aktualizováno 30. 5. 2005

Hanzelka a Zikmund - Fotografie - výstava v Regionálním muzeu v Českém Krumlově

Koná se pod záštitou starosty Českého Krumlova JUDr. Františka Mikeše
a jihočeského hejtmana RNDr. Jana Zahradníka

Slavnostní otevření výstavy se uskutečnilo v sobotu 28. května. Miroslav Zikmund se sice nezúčastnil osobně, ale více než stovka návštěvníků jej slyšela, viděla a hovořila s ním prostřednictvím telemostu. Zajímavé svědectví o tom, jak vypadal svět před několika desítkami let, je možné navštívit v Č. Krumlově do 11. září.

Světově známá cestovatelská dvojice Jiří Hanzelka (1920 - 2003) a Miroslav Zikmund (1919) procestovala téměř stovku zemí. V letech 1947 - 1950 podnikla vozem Tatra 87 studijní cestu po Africe, Jižní a Střední Americe, v letech 1959 - 1964 s vozy Tatra 805 cestu po Asii a Oceánii. Výsledky svých studijních cest publikovali cestovatelé nejprve formou rozhlasových a časopiseckých reportáží, poté je zpracovali ve 21 publikacích, které vyšly v mnoha jazycích. Vzhledem k rozsahu výstavy, která čítá kolem 200 snímků formátu 50 x 60 cm dosud nepublikovaných a ve své době nepublikovatelných snímků z asijské části bývalé SSSR, Indie, Kašmíru, Blízkého i Dálného východu a Indonésie, jsou pro instalaci vyčleněny všechny výstavní prostory v přízemí českokrumlovského muzea včetně chodby a víceúčelového sálu. Kromě toho je část expozice k vidění také v Hotelu Růže, kde je na nádvoří hotelu k vidění Tatra 805, která jim byla po řadu procestovaných měsíců náhradním domovem. Druhý vůz cestovatelů Tatra 87 (replika) je po víkendové prezentaci na náměstí Svornosti k prohlédnutí u muzea.

Premiéru měla výstava před třemi lety ve Velké synagoze v Plzni a úspěšně již byla reprizována např. v Bratislavě. Těsně před českokrumlovským uvedením, ve dnech 10. 3. až 24. 4., je k vidění v Tereziánském křídle starého královského paláce Pražského hradu. Na podzim letošního roku se připravuje další zahraniční repríza v Moskvě.

Na přípravě výstavy spolupracovala řada institucí (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Národní památkový ústav Plzeň, Centrum Emauzy Praha a další) i osobností (mezi nimi v první řadě také ing. Zikmund). Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně vlastní archív 15 000 negativů, které jim cestovatelé předali před deseti lety.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: