aktualizováno 25. 9. 2014

Život v demokracii - zahájení projektu

Aktualizace 8.9.2014

Ve středu 3. září 2014 zahájilo město Český Krumlov spolu s Regionálním muzeem Český Krumlov a Gymnáziem Český Krumlov společný projekt pro studenty gymnázia s názvem Život v demokracii. Jedná se o vzdělávací projekt u příležitosti 25. výročí pádu železné opony. Projekt navazuje na Zemskou výstavu Jižní Čechy - Horní Rakousko 2013 „Dávné stopy - nové cesty"

Motto projektu:

Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat. (George Santayana)

Dějiny lidstva nejsou ničím jiným než dramatickým zápasem toho lepšího v nás s tím horším v nás. (Václav Havel)

V roce 2014 si připomínáme 25. výročí sametové revoluce a pádu železné opony. Už čtvrtstoletí můžeme svobodně tvořit a rozvíjet kulturní projekty a přátelství i se zahraničními partnery. Ve spojení s moderními komunikačními technologiemi pro nás svět ztratil hranice. To vše připomněla přítomným studentům ředitelka gymnázia Hana Bůžková i vedoucí projektu zastupitelka Jitka Zikmundová. Ta studenty také upozornila na fakt, že „fyzické hranice už sice na mapách nemáme, ale ty psychické v mnohých našich hlavách přetrvávají."

Možnosti, které se nám pádem železné opony otevřely, bereme dnes už jako samozřejmé a zapomínáme, jak velké úsilí bylo potřeba vynaložit pro jejich dosažení. Zejména pro generace narozené po roce 1989 je důležité si uvědomit, že svobodné prostředí, ve kterém dnes mohou žít, zde nebylo vždy a nemusí být samozřejmostí.

Úvodem do projektu bude exkurze do muzea železné opony v Guglwaldu, kde se studenti seznámí se základními reáliemi. Těžiště projektu pak budou tvořit besedy s osobnostmi z různých oblastí veřejného života v Rakousku. Setkání se zahraničními osobnostmi zprostředkuje studentům jiný pohled na danou problematiku, než na jaký jsou v českém prostředí zvyklí. Nadstavbou je komunikace v němčině s rodilým mluvčím.

Organizátoři: město Český Krumlov, Gymnázium Český Krumlov
Partneři: Regionální muzeum v Českém Krumlově, Kino Luna Český Krumlov, Českokrumlovská televize
Organizační tým
Vedoucí projektu: Jitka Zikmundová, zastupitelka města Český Krumlov
Koordinace: Filip Putschögl, kancelář starosty, město Český Krumlov
Gymnázium Český Krumlov: Hana Bůžková, ředitelka
Regionální muzeum v Českém Krumlově: Filip Lýsek, ředitel
Kino Luna: Martina Šlapáková

Další informace o projektu naleznete na www.ckrumlov.cz/zivotvdemokracii

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: