Závěrečný týden Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov
17. srpna 2009
V příštím týdnu bude Mezinárodní hudební festival Český Krumlov uzavřen. Na programu jsou poslední dva koncerty.
Koncert laureátek prestižních mezinárodních soutěží
Na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov se vedle významných jmen z hudebního světa představují i úspěšní mladí umělci. Letos během jednoho večera zahraje laureátka mezinárodní soutěže Pražského jara, maďarská flétnistka Julia Somogyi a laureátka Musikwettbewerb der ARD, izraelská klarinetistka Shelly Ezra. Obě umělkyně doprovodí orchestr Camerata Moravia. Koncert se uskuteční v pátek 21.srpna od 19:30 v Maškarním sále krumlovského zámku.
Flétnistka Júlia Somogyi (*1985) je studentkou na Ferenc Liszt Academy of Music v Budapešti u prof. Lóránta Kovácse. Úspěšně se zúčastnila řady národních a mezinárodních soutěží a také mistrovských letních kurzů. Vystupovala v Maďarsku a v České republice, některé koncerty živě vysílal rozhlas a televize.
Klarinetistka Shelly Ezra (*1985) vystudovala v Israeli Conservatory of Music v Tel-Avivu a od roku 2003 studuje v německém Lübecku na zdejší Musikhochschule. Uspěla v několika mezinárodních soutěžích, účastnila se letních mistrovských tříd. Jako sólistka vystupovala s izraelskými a německými orchestry a v obou zemích natáčela pro rozhlas a televizi. V sezóně 2007-2008 byla první klarinetistkou Filharmonického komorního orchestru ve Wernigerode.
Camerata Moravia patří k významným komorním orchestrům v České republice. Byl založen v roce 1987 předními hráči Moravské filharmonie Olomouc. Do roku 2002 nesl název Olomoucký komorní orchestr. Vedle pravidelné koncertní činnosti v Olomouci se orchestr zúčastnil většiny významných festivalů v České republice a na Slovensku. Za dobu své existence navštívil mnohé evropské země. Spolupracoval se známými umělci, např. houslisty V. Hudečkem, I. Ženatým, P. Šporclem a mnoha dalšími. Od roku 2004 je uměleckým vedoucím souboru Vít Mužík, koncertní mistr Moravské filharmonie Olomouc.
Festival uzavře violoncellista Kyrill Rodin a Pražská komorní filharmonie
V sobotu 22.srpna se více jak pěti týdenní festival uzavře. Poslední tóny zazní v Zámecké jízdárně od 19:30. Na závěrečný koncert je soustředěná stejná pozornost, jako na zahajovací koncert. A tak není divu, že je na výběr programu a interpretů kladen zvláštní důraz. Pražská komorní filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou provede díla Bartholdyho, Schumanna a Dvořáka. Jako sólista se představí violoncellový virtuos, Kyrill Rodin, který přednese Dvořákův koncert pro violoncello a orchestr.
Kyrill Rodin patří v současnosti mezi výrazné violoncellisty světa a je jedním z významných profesorů Moskevské Čajkovského konzervatoře. Jeho studenti jsou vítězové mnoha mezinárodních hudebních soutěží a účinkují na hudebních festivalech po celém světě. Rodin navštívil během svých koncertních turné Evropu, Severní a Jižní Ameriku, Afriku, Japonsko, Severní Koreu, Austrálii, Singapur a Nový Zéland. Jeho repertoár zahrnuje, mimo jiné, nejznámější violoncellové koncerty a komorní hudbu zasahující barokní až postmoderní styly.
Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.
Co učíte své žáky? Vidíte mezi nimi hodně nadějných talentů?
„Snažím se své studenty naučit hlavně komunikovat s posluchači prostřednictvím hudby, hledat cestu vzájemného porozumění. Jistě, talent je základním předpokladem, ale jenom ten zdaleka nestačí. Je radost sledovat vlastní žáky, jak se z nich stávají dobří profesionálové, hráči v nejlepších symfonických orchestrech. Já jim mohu ukázat cestu k jejich úspěchu. Mezi mými studenty je mnoho vítězů mezinárodních soutěží a hodně hráčů ve významných orchestrech v Rusku i v zahraničí."
Najdete vedle pedagogické činnosti dostatek času pro svou vlastní uměleckou kariéru?
„Času není nikdy dost. Neodvážím se vyskočit z tvůrčího procesu a udělat si uměleckou pauzu. Zkouším být stále takzvaně in, hraji rozmanitou hudbu, zahrnující i současné skladatele pro cello. Myslím, že mám zatím dost energie na všechny své projekty."
Dokážete si představit svůj život bez violoncella a bez hudby vůbec?
„Na tuto otázku mám jednoduchou odpověď - nedokážu si to představit! Cello se pro mne stalo nejen nástrojem, na který hraji, ale je součástí mne samotného. Proto nemůžeme být navzájem odděleni."
Co pro vás znamenají koncerty v České republice?
„Pamatuji si první příjezd na festival Pražské jaro v roce 1987. Zamiloval jsem se na první pohled do této země a do zdejších lidí. Kromě toho je Dvořák jedním z mých nejoblíbenějších skladatelů. Vždy netrpělivě čekám na nová setkání s českým publikem."
Letos vystoupíte na závěrečném festivalovém koncertě, na co se můžeme těšit? „Vím, že je to velmi prestižní festival. Jsem osobně potěšen, že jsem dostal příležitost představit zde můj oblíbený Dvořákův koncert pro cello."
Další informace na www.festivalkrumlov.cz a na www.ckrumlov.cz/festival.
Fotogalerie z koncertů 5. festivalového týdne