aktualizováno 2. 6. 2014

Swing pomáhal vyhrát válku, koncert 7. 5. 2014 v Hotelu Růže

Aktualizace 27.5.2014

Tradice květnových koncertů k připomenutí konce 2. světové války vstoupila do své druhé desítky. Od roku 2004 jsme měli výjimečnou možnost setkat se při této příležitosti s mnoha vzácnými lidmi. Díky panu plk. Janu Horalovi hostil Hotel Růže a s ním město Český Krumlov mnoho hrdinů II. světové války, zejména letců RAF. Mohli jsme tak osobně poděkovat generálům Fajtlovi, Šiškovi, Peřinovi, Hartmanovi, plk. Malému, Wienerovi, Bočkovi a dalším, kteří se zasloužili o naši svobodu. Většina z nich již odešla do leteckého nebe, zůstávají však mezi námi jejich manželky. Starosta města Dalibor Carda tak mohl ve svém úvodním projevu přivítat paní Šiškovou, Fajtlovou, Úlehlovou a Malou a poděkovat jim za to, že obětavě vážily cestu do Českého Krumlova.

Starosta dále poděkoval zástupcům velvyslanectví Velké Británie a v Česku žijící britské komunity, která v čele s p. Edworthym věnovala českým a slovenským pilotům bojujícím v řadách RAF bronzovou sochu "okřídleného lva", jež má být 17. června 2014 odhalena v Praze. "Dobrovolná sbírka mezi našimi anglickými přáteli shromáždila více než 3 miliony Kč a to je opravdu obdivuhodné," doplnil starosta.

Do třetice starosta poděkoval Ing. Vlastislavu Břízovi a Ing. Karlu Pokornému, kteří v Českém Krumlově nejen založili a udržují tradici vzpomínkových májových koncertů, ale po odchodu pana plk. Jana Horala se postarali i o z jeho pozůstalosti pocházející pamětní desky a busty, původně umístěné na nádvoří tohoto hotelu. Zajistili jejich sejmutí a přemístění a od 28. října 2013, kdy byly slavnostně odhaleny, jsou busty našich prvorepublikových prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše volně přístupné na prostranství před vilou Lamezan v Českých Budějovicích.

V závěru svého úvodního projevu starosta všem přítomným oznámil zcela čerstvou novinku, a sice že byl na dubnovém jednání Zastupitelstvem města Český Krumlov pověřen realizací záměru umístění pamětní desky se jmény válečných letců z okresu Český Krumlov, která byla městu nabídnuta z pozůstalosti p. Horala. Pamětní deska bude odhalena na veřejném místě v Českém Krumlově k 70. výročí osvobození a konce II. světové války.

Na úvodní slovo starosty města navázala svou zdravicí a poděkováním paní Vlasta Šišková, jejíž manžel, generál Alois Šiška, bojoval v 311. peruti RAF.
Ještě než zazněly první tóny hudby vystoupil krátce pan Antonín Matzner, známý publicista a hudební dramaturg, který promluvil k hudebnímu obsahu koncertu.
Zbytek večera už patřil hudbě. Nejznámější swingové melodie předvedli ve strhujícím tempu členové Swing Tria Avalon.

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: