aktualizováno 5. 2. 2019

Kronika města Český Krumlov 2015

Navštívili město v roce 2015

Návštěva ministryně Michaely Marksové v Českém Krumlově

Ministryně práce a sociálních věcí paní Michaela Marksová navštívila v pátek 10. dubna 2015 Český Krumlov. Paní ministryně tak přijala mimo jiné i pozvání paní ředitelky společnosti Domy s pečovatelskou službou, o. p. s. Ivany Ambrusové ke kulatému stolu. Setkání se zúčastnili zástupci vedení města Český Krumlov, poskytovatelé sociálních služeb a vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Český Krumlov.

Jednání bylo vedeno v přátelském duchu a na odborné úrovni byly diskutovány konkrétní aktuální problémy, s nimiž se v současnosti v sociální oblasti potýkají sociální pracovníci i poskytovatelé sociálních služeb. Ministryně Marksová pak přislíbila, že se těmito připomínkami bude zabývat. Na závěr setkání se ministryně podrobně seznámila se službami, které společnost DPS, o. p. s. Český Krumlov poskytuje a prohlédla si jednotlivá pracoviště.

Oslav k 70. výročí konce války se zúčastnili velvyslanec a velistl vojsk USA

Pro letošní významné jubileum 70. výročí konce 2. světové války připravil Český Krumlov návštěvníkům velkolepé oslavy. Jejich součástí byl pietní akt u nově osazené pamětní desky na náměstí Svornosti, jež bude připomínat hrdinství a odvahu válečných letců z českokrumlovského regionu. Mezi významnými hosty, kteří se účastnili slavnostního aktu, byli také velvyslanec Spojených států amerických v České republice Andrew H. Schapiro a generálporučík Frederick B. Hodges, velitel amerických vojsk v Evropě. Od 7. do 9. května 2015 byl pro širokou veřejnost připraven program zahrnující přehlídku vojenské techniky, ukázku bitvy, slavnostní koncerty a tematické výstavy. 

Hlavní program oslav byl přichystán na pátek 8. května 2015. V 10:00 hodin přijali pozvání starosty města Český Krumlov Dalibora Cardy k setkání na radnici významní hosté, kteří jsou spjati se samotným osvobozením, mají vlastní zkušenosti z vojenských misí či se podíleli na přípravách oslav. Sedmdesáté výročí osvobození tak proběhlo za účasti velvyslance Spojených států amerických v České republice Andrewa H. Schapira a velitele amerických vojsk v Evropě generálporučíka Fredericka B. Hodgese. Za představitele České republiky byl přítomen zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Jaroslav Kocián, senátor Tomáš Jirsa a bývalý náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider. Mezi dalšími hosty nechyběli: mjr. Ján Kmeť (velitel VÚ Boletice), plk. Marián Benčat (zástupce vedoucího územního odboru Český Krumlov, Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje), Martin Lobík (radní města Český Krumlov), Václav Pecha (bývalý šéf civilní části mise v Afghánistánu a iniciátor pozvání generálporučíka Hodgese do Českého Krumlova), Václav Vostradovský (starosta obce Kvilda, zástupce Klubu vojenské historie GABRETA), Vlastislav Bříza (generální ředitel KOH-I-NOOR HARDTMUTH), Karel Pokorný (organizátor vzpomínkového koncertu v Hotelu Růže k 70. výročí konce 2. světové války a uctění památky válečných hrdinů RAF), Václav Marhoul (režisér), Karel Podruh (člen Okresního svazu Pomocných technických praporů, pamětník), Josef Maleček a Jiří Shrbený (předseda a místopředseda Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově) a zástupci Městského úřadu Český Krumlov. 

Na úvod setkání starosta Dalibor Carda hosty přivítal a poděkoval jim za účast na těchto oslavách v Českém Krumlově. Rozhovor zahájil připomenutím události, kdy před 70. lety převzal tehdejší předseda správní komise František Švamberk (představitel města) vlajku Spojených států amerických z rukou velitele vojáků 26. pěší divize, kteří osvobodili Český Krumlov. 

Jak velvyslanec Schapiro tak generálporučík Hodges zapsali do knihy města poděkování za to, že mohli sdílet oslavy osvobození společně s Krumlováky. Velvyslanec vyjádřil poděkování za uctění památky těch, kteří osvobodili Českokrumlovsko. Generálmajor vyslovil hrdost za Američany, bojující za osvobození Československa a svůj zápis ukončil po vojensku heslem „Army Strong!".

Velvyslanec Thajska J.E. Narong Sasitron navštívil Český Krumlov

Ve středu 20. května navštívil město Český Krumlov velvyslanec Thajska v Praze J. E. Narong Sasitorn, který působí v Praze teprve od konce února tohoto roku 2015. Pan velvyslanec, doprovázen prvním tajemníkem panem Chcuchartem Jirojkul, byl přivítán starostou města Český Krumlov Mgr. Daliborem Cardou v odpoledních hodinách v prostorách městské radnice na náměstí. V krátkém rozhovoru, který se linul v přátelské atmosféře, se pan velvyslanec zajímal především o programy podpory cestovního ruchu v Českém Krumlově, výměnné studentské programy a možnost navázání partnerství s jedním ze dvou bývalých hlavních měst Thajska (Ajutthaja a Sukhotaj), která mají přibližně stejně dlouhou historii jako město Český Krumlov. 

Pan velvyslanec se velmi obdivoval historickému půvabu města a jeho jedinečné atmosféře a vyjádřil přání navštívit město během nadcházejících Slavností pětilisté růže. Jedinou výtkou městu byl fakt, že zde není v provozu thajská restaurace. Panu starostovi věnoval na památku bledě modrou kravatu značky Jim Thompson, která je považována za jednu z nejlepších na světě v oblasti prodeje hedvábí. Pan velvyslanec se svěřil, že během své návštěvy navštíví státní hrad a zámek Český Krumlov.

Partnerské město Llanwrtyd Wells hostem na Slavnostech pětilisté růže

29. ročníku Slavností pětilisté růže v roce 2015 se poprvé zúčastnili hosté z partnerského města Llanwrtyd Wells. Celkem 23 obyvatel velšského městečka pobylo v Českém Krumlově od 18. do 23. června 2015. 

Přátelé z Walesu již dlouhá léta lákal bohatý program Slavností pětilisté růže a především jejich jedinečná atmosféra, a tak se rozhodli své přání proměnit v realitu. Během pobytu v Krumlově měli možnost vyzkoušet si historické kostýmy, které u této příležitosti zapůjčilo Městské divadlo a stát tak se součástí kostýmovaného průvodu, vyzkoušet si nepřízeň počasí, déšť i krupobití, ale také se ohřát tradičními nápoji a pokrmy z jarmarečních stánků na náměstí Svornosti. S místním průvodcem si doplnili znalosti o pamětihodnostech a historii města a také navštívili  barokní divadlo na státním zámku a hradu Český Krumlov. Během svého pobytu se setkali nejen se starostou a dalšími zástupci města na radnici, ale později se měli možnost osobně pozdravit také s rodačkou z Krumlova paní Ruth Hálovou, která ve Walesu pobývala během druhé světové války. Paní Hálová jim osobně ukázala nově zrekonstruovanou synagogu a zároveň poutavě pohovořila o výstavě vlastních obrazů v synagoze umístěné. 

Návštěvníci se vyfotili v Museu Fotoateliéer Seidel a získali tak jednu památeční fotografii jako vzpomínku na výlet do Českého Krumlova. Hosté se zúčastnili nejen závěrečného průvodu Slavností, ale také koncertu Concertino Praga v Maškarním sálu krumlovského zámku. Odjížděli plni nových zážitků a nadšení z pobytu v Českém Krumlově. 

Návštěva ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové

Ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou seznámil s projekty placenými z fondů Evropské unie jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu, spol. s r. o. Ing. Miroslav Reitinger. Stalo se tak ve středu 5. srpna 2016 v Museu Fotoateliér Seidel. 

Paní ministryně během roku Český Krumlov navštívila ještě několikrát - např. při příležitosti Mezinárodního hudebního festivalu, při kontrole průběhu revitalizace krumlovských klášterů nebo i soukromě při rodinné návštěvě Musea Fotoateliér Seidel.

Návštěva tajemníka komunistické strany Čínské lidové republiky Quinglina

Ve středu 11. listopadu 2015 Český Krumlov nečekaně navštívil tajemník sekretariátu ÚV KS a místopředseda Čínského lidového politického shromáždění Du Quinglin, který byl v ČR na třídenním China Investement Foru, konaném v Praze. Jeho příjezd na prohlídku zámku jistili i místní policisté. Návštěva byla nečekaná, tudíž nevyvolala reakci zastánců lidských práv.

 

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: