Poplatek ze psů
aktualizováno 4. 3. 2020
Poplatek ze psů je jedním z místních poplatků, který je vybírán na území města Český Krumlov. Tento poplatek byl zaveden Obecně závaznou vyhláškou č. 4/2019, o místních poplatcích. Správcem poplatku ze psů je oddělení poplatků a pohledávek Odboru financí Městského úřadu v Českém Krumlově.
Poplatek ze psů se platí ze psů starších 3 měsíců.
Poplatek ze psů je povinen platit každý držitel psa - fyzická případně právnická osoba, která je přihlášená nebo má sídlo na území České republiky. Poplatek ze psů platí držitel obci příslušné podle místa trvalého pobytu resp. sídla. To znamená, že Městský úřad Český Krumlov vybírá poplatek od všech držitelů psů, kteří jsou přihlášení nebo mají sídlo na území města Český Krumlov.
Držitel psa (poplatník) je povinen podat přiznání k poplatku do 15 dnů od obdržení psa staršího tří měsíců případně ihned po dovršení tří měsíců stáří psa. Oznamovací povinnost má i držitel, jehož pes je od poplatku osvobozen. Toto osvobození musí držitel v oznámení správci poplatku prokázat.
Držitel (poplatník) je dále povinen oznámit a prokázat správci poplatku každou skutečnost mající vliv na výši poplatku nebo na osvobození od poplatku, a to do 15 dnů od vzniku této skutečnosti.
Při plnění oznamovací povinnosti sděluje držitel (poplatník) správci poplatku jméno a příjmení resp. název společnosti, místo pobytu resp. sídlo, rodné číslo resp. IČO.
Psí známka
Držitel psa obdrží od správce poplatku známku označenou evidenčním číslem. Známky se vydávají i pro psy, za které se poplatek neplatí.
Sazba poplatku ze psů činí za kalendářní rok a jednoho psa:
- 1000 Kč - v rodinných domech mimo městskou památkovou rezervaci, 1500 Kč - za druhého a každého dalšího psa
- 1500 Kč - v ostatních případech, 2250 Kč - za druhého a každého dalšího psa
Je-li držitel psa starší 65 let činí sazba za kalendářní rok a jednoho psa:
- 200 Kč nebo 300 Kč - za druhého a každého dalšího psa
V případě držení psa po dobu kratší než jeden rok se platí poplatek v poměrné výši, která odpovídá počtu kalendářních měsíců (i započatých).
Od poplatku ze psů je osvobozen držitel psa, kterým je:
- osoba nevidomá, bezmocná a osoba s těžkým zdravotním postižením, která je držitelem průkazu ZTP/P podle zvláštního předpisu ( zák. č.329/2011Sb.)
- osoba, která je považována za závislou na pomoci jiné fyzické osoby podle zákona upravujícího sociální služby
- osoba, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P
- osoba provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob
- osoba provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psi
- osoba, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis (např. zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti)
Od poplatku ze psů je dále osvobozen držitel psa, který:
- je členem lesní, myslivecké a rybářské stráže
- je pracovník Městské policie Český Krumlov nebo Policie ČR a používá psa ke služebním účelům
- převzal dotčeného psa z městského útulku, a to v roce převzetí a ve dvou následujících kalendářních letech
- je vlastník záchranářského psa se speciálním výcvikem, pokud má příslušné osvědčení
Úleva od poplatku ze psů se poskytuje držiteli psa, který je poživatel invalidního důchodu:
- 800 Kč - v rodinných domech mimo městskou památkovou rezervaci¨
- 1 300 Kč - v ostatních případech
S výjimkou případů uvedených v čl. 4 odst. 2 této vyhlášky
Držitel (poplatník) je povinen zaplatit poplatek ze psa ihned při podání přiznání k poplatku (viz výše). V následujících letech je poplatek splatný do 31. března příslušného roku.
Poplatek je možné uhradit v hotovosti v pokladně městského úřadu, nebo poštovní poukázkou, případně bankovním převodem na účet městského úřadu.
Zanikne-li poplatková povinnost, musí tuto skutečnost držitel (poplatník) správci poplatku oznámit písemně (čestné prohlášení, doklad od veterináře apod.). Na žádost držitele (poplatníka) je možné vrátit případný přeplatek na poplatku, činí-li však více než 50 Kč.
V případě změny místa trvalého pobytu, resp. sídla platí držitel psa poplatek od počátku kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém změna nastala, nově příslušné obci (tedy podle nového místa trvalého pobytu resp. sídla). Případná poměrná výše poplatku se vypočítává obdobně jako v případě držby psa po dobu kratší než jeden rok (viz výše).
- Zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích
- Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád
- Zákon č. 100/1988 Sb., o sociálním zabezpečení
- Obecně závazná vyhláška č. 4/2019, o místních poplatcích