aktualizováno 21. 7. 2008

Úspěšné zahájení hudebního festivalu v Krumlově

V pátek 18. července byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov V pátek 18. července byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Všichni hosté s trochou obav sledovali přes den oblohu, protože se nad Českým Krumlovem proháněla mračna, ale k večeru se vyjasnilo a všechno mohlo proběhnout jak bylo naplánováno. Operní gala koncert se konal po několika letech v zámecké letní Jízdárně, v prostředí pro podtržení atmosféry jako stvořeném.
Zahraniční hvězdy z Metropolitní opery v New Yorku, sopranistka Alison Bolshoi, barytonista Richard Zeller a basista Eric Jordan společně s holandským dirigentem Danielem Raiskinem a Pražskou komorní filharmonií představili operní árie, dueta i terčeta z oper Beethovena, Verdiho, Mozarta, Macagniho a Čajkovského na téma láska a smrt. V přídavcích pak zazněly známé a oblíbené árie a také jedno milé a nečekané hudební překvapení. Příjemný večer zakončil krásný ohňostroj.

Bezprostředně po koncertu se s námi o své zážitky podělili hosté večera a také jeho hlavní protagonisté, kteří byli po výborných výkonech velmi uvolnění a potěšeni potleskem publika vstoje .

Alison Bolshoi: "Okamžitě jsem si zamilovala zdejší lidi, snad v žádné zemi mě tak vřele nepřivítali jako tady. Ráda se sem zase vrátím. Velice jsem si to tady užila, s kolegy jsme si padli do oka a byla s nimi opravdu legrace. Bylo to velmi příjemné setkání. Během našeho improvizovaného čísla, jsem si připadala jako hollywoodská stár, což se mi nestává tak často (smích). A můj syn si tady se zpožděním užil krásný ohňostroj, protože ho letos 4. července, na Den nezávislosti u nás doma neviděl."

Richard Zeller: "V Českém Krumlově jsem podruhé, minulý rok jsem také zpíval na zahájení (Carminu buranu) a jsem velmi rád, že jsem se mohl vrátit. Český Krumlov a Praha jsou snad moje nejoblíbenější místa na světě. Opravdu jsem nadšen, že tady mohu být. S kolegy nám bylo společně dobře, rozuměli jsme si V pátek 18. července byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a publikum bylo skvělé. Na závěr jsme ukázali, že nejsme jen zpěváci, ale také muzikanti. Občas není na škodu, když se dá dirigent se sólisty dohromady a udělají legraci. Víte, ono je fajn mít odvahu najednou udělat muziku i jinak. Byla to legrace, užili jsme si to. Ačkoliv všichni milujeme operu, dali jsme se dohromady a ukázali i něco jiného, trochu jsme večer odlehčili."

Eric Jordan: "Byl jsem rád, že jsme se setkali s nadšením pro náš nápad, který z počátku vypadal nenápadně a nakonec se z toho vyklubalo samostatné číslo, taková šou, kdy Alison zpívá v rozvírajícím se květu růže a my (pěvci a dirigent) hrajeme na housle, basu a kytaru. Měli jsme málo času na přípravu, ale přesto si myslím, že se nám tato improvizace povedla, líbilo se mi to a užil jsem si ji. Díky, že jsme to mohli uskutečnit."

Daniel Raiskin: "Byl jsem v České republice mnohokrát, nejčastěji v Praze, ale v Českém Krumlově jsem poprvé. Stejně jako mí kolegové jsem z tohoto prostředí u vytržení. I jako dirigent musím všechno a všechny pochválit, pěvci zpívali perfektně, orchestr byl skvělý, stejně tak celá organizace kolem. Dát dohromady, v poměrně krátkém čase, tento různorodý koncert nebylo jednoduché, ale vše se podařilo zvládnout a dotáhnout do konce. Z toho mám radost. Taky počasí se vydařilo, byla to úžasná noc, při tom odpoledne to tak nevypadalo a jsem rád, že si diváci mohli koncert pořádně vychutnat. Byli skvělí, výborně reagovali na hudbu. A co se týká našeho poněkud neobvyklého přídavku, vše vzniklo vlastně cestou do Českého Krumlova. Říkali jsme si, jaké asi budeme mít publikum, představovali jsme si právníky, zubaře, bankéře a další vážené lidi a najednou mě napadlo, že bych si po dlouhé době vzal zase do rukou housle a že bychom měli ty vážné kousky trochu odlehčit. Říkali jsme si, že bude na co vzpomínat, o čem mluvit."

Hosté zahajovacího koncertu skutečně hovořili o humorném pěveckém vstupu, ale stranou nezůstaly ani opravdové výkony a atmosféra večera i festivalu jako takového.

V pátek 18. července byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Následující ohlasy jsme získali již během společenského setkání, které se konalo po koncertu v zámecké Jízdárně.

Ministr zemědělství ČR Petr Gandalovič: "Dojmy ze zahajovacího koncertu mám jen ty nejlepší. Český Krumlov je Mekkou lidí, kteří mají rádi kulturu. Prestiž festivalu je navíc podpořena skutečností, že Český Krumlov představuje po Praze nejvýznamnější turistickou destinaci v České republice. Město Český Krumlov ve spojení s Mezinárodním hudebním festivalem mají zcela reálnou šanci vybudovat si stejné renomé jako Praha a její Pražské jaro. Festivalu se účastním letos poprvé, ale již nyní vím jistě, že pokud mi to mé pracovní povinnosti dovolí, rád navštívím během léta některý z dalších koncertů festivalu."


První náměstek ministra kultury ČR František Mikeš: "Český Krumlov nabízí kulturní zážitky na vysoké úrovni a dnešní zahajovací koncert je toho důkazem. To, co v současné době město nabízí, to je spojení historického dědictví a živé kultury. Český Krumlov se řadí se svou kulturní nabídkou, ve které významnou roli hraje Mezinárodní hudební festival, mezi nejvýznamnější místa České republiky, a to nejen v oblasti kultury. To je fakt, který se dá dnes jen těžko vyvrátit."

Hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník: "Dnešní koncert patří zcela nepochybně k vrcholným kulturním zážitkům. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov a jeho programová nabídka zvyšuje rok od roku svou kvalitu. To potvrzuje i výběr interpretů světového věhlasu. Festival je špičkou nejen v jižních Čechách, popravdě, patří mezi nejlepší hudební festivaly v České republice. Jihočeský kraj podporuje festival a určitě budeme s pořadateli festivalu spolupracovat i při dalších ročnících. Co si ještě přát více než takovéto koncerty v Českém Krumlově!"

V pátek 18. července byl slavnostně zahájen 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Starosta města Český Krumlov Luboš Jedlička: "Za přípravu úžasného zahajovacího koncertu si organizátoři zaslouží velký dík. Potěšily mne rovněž následné rozhovory s interprety z USA. Oni jsou uchváceni naším městem a já jejich uměním. Tato symbióza mi připadá naprosto dokonalá. Všichni interpreti navíc slíbili, že se do Českého Krumlova ještě vrátí.
Poděkoval jsem i manažerce sólistů s tím, že pro Český Krumlov je ctí, hostit slavné a špičkové umělce. Jsem samozřejmě velmi rád, že se všem hostům líbí nejenom na festivalu, ale i v našem městě. To je pro mne důkazem, že město Český Krumlov společně s hlavním pořadatelem festivalu společností Auviex jde správným směrem. Velmi se těším se na další koncerty letošního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov a jsem přesvědčen, že také 18. narozeniny festivalu příští rok oslavíme neméně důstojně!"

Generální ředitel pojišťovny Kooperativa Martin Diviš: " Letos je pro mne zahájení festivalu dvojnásobně důležité. Za prvé mám k festivalu velmi blízký vztah, vždyť jsem na něj přijel už po čtrnácté a za druhé jsem jej letos poprvé zahajoval v pozici generálního ředitele. Jsem rád, že je festival každým rokem na stále vyšší úrovni a že nám pokaždé přináší nějaké překvapení, i když ne vždy tak milá, teď mám na mysli povodně v roce 2002. Chtěl bych poděkovat hlavnímu pořadateli, agentuře Auviex, že s námi tráví hodně času domluvami, jak by se mohl festival obohatit, co by na něm mohlo být nového. Toho si velmi vážím. A pokud mám říci něco k letošnímu ročníku, zahajovací koncert se mi líbil a pobavila mne i závěrečná, netypická vložka. Vždy vítám, když se podaří odlehčit oficiální atmosféru, jsem příznivcem hledání netradičních věcí a současně udržení dobrého jména a prestiže, kterou festival má. Za generálního partnera, pojišťovnu Kooperativu mohu říct, že i nadále počítám s tím, že budeme u festivalu stát, jsem přesvědčen, že právě stabilita partnerů je něco, co akce, jako je Mezinárodní hudební festival, pozvedává. Důležitá je vzájemná důvěra, podpořit se ve všech dobách, jak v těch lepších, tak i když nastanou nějaké těžkosti. Dá se to přirovnat k manželství. Pojišťovna Kooperativa má k festivalu i k Českému Krumlovu vůbec bližší vztah, máme tady vytvořené zázemí, pěknou zahradu, kde se pořádají i některé festivalové koncerty. Osobně sem rád jezdím, není to pro mne jen práce, ale i určitá forma odpočinku."

Ředitel Národního památkového ústavu ÚOP České Budějovice, spolupořadatele MHF ČK, Petr Pavelec: "První dojmy ze zahájení festivalu jsou ty nejlepší, počasí bylo dobré, koncert nádherný, oceňoval jsem, že na programu nebyly žádné takzvaně prvoplánové taháky, ty zazněly až na závěr, v přídavcích a to bylo příjemné. Mile mě překvapila sopranistka Alison Bolshoi, měla krásnou barvu hlasu a přesnou míru hlasitosti."

Zahájení festivalu proběhlo úspěšně a podle prvních ohlasů z následujících operních představení na otáčivém hledišti nebude o další hluboké zážitky nouze. Verdiho Sílu osudu můžete navštívit do středy 23. července. Bližší informace o programu najdete na www.ckrumlov.cz/mhf2008 a www.festivalkrumlov.cz

Sledujte také naši soutěž o volné vstupenky na vybrané koncerty hudebního festivalu. Zadání soutěže naleznete na www.ckrumlov.cz/obcan .

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: