aktualizováno 4. 12. 2017

Český Krumlov se o adventu promění v město andělů

aktualizováno 4. 12. 2017


Na celých pět týdnů se ponoří Český Krumlov do vánoční atmosféry, která všechny příchozí zcela jistě pohltí. Pro obyvatele i návštěvníky města je připraven nejen tradiční program o adventních víkendech na náměstí Svornosti a v Klášterech Český Krumlov, ale i řada koncertů, pohádek, výstav a vánočního tvoření. Letošní novinkou je andělský průvod městem, který se ponese v duchu filmového Anděla Páně, kterého do Krumlova opět přiveze režisér Jiří Strach.

Od pátku 1. 12. se na českokrumlovském náměstí Svornosti rozvoněl vánoční punč a cukroví na adventním trhu, který bude až do 7. 1. 2018 denně nabízet bohatou gastronomii v podobě staročeských dobrot či vánočního punče, výrobky s vánoční tematikou i tradiční řemesla.

Hudebně poetické otevření adventu, kterému požehnal českokrumlovský prelát Václav Pícha, proběhl tradičně první adventní neděli 3. 12. na náměstí Svornosti, kdy jsme společně rozsvítíli vánočního strom„Letošní strom věnovala městu rodina Sirových z Nového Spolí. Je to nádherný 29letý smrk, 14 metrů vysoký, který potěší každého, kdo se u něj na chvíli zastaví s rodinou a přáteli," uvedl starosta Dalibor Carda.

Novinkou letošního adventu bude Andělský den, připravený na pátek 8. 12. V tento den se Český Krumlov na chvíli promění v město andělů. Kdo chce přijít, jistě uvítá jedinečnou příležitost zúčastnit se s vlastním kostýmem anděla a jít průvodem v doprovodu andělů z živého betléma! Průvod projde místy, kde se natáčel film Anděl Páně 2. Andělský průvod vyrazí v 17.00 hodin od Seminární zahrady přes náměstí Svornosti, Širokou a Dlouhou ulicí přes Lazebnický most, Latrán, Kláštery až do kina Luna. V Klášterním dvoře andělé společně s režisérem filmu Anděl Páně 2 Jiřím Strachem odhalí nový klášterní betlém z dílny učitelů a žáků SUPŠ sv. Anežky České a organizátoři slibují i další překvapení. Od 19.00 hodin proběhne v kině autogramiáda režiséra Jiřího Stracha a následně projekce Anděla Páně 2, jedné z nejúspěšnějších vánočních pohádek posledních let.

Na anděly s čerty se mohou děti těšit také 5. 12., kdy bude pro ně na náměstí Svornosti připravena zábavná Mikulášská nadílka plná her a hudby.

Nebeská nota nás neopustí ani 10. 12., kdy bude u Zlatého anděla úřadovat Ježíškův poštovní úřad. Děti tu budou moci odevzdat dopisy pro Ježíška, které k němu dopraví Bílá paní. Poštovní schránka pro dopisy dětí bude i mimo tento den k dispozici na náměstí Svornosti na zvoničce u vánočního stromu, a to už od 3. do 10. 12.

Středa 13. 12. je ve znamení celorepublikové akce Česko zpívá koledy, kdy v jednom okamžiku zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisíců lidí na českých a moravských náměstích. Hrát jim k tomu bude Krumlovská dudácká kapela. Oblíbené společné zpívání s dětmi z mateřských a základních škol a Krumlovskými pištci zazní u vánočního stromu 17. 12.

V rámci adventu se také konají 15. 12. tradiční Psí Vánoce. Veřejnost se může seznámit s činností českokrumlovského útulku, a především s jeho čtyřnohými obyvateli. Celá akce se nese v duchu přátelského setkání lidí, kteří jsou zváni na ochutnávku nejen vánočních dobrot, ale připraven bude i oblíbený punč a kulinářské překvapení. Děti i dospělí mohou své dárky pro chlupáče opět nadělovat pod ozdobený vánoční stromek.

JEDEN VÁNOČNÍ KONCERT ZA DRUHÝM

V průběhu prosince se v rámci adventu uskuteční v historických prostorech města řada adventních a vánočních koncertů. Z bohaté nabídky jmenujme koncert folklórního souboru Jitřenka (8. 12.), houslový recitál Lukáše Kuty (8. 12.), adventní koncert Krumlovského komorního orchestru (10. 12.), vánoční koncert Radůzy (12. 12.), vystoupení Krumlovských pištců (13. 12.).

Českokrumlovská ZUŠ má pro posluchače v době adventu několik muzikantských lahůdek. Jednou z nich je koncert k 25. výročí zapsání města na listině UNESCO (13. 12.), kde se představí všechny obory školy, taneční i hudební. K další pak patří společný koncert pěveckého sboru Medvíďata se Spirituál kvintetem 15. 12. v Zámecké jízdárně, který je jediným letošním předvánočním vystoupením této legendární folkové skupiny na jihu Čech.

V Synagoze vystoupí Dan Bárta s Robertem Balzarem (13. 12.), nebo Robert Křesťan s Druhou trávou (15. 12.). Tradiční vánoční tóny zazní 16. 12. v klášterním kostele s Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby. Kláštery budou nabízet hudební zážitek i 17. 12. v rámci adventního barokního koncertu.

Na vánoční koncert duchovní hudby 26. 12. v kostele sv. Víta zve Smíšený pěvecký sbor Perchta a Krumlovský komorní orchestr. 29. 12. bude Prokyšův sál hostit vánoční koncert vokálně instrumentálního souboru Chaire s pěveckým sborem Bellaria.

DO KONCE ROKU A DÁL

V sobotu 23. 12. se na II. zámeckém nádvoří odehraje živý betlém - biblický obraz se zpěvy vánočních koled, kde budou účinkovat občané a soubory města.

Štědrý den bude opět ve znamení medvědích Vánoc, kdy mají návštěvníci jedinečnou šanci přinést dobroty pro zámeckou medvědici, podstrojovat jí je bude medvědář Jan Míša Černý a hrát k tomu bude Kapka.

Silvestrovskou zábavu zajistí krumlovské kapely Hrajeto a Element.

Příchod Tří králů, Tříkrálová sbírka organizovaná Českou katolickou charitou a sfouknutí vánočního stromu jsou posledními akcemi, které 6. 1. 2018 zakončí slavnostní program v Českém Krumlově.

Další kulturní vyžití v průběhu adventu připravila také Základní umělecká škola, Městské divadlo, Dům dětí a mládeže, Městská knihovna nebo Museum Fotoateliér Seidel.

Přijměte naše pozvání na českokrumlovský advent a Vánoce! Příležitostí zastavit se a rozjímat v době sváteční bude v Českém Krumlově opravdu mnoho.

Kompletní program naleznete na stránkách www.ckrumlov.cz/advent

Pořadatelé:
město Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, Městské divadlo Český Krumlov, Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově

Generální partner: Budweiser Budvar, n.p.

Hlavní partner: Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

Partneři: Energo Český Krumlov s.r.o., Linde Pohony s.r.o., Historický pivovar Český Krumlov s.r.o.

Partneři adventního trhu: Energoforest, s.r.o.

Mediální partneři: Českokrumlovský deník, Českokrumlovská televize, Ozvěny Českokrumlovska

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: