aktualizováno 30. 5. 2005

Hanzelka a Zikmund - Fotografie - výstava v Regionálním muzeu v Českém Krumlově

Koná se pod záštitou starosty Českého Krumlova JUDr. Františka Mikeše
a jihočeského hejtmana RNDr. Jana Zahradníka

Slavnostní otevření výstavy se uskutečnilo v sobotu 28. května. Miroslav Zikmund se sice nezúčastnil osobně, ale více než stovka návštěvníků jej slyšela, viděla a hovořila s ním prostřednictvím telemostu. Zajímavé svědectví o tom, jak vypadal svět před několika desítkami let, je možné navštívit v Č. Krumlově do 11. září.

Světově známá cestovatelská dvojice Jiří Hanzelka (1920 - 2003) a Miroslav Zikmund (1919) procestovala téměř stovku zemí. V letech 1947 - 1950 podnikla vozem Tatra 87 studijní cestu po Africe, Jižní a Střední Americe, v letech 1959 - 1964 s vozy Tatra 805 cestu po Asii a Oceánii. Výsledky svých studijních cest publikovali cestovatelé nejprve formou rozhlasových a časopiseckých reportáží, poté je zpracovali ve 21 publikacích, které vyšly v mnoha jazycích. Vzhledem k rozsahu výstavy, která čítá kolem 200 snímků formátu 50 x 60 cm dosud nepublikovaných a ve své době nepublikovatelných snímků z asijské části bývalé SSSR, Indie, Kašmíru, Blízkého i Dálného východu a Indonésie, jsou pro instalaci vyčleněny všechny výstavní prostory v přízemí českokrumlovského muzea včetně chodby a víceúčelového sálu. Kromě toho je část expozice k vidění také v Hotelu Růže, kde je na nádvoří hotelu k vidění Tatra 805, která jim byla po řadu procestovaných měsíců náhradním domovem. Druhý vůz cestovatelů Tatra 87 (replika) je po víkendové prezentaci na náměstí Svornosti k prohlédnutí u muzea.

Premiéru měla výstava před třemi lety ve Velké synagoze v Plzni a úspěšně již byla reprizována např. v Bratislavě. Těsně před českokrumlovským uvedením, ve dnech 10. 3. až 24. 4., je k vidění v Tereziánském křídle starého královského paláce Pražského hradu. Na podzim letošního roku se připravuje další zahraniční repríza v Moskvě.

Na přípravě výstavy spolupracovala řada institucí (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Národní památkový ústav Plzeň, Centrum Emauzy Praha a další) i osobností (mezi nimi v první řadě také ing. Zikmund). Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vlastní archív 15 000 negativů, které jim cestovatelé předali před deseti lety.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov