aktualizováno 10. 10. 2012

Setkání partnerských měst 2012 ve slovinském Slovenj Gradci

aktualizováno 01.10.2012

V termínu od pátku 21. do neděle 23. září se uskutečnilo další, již tradiční setkání s našimi zahraničními partnery. Letos obdrželi zástupci Českého Krumlova, německého Hauzenbergu a rakouského Vöcklabrucku pozvání do slovinského Slovenj Gradce. Starostu Českého Krumlova Dalibora Cardu doprovázeli sportovci, hasiči, gymnazisté, hudebníci a zástupci městského úřadu i Infocentra Český Krumlov. V rámci setkání se totiž uskutečnil nejen oblíbený volejbalový turnaj a hasičské klání, ale letos také sprinterská soutěž. Z každého města navíc přijeli i studenti, pěvecký či hudební soubor a zástupci místních informačních center.

Slavnostní zahájení setkání proběhlo na náměstí Trg svobode. K přítomným promluvil jak starosta z hostitelského města Andrej Čas, tak představitelé pozvaných měst. Následně se všichni přesunuli do místní Koroško Galerie, kde se zúčastnili vernisáže výstavy s názvem "PUBLIC SPEECH - von Volk zu Volk". Po vernisáži následovala v centru města asi hodinová ukázka protipožárního cvičení. Po večeři v Hostelu Slovenj Gradec byl připraven pro účastníky kulturní program ve slavnostním stanu v centru města. Tam hrály k poslechu i tanci slovinské hudební skupiny spolu se svými slovenskými hosty.

Jako první měli příležitost změřit své síly v sobotu volejbalisté. Bohužel jim tentokrát příliš nepřálo sportovní štěstí a tak se jim nakonec nepodařilo obhájit loňské prvenstv, když skončili na třetím místě. Ve stejný čas se odehrávala také soutěž hasičů. V rámci několika disciplín, které pro ně připravili slovinští kolegové, naši hasiči projevili jak hbitost, tak především smysl pro humor. Diisciplíny byly připraveny především pro pobavení obecenstva i samotných účastníků. Českokrumlovský tým sice skončil na posledním čtvrtém místě, ale rozhodovaly skutečně jen vteřiny, a tak zcela jistě lze za vítěze považovat všechny. Jako poslední sportovní klání se v sobotu odpoledne konal sprinterský běh. Zástupci Českého Krumlova obsadili v této disciplíně stříbrnou příčku.

Centrum města patřilo dopoledne trhům, na kterých se prezentovaly jak místní slovinské spolky a sdružení (např. rybáři či horští záchranáři), tak různí drobní pěstitelé. Příležitost k turistické prezentaci dostala  i pozvaná města. V sobotu odpoledne se na hlavní třídě Glavni trg v centru města konal slavnostní průvod hasičských jednotek z města Slovenj Gradec a okolí. Samozřejmě na něm nechyběli ani hosté z řad zástupců českokrumlovských hasičů.

Program pro mládež byl připraven nezávisle na celém setkání. Žáci se např. podíleli na projektu tzv. čtenářské noci či měli možnost setkat se s dětmi ze srbského města Gornji Milanovac.

Pro představitele spřátelených měst byl připraven vlastní program. Nejprve zavítali na prohlídku dopoledních trhů v centru města a posléze se přesunuli do zasedací místnosti budovy radnice. Zde společně diskutovali například o projektech, na kterých by mohla města spolupracovat a posílit tak ještě frekvenci svých vzájemných kontaktů. Po oficiálním setkání na radnici čekalo na hosty překvapení, a to v podobě výjezdního oběda spojeného s návštěvou nedalekého letiště. Návštěva letiště pak pochopitelně zahrnovala i vyhlídkový let nad městem Slovenj Gradec a všichni tak mohli ocenit jak krásnou přírodu oblasti Koroško, tak i půvabné město Slovenj Gradec. Odpoledne se celá delegace přemístila zpět do města, aby mohla sledovat hasičský průvod.

V sobotu večer se konalo závěrečné slavnostní vyhodnocení. Proslovů se ujali představitelé měst a posléze již byly vyhlášeny výsledky celodenních soutěží. V rámci večera vystoupily také pěvecké a hudební soubory spřátelených měst. Město Český Krumlov zastupovala kapela SodaKofola, která sklidila u posluchačů úspěch. Každá z kapel či souborů vystoupila v průběhu večera a noci také na pódiu na místním náměstí. 

V neděli proběhlo rozlučkové setkání v centru města. Pozvaná města poděkovala organizátorům letošního setkání za organizaci a připravený program. Všichni se těší na viděnou opět za rok v září v rakouském Vöcklabrucku.

Fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: