Vöcklabruck
aktualizováno 20.11.2017
Město Vöcklabruck se nachází v centrální oblasti alpského podhůří ve výšce 433 m. n. m. Je důležitým správním a obchodním centrem okresu Vöcklabruck v rakouské spolkové zemi Horní Rakousko. V současné době žije ve městě necelých 12 000 obyvatel. Díky své poloze je město oprávněně nazýváno „branou do Solné komory". Solná komora nebo-li Salzkammergutberge je součástí severních vápencových Alp a její reliéf tvoří tektonické jezerní pánve (Attersee, Mondsee, Traunsee atd.) vzájemně oddělené jednotlivými vápencovými hřbety.
Území Vöcklabrucku bylo osídleno již Kelty. Poté se v údolí řeky Vöckla usadili Římané, jejich sídliště Noricum však bylo na konci 5. st. n. l. vyvráceno Bavory. Oblast Vöckla‑Ager‑Senke bylo vůbec první oblastí v Rakousku, kde se Bavoři usídlili a jejich potomci na tomto území žijí dodnes. Z roku 1134 pochází první písemná zmínka o městě Vöcklabruck. V průběhu 14. st. se město rozvinulo v důležité obchodní centrum. Nadějný rozmach byl však zastaven v průběhu 16. a 17. st., kdy v údolí řeky Vöckla proběhlo několik selských povstání. Roku 1570 byla již větší část obyvatelstva protestantského vyznání. Nedobrovolná habsburská rekatolizace měla za následek silné občanské nepokoje (r. 1626), které nakonec vyústily v třicetileté válce. Roku 1718 císař Karel VI. propůjčil městu četná privilegia a pomohl mu tak vzpamatovat se z válečné recese. Ne nadlouho. Na začátku 19. st. město zasáhly napoleonské války a bylo znovu vypleněno. Roku 1809 byl Vöcklabruck na krátký čas připojen k Francii. Po Vídeňském kongresu (1814−1815) však připadl definitivně Rakousku.
Roku 1893 byla ve Vöcklabrucku založena firma Hatschek, která se celosvětově proslavila vývojem „eternitu". Eternit nebo-li „vláknocement" se stal ideálním stavebním materiálem pro ochranu vnějších plášťů budov - střech. Roku 1903 si tento vynález nechal patentovat Ludwik Hatschek, rodák z Olomouce. V blízkosti Vöcklabrucku se nachází městečko Wagrain, kde byl za druhé světové války zřízen detašovaný tábor koncentračního tábora Mauthausen. Od 6. června 1941 do 14. května 1942 v něm bylo zadržováno na 300 vězňů.
Vöcklabruck se stal díky krásné přírodě a bohaté historii turistickým centrem. Ve městě je řada historických památek - pozdně gotický kostel (St. Ulrichkirche) z 15. st. s barokním interiérem, Mariä Himmelfahrtskirche s nádhernou sochou Panny Marie z 15.st., náměstí s freskami na městských věžích z roku 1502 od Jörga Kölderera, nedaleký zámek Wagrain apod.
Oficiální internetové stránky města: www.voecklabruck.at
Partnerské vztahy
rok 1997 - Vöcklabruck se stal partnerským městem Českého Krumlova
Setkání partnerských měst
Města Český Krumlov, Hauzenberg, Slovenj Gradec a Vöcklabruck každoročně završují svou celoroční spolupráci formou podzimního setkání na půdě jednoho z nich. Kromě starostů měst se setkávají i zástupci široké veřejnosti, aby se při kulturních či sportovních akcích podělili o své zkušenosti a prohloubili vzájemné vztahy. Od roku 2001 jsou na setkání zváni i zástupci partnerského města Miami Beach.
Vöcklabruck hostil partnerské setkání v roce 2009 a v roce 2013. Poslední setkání partnerských měst, které se uskutečnilo v rakouském Vöcklabrucku, proběhlo v roce 2016.
Město Český Krumlov hostilo partnerské delegace v letech:
rok 1998
rok 2002 (27. - 29. září)
Delegace byly přivítány starostou města na náměstí Svornosti v odpoledních hodinách. Poté se zúčastnili slavnostní vernisáže výstavy dětských prací "Moje město... co bych Ti chtěl ukázat", která proběhla na nádvoři Prelatury. Další den se naši hosté zúčastnili průvodu Českokrumlovské baráčnické obce a partnerských měst, který prošel od pivovaru Eggenbrg na náměstí Svornosti. Poté následoval doprovodný program. Na náměstí byl zahájen Svatováclavský trh a poté jím zazněly vystoupení hudebních souborů z partnerských měst. Hosté si dále mohli zasoutěžit v pojídání švestkových kendlíků a pobavit se na večerní slavnosti s překvapením. Závěrečný den byl tradičně věnován pracovní snídani starostů a zástupců partnerských měst, která zakončila další rok spolupráce.
rok 2006 (8. - 10. září)
Setkání partnerských měst v roce 2006 připadlo na víkend, kdy se v Českém Krumlově konal již třetí ročník akce "Den s handicapem - Den bez bariér". Díky tomu přijeli do našeho města kromě zástupců radnic, hudebníků a sportovců i postižení občané partnerských měst, ktěří využili bohatého programu. Okolo šesté hodiny večerní přivítal delegace na náměstí Svornosti starosta města Český Krumlov JUDr. František Mikeš. Večerní program zpestřila svým vystoupením dětská hudební skupina CK Band. Druhý den změřili své síly sportovci. Volejbalový turnaj zástupců měst, který proběhl na ZŠ Za Nádražím, vyhrál Slovenj Gradec. Krumlovští zazářili v závodech na raftech. V náročných disciplínách (travers přes řeku, střelba ze vzduchovky, zdolávání Benešova mostu po provazovém žebříku, čepování piva apod.) nakonec zvítězili. Kdo nesportoval, mohl se zúčastnit "Inspirativní kresby a malby na velkou plochu", která probíhala na náplavce u Benešova mostu.
Pokračoval i "Den bez bariér". Na náměstí Svornosti pozdravili starostové partnerských měst všechny účastníky a dobrovolníky a sami se zapojili do programu "Zkuste si to na chvíli". Jednalo se program pro návštevníky bez zdravotního postižení, zaměřený na přiblížení problému, který přináší handicapovaným běžný život (např. pohyb po českokrumlovské dlažbě). Hudebníci z partnerských měst se potom zapojili do kulturního programu, který probíhal na náměstí Svornosti v odpoledních hodinách. Zástupci partnerských měst se rozhodli podpořit dalčí ročník "Dne bez bariér" a večer se zúčastnili benefičního koncertu The Wall 2006, jehož výtěžek byl věnován na podporu tohoto projektu. Závěrečný den již tradičně zakončila pracovní snídaně starostů a zástupců partnerských měst. Další rok spolupráce byl zakončen.
rok 2010 (24. - 26. září)
Setkání partnerských měst 2010 - odkaz
rok 2014 (12. - 14. září)
Setkání partnerských měst 2014 - odkaz
Fotogalerie
Setkání partnerských měst v roce 2006
Setkání partnerských měst v roce 2009
Setkání partnerských měst v roce 2010
Setkání partnerských měst v roce 2012