum Fotoatelier Seidel

V pondělí 19. září se za účasti novinářů uskutečnila zkouška na divadelní představení, která se budou konat v Museu Fotoatelier Seidel od příštího víkendu. Legendární fotograf Josef Seidel, jeho žena a služebná Gerta se po letech vrátili do svého ateliéru, aby umožnili návštěvníkům prožít jedinečnou atmosféru doby před zhruba sto lety. Autorem a režisérem představení je Štěpán Kryski, role pana Seidela se ujal Josef Palouda, roli paní Elizabeth ztvárnila Blanka Rožánková, Gertu představuje Eliška Hudičáková.

Rocková liga

Závěrečný finálový večer rockové ligy Omniplast 2011 se uskutečnil v areálu zahrad pivovaru Eggenberg v rámci Svatováclavských slavností. Soutěž se konala od dubna letošního roku v českokrumlovském salonu Šnek. Do finále se dostaly kapely Hameln z Českých Budějovic, Assort Plastic z Krtova, Apokalypsa Rock z Českého Krumlova a Barruth z Loun. V rámci soutěže probíhal také projekt Pomáháme rockovou muzikou. Z jeho výtěžku budou zakoupeny podložky hlídající životní funkce u novorozenců pro dětské oddělení českokrumlovské nemocnice.

10. ročník Svatováclavských slavností 2011Svatováclavské slavnosti

Desátý ročník Svatováclavských slavností připravil pro návštěvníky bohatý program: Mezinárodní folklórní festival, koncerty, Noc otevřených muzeí a galerií, zábavné odpoledne pro děti, divadelní představení, setkání Václavů a Václavek. Ve čtvrtek 22. září začal 3. ročník Svatováclavského balónového létání. V pátek 23. září byl na náměstí otevřen Svatováclavský trh, který pokračoval celý víkend.  Páteční večer na náměstí patřil koncertu Jaroslava Svěceného v doprovodu slovenské skupiny Cigánski diabli. Náměstí bylo zcela zaplněné a aplaudovalo virtuózní hře všech hudebníků. Slavnosti pokračovaly i dále. V den státního svátku se mimo jiné uskutečnily mimořádné prohlídky kostela a kaple sv. Václava s výkladem historika, českobudějovický biskup Pavel Posád odsloužil v chrámu sv. Víta mši. Oslavy uzavřel Svatováclavský podvečerník v Městské knihovně, kde Jan Vaněček pokřtil svou novou knihu Veselosti z krumlovského Česka.

Aktualita z 14. září 2011 - Svatováclavské slavnosti 2011

Fotogalerie akce zde.

Festival barokních umění

Čtvrtý ročník Festivalu barokních umění byl zahájen v pátek 30. září. První na programu byla barokní opera Spojení míru s Martem Antonia Vivaldiho v zámeckém barokním divadle. Ve 20 hodin se v Maškarním sále zámku uskutečnil zahajovací koncert festivalu. Festival trval celý víkend a kromě večerní opery nabídl ještě Matiné v zámecké Bellarii, ohňostroj či komorní koncert v Prokyšově sále bývalé Prelatury.

Počasí

Začátek září přinesl teploty skoro už podzimní. Denní teploty se pohybovaly kolem příjemných 22 °C, v noci bylo chladněji, kolem 12 °C. Stejné počasí vydrželo až na výjimky zhruba do poloviny měsíce. Například o víkendu 10. a 11. září bylo velmi teplo, v neděli bylo na mnoha místech země dosaženo teplotních rekordů. V Českých Budějovicích bylo naměřeno 30,9 °C. Ve středu 15. září začalo vydatně pršet, po třech dnech se opět oteplilo a ke zlomu došlo v neděli 18. září odpoledne, kdy se náhle a velmi ochladilo. V dalším týdnu bylo zase typické podzimní počasí – ranní teploty se pohybovaly kolem 10 °C, odpoledne se některé dny dostaly až na 20 °C. Mimořádně teplé počasí vydrželo do konce měsíce, na některých místech ukazoval teploměr i 26 °C.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: