aktualizováno 14. 3. 2020

Nouzový stav v Českém Krumlově

Informace do 15.3.2020

15. 3. 2020

23.30 hodin: Vláda vyhlásila karanténu pro celou Českou republiku

Vláda zakazuje volný pohyb osob na území České republiky od nedělní půlnoci do úterý 24. března do 6.00. Občanům nařizuje, aby pobývali ve svých domovech s výjimkou cest do zaměstnání a nezbytných cest za rodinou nebo blízkými osobami. Další výjimkou jsou cesty do obchodu, pro nákup nezbytných potřeb, jako jsou potraviny, léky, hygienické zboží nebo například krmivo pro zvířata.

Lidé budou moci vyřídit neodkladné úřední záležitosti, vyrazit do banky nebo na poštu, ovšem jen za účelem zajištění nezbytných služeb. Povoleny budou i návštěvy lékaře nebo veterináře, případně pomoc blízkým s podobnou cestou.

Výkon práce by opatření nemělo ztěžovat lidem, kteří pomáhají řešit krizovou situaci, tedy zdravotníkům, sociálním pracovníkům, pracovníkům veřejné dopravy a rozvážkové služby. Dále je povolena duchovní a veterinární péče, dobrovolnická sociální činnost a další základní služby obyvatelům. Tito lidé by ale měli co nejvíce omezit přímý kontakt se zákazníky.

Zaměstnavatelům vláda doporučuje, aby umožňovali co nejvíce práci z domova nebo vybírání dovolené či placeného volna. Činnosti, které nejsou pro provoz nezbytně nutné, by měly být pozastaveny. Lidé by také podle opatření měli dodržovat vzdálenost při kontaktu s dalšími osobami alespoň dva metry a při platbách využit bezkontaktní transakci.

Čeho se zákaz netýká:

 • cest do zaměstnání a k výkonu podnikatelské činnosti
 • nezbytné cesty za rodinou či osobami blízkými
 • nákupů potravin, drogerie, léků, zdravotních prostředků nebo krmiv pro zvířata
 • využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, pohonných hmot
 • zajištění služeb pro jinou osobu, např. sousedské výpomoci nebo dobrovolnictví
 • nezbytného doprovodu příbuzných
 • neodkladných úředních záležitostí
 • výkonu povolání, například policistů, zdravotníků nebo sociální péče
 • individuální duchovní péče a služeb
 • zásobování a rozvážkové služby
 • veterinární péče
 • pobytů v přírodě, parcích
 • pohřbů

Další omezení: Omezuje se prodej nebaleného pečiva. Musí být zajištěno, aby při nakupování pečiva nedocházelo ke sdružování lidí. Zakazuje se prodej ubytovacích služeb, provoz autoškoly, taxislužby (s výjimkou držitelů licence), samoobslužných prádelen a čistíren, přítomnost běžné veřejnosti ve stavebninách, na sportovištích. Ruší se modré zóny. Uzavírají se prodejny s elektronikou.

Studenti 5. a 6. ročníků lékařských fakult mají zavedenou pracovní povinnost. Všem zdravotníkům vláda zakazuje čerpání dovolené po dobu nouzového stavu.

22.00 hodin: Nová bezplatná celostátní informační linka

V souvislosti s koronavirem je zřízena nová bezplatná celostátní informační linka 1212 (ve zkušebním provozu). 155 a 112 volejte jen v případě ohrožení života a zdraví. Více informací na http://koronavirus.mzcr.cz.

21.00 hodin: Objednávky jídel z českokrumlovských restaurací

Programátoři webu města upravili systém menu.ckrumlov.cz, aby umožňoval kromě zveřejňování nabídky českokrumlovských restaurací rovněž objednávku jednotlivých jídel. Město tak reaguje na obtížnou situaci zaměstnanců, kteří po uzavření restaurací musejí řešit, jak si zajistí oběd. Jedná se pouze o komunikační nástroj pro restaurace a jejich zákazníky, za úplnost informací o objednávání a dodání jídel i za faktický průběh objednávky nenese město žádnou odpovědnost. Systém funguje v testovacím režimu, proto prosíme o pochopení pro případné nedostatky. Budeme rádi za náměty i připomínky na adrese menu@ckrumlov.cz. Na odkazovaném webu je k dispozici návod pro restaurace i pro strávníky. 

19.00 hodin: Zákaz vstupu do autobusu bez ochrany obličeje rouškou

Dopravce ČSAD autobusy zavádí od 17. 3. opatření proti šíření koronaviru - a sice zákaz vstupu do autobusu bez ochrany obličeje rouškou. Za roušku lze považovat: šátek, šálu či podobnou ochranu proti šíření nákazy vzdušnou cestou. Rouška musí být pevně přichycena k obličeji.

14. 3. 2020

19.00 hodin: Obchody s potravinami fungují bez výpadků

Všechny velké obchody s potravinami v Českém Krumlově se potýkají s mimořádným zájmem nakupujících, nicméně nemají problém se zásobováním ani nedostatkem potravin. Terno, Tesco, Kaufland, Lidl i Penny Market potvrzují, že s výjimkou dílčích výpadků či omezení jednotlivých artiklů mají úplnou nabídku i zajištěné zásobování na další dny. Pokud v jednom dni dojde k vyprodání některého druhu zboží, bude následující den doplněno či nahrazeno obdobným. Obchody rovněž nabraly nové brigádníky např. na vybalování a doplňování zboží a s aktuální situací si bez větších problémů poradily.

8.00 hodin: Hlášení rozhlasu

Městský rozhlas dne 14. 3. 2020 v 9:00, 11:30 a 14:30 hodin odvysílá hlášení následujícího znění:

Vážení občané,
vláda dnes rozhodla o novém mimořádném opatření v boji s koronavirem, a sice o okamžitém uzavření všech restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, trafik a několika dalších. Již dříve byly uzavřeny školy a sportovní a kulturní zařízení. Prosíme vás, abyste navzdory obtížné situaci zachovali klid a rozvahu, chovali se zodpovědně a ohleduplně ke svému okolí a sledovali sdělovací prostředky, web a facebookový profil města Český Krumlov. Velice vám děkujeme.

7.00 hodin: Vláda rozhodla o uzavření většiny obchodů a všech restaurací

Vláda České republiky rozhodla, že od 14. do 24. března 2020 budou uzavřeny obchody. Celá zpráva zde

13. 3. 2020

21.00 hodin: V Českém Krumlově zasedal krizový štáb

Na základě vyhlášeného nouzového stavu v České republice zasedal v pátek 13. března 2020 Krizový štáb obce s rozšířenou působností Český Krumlov. Celá zpráva zde

16.00 hodin: Interaktivní mapa pro ověření vzdálenosti od hranic - pro pendlery

Pracujete za hranicemi a nejste si jistí, zda se vejdete do limitu 100 km od hranic? Odbor informatiky MěÚ ČK připravil interaktivní mapku, na níž si můžete ověřit, kam až prostor 100 km sahá.

Upozornění: mapová aplikace předpokládá, že limit 100 km se počítá jako vzdálenost vzdušnou čarou od státní hranice, což je podle našeho názoru správný výklad vládního nařízení, nicméně posouzení každé konkrétní situace může být nutné probrat přímo na hranicích.

15.00 hodin: Nová opatření proti koronaviru

Vláda ČR přijala nová opatření: zákaz přítomnosti více než 30 osob současně na vnitřních i venkovních sportovištích (upřesnění včera vydaného zákazu); zákaz přítomnosti veřejnosti v bazénech a turistických centrech; zákaz maloobchodního prodeje na tržnicích a tržištích; od 16. března zákaz vstupu pro všechny cizince na území České republiky; od 16. března zákaz občanům České republiky a cizincům s trvalým pobytem vycestovat z území České republiky a další. Celá zpráva zde

12. 3. 2020

11.00 hodin: Sdělení klientům Městského úřadu Český Krumlov

Tajemník Městského úřadu Český Krumlov žádá klienty o důkladné zvážení nutnosti osobních návštěv v budovách úřadu. Klienti by pro vyřízení svých záležitostí měli raději využít online komunikaci s úřadem, tj. prostřednictvím e-mailu, datové schránky, telefonu nebo poštou. Celá zpráva zde

11. 3. 2020

15.00 hodin: Město Český Krumlov uzavírá mateřské školy

Z bezpečnostních důvodů město Český Krumlov uzavírá od 16. března až do odvolání provoz mateřských škol. Rozhodla o tom rada města na mimořádném jednání. Celá zpráva zde

15.00 hodin: Město Český Krumlov ruší přípravy Kouzelného Krumlova a oslav osvobození

Z bezpečnostních důvodů město Český Krumlov ukončuje přípravy městských akcí Kouzelný Krumlov a oslavosvobození, které se měly konat na konci dubna a začátkem května. Rozhodla o tom rada města na mimořádném jednání. Celá zpráva zde

10. 3. 2020

15:00 hodin: Informace pro rodiče a školská (obdobná) zařízení

Pečujete o školáka ve věku do 10 let a musíte s ním od 11. března 2020 zůstat doma? Máte možnost požádat o ošetřovné, více informací na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení

14.00 hodin: Uzavření škol a zrušení společenských a sportovních akcí s účastí nad 100 osob

Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádná opatření, jejichž předmětem je zákaz vzdělávání na všech typech škol a zákaz pořádání hromadných akcí s předpokládanou návštěvností nad 100 osob ve stejný čas. Celá zpráva zde.

8:00 Zákaz návštěv

Od 10. března platí zákaz návštěv v Nemocnici Český Krumlov, v Pobytové odlehčovací službě Za Soudem a uzavřen je také provoz Senior klubu na Vyšehradě. 

27. 2. 2020

Informační telefonní linka Jihočeského kraje pro veřejnost

Na čísle 800 100 450 je linka dostupná v době od 7 do 17 hodin včetně víkendů. Poskytne základní informace, které pomohou obyvatelům lépe se zorientovat v přijatých opatřeních v rámci České republiky a kraje.

Instruktážní video Nemocnice České Budějovice na mytí rukou

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: