aktualizováno 4. 6. 2020

Začíná revitalizace náměstíčka na sídlišti Za Nádražím

aktualizováno 4. 6. 2020

Centrální prostranství na sídlišti Za Nádražím v Českém Krumlově projde zásadní obnovou. Vznikne zde příjemné místo s posezením pod akáty a prostor, kde se díky novému vyvýšenému pódiu budou moci konat menší kulturní a společenské akce. Stavební práce začnou už příští týden a potrvají do konce léta.

Dožité betonové chodníky se zarůstající trávou, rozbitý a nefunkční bazének, absence stínu při rozpáleném slunci a celkově neutěšený vzhled, takový je současný stav náměstíčka na sídlišti Za Nádražím v Českém Krumlově. To se ale brzy změní, už příští týden se sem přesune stavební technika a začne se s kompletní revitalizací.

„Projekt byl vypracován známým českobudějovickým ateliérem Kročák - architekt. K návrhu se následně vyjádřili i obyvatelé sídliště, kteří si v místě přáli stromky, lavičky i zachování stávající sochy. Věříme, že v brzké době tu vznikne příjemný prostor, kde se budou lidé rádi potkávat," uvádí k plánované rekonstrukci místostarosta Josef Hermann.

Povrchy na ploše náměstí nahradí dlažba z přírodního kamene. Tím se výrazně zlepší mikroklima parteru sídliště a dojde i k většímu zadržení dešťové vody v místě. Stávající socha „Rodiny" od akademického sochaře Stanislava Zadražila se zrenovuje a umístí se na stejné místo na nový podstavec ze žuly. Atmosféru prostoru dotvoří vyvýšené podium, které bude sloužit při nejrůznějších kulturních a společenských akcích, nebo jen jako posezení.

„Vysadí se zde šest vzrostlých akátů, které v létě poskytnou tolik žádaný stín. Náměstíčko samozřejmě doplní posezení, pítko s pitnou vodou, odpadkové koše a kolostavy. Celý prostor bude také nově osvětlen, a to jak plocha náměstí, tak i menším osvětlením u posezení a sochy," doplňuje místostarosta.

Novými úpravami plochy náměstí se odstraní bariéry pro chodce, pro lidi pohybující se na vozíku i nevidomé, v prostoru části sídliště budou také upravena místa pro přecházení pro bezpečný pohyb chodců, která doplní signální a varovné pásy.

Stavební práce začnou v pondělí 8. června 2020 a potrvají do konce tohoto léta. Staveniště bude oploceno provizorním plotem s informačními tabulemi s vyznačením zákazu vstupu. Do obchodů, do kterých se vchází z náměstíčka bude zajištěn vstup včetně bezbariérové obchozí trasy. Práce bude provádět stavební firma POstavPO s.r.o. Cena za revitalizaci náměstíčka je vyčíslena na šest milionů korun.

V návaznosti na tuto revitalizaci připravuje město další úpravy bezprostředního okolí náměstíčka, tj. parku a komunikací včetně řešení parkování. V konečné podobě by se tato lokalita měla stát příjemným prostředím se zelení, městským mobiliářem, s parterem s bezbariérovým a bezpečným provozem s veřejným osvětlením.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: