Setkání partnerských měst 2015 v bavorském městečku Hauzenberg

Aktualizováno 29.9.2015

Letos padla hostitelská karta na přátelské město v Horním Bavorsku - Hauzenberg. Čtyři partnerská města se na toto každoroční oblíbené setkání pilně připravovala a dohodla se na termínu od 18. do 20. září 2015. I město Český Krumlov sestavilo reprezentativní 32 člennou delegaci, která vyrazila do Bavor v pátek v odpoledních hodinách. Cesta ubíhala vesele a přes vyhrůžky médií o přísných kontrolách na hraničních přechodech nás na cestě do sousedního Bavorska nic nezastavilo.

Tým města byl rozdělen do několika skupin: za „VIP" skupinu se letos vydal reprezentovat místostarosta města Český Krumlov Josef Hermann, tajemník městského úřadu Radim Rouče, zastupitelka Jitka Zikmundová a ansámbl oddělení kanceláře starosty. Sportovní barvy města letos hájili fotbalisté z řad zaměstnanců městského úřadu a městské policie, za obětavé dobrovolníky se do Hauzenbergu vypravily dobrovolnice z Červeného kříže a věkový průměr prudce sráželi nejen studenti, kteří se účastnili uměleckého semináře, ale také hudební skupina Element, která měla za úkol roztančit všechny účastníky Kneipenfestivalu hned první večer. Celou výpravu doprovázela tlumočnice Ilona Šulistová, která měla nelehký úkol přeložit projevy z českého do německéhojazyka a naopak.

Po příjezdu byla skupinka z Krumlova rozdělena do jednotlivých hotelů či hotýlků, některých v centru města jiných s bazénem a saunou a měla trochu času adaptovat se v novém prostředí a nasát čerstvý bavorský vzduch. Dále následovalo přátelské uvítání v hotelu Stemplinger Hansl, které doslova odstartovaly výstřely z „bambitek" místního hornického spolku. Všechny účastníky uvítala starostka Hauzenbergu usměvavá Gudrun Donaubauer a vyzvala je do restaurace na slavnostní uvítací večeři v bavorském stylu za doprovodu hudby hornické dechové kapely Die Grum - Buam. Po úvodních proslovech a přivítání se slovinskými kolegy ze Slovenj Gradec a z rakouského Vöcklabrucku si všichni pochutnali na bavorských specialitách a někteří ochutnali i místní pivo značky Dinkel, sládek tohoto pivovaru je jedním ze zastupitelů Hauzenbergu. Po hodování se hosté rozprchli do centra městečka, kde byl zahájen „hospodský hudební festival" v několika místních klubech svou produkci předvedly hudební skupiny Charly Leitner &Willy Bell z Vöcklabrucku, Suha Južina ze Slovenj Gradec a Element z Českého Krumlova. Účastníci se mohli bavit dle libosti, avšak mysleli i na bohatý program dalšího dne a tak nešli spát později, než kohout zakokrhal.

Od sobotního rána se po vydatné snídani skupiny začaly věnovat vlastnímu programu. Dobrovolníci si mezi sebou vyměňovali zkušenosti se zdravotnickými programy, dobrovolným dárcovstvím krve a věnovali se i aktuálnímu tématu pomoc a vzdělávání uprchlíků. Fotbalisté se s vervou snažili získat putovní pohár vítězů a českokrumlovskému týmu se to skoro podařilo, kdyby jejich šance nezhatil ošemetný úraz a zlomenina bavorského protihráče. Jelikož bylo jeho zranění závažné a musel být okamžitě převezen do nemocnice v Pasově, ostatní hráči souhlasili se solidárním přerušením turnaje a pohár tedy zůstal v Hauzenbergu. Studenti měli prostor tvořit a využívat místních materiálů společně s umělci, kteří přijeli do Hauzenbergu již o týden dříve a pracovali zde s místními studenty i uprchlíky. VIP skupina, doplněna jednatelem společnosti Lesy města Český Krumlov Miroslavem Štollem, se zúčastnila konference na téma dřevařský průmysl a lesní hospodářství, která se odehrála v moderní části hauzenberské radnice, mimochodem zbudované převážně ze dřeva. V odpoledních hodinách se všem naskytla příležitost navštívit místní grafitový důl Kropfmühl anebo muzeum žuly se sbírkami hornin nejen z oblasti Bavorska.

Slavnostní závěr partnerského setkání proběhl v areálu grafitového dolu v Zechensaalu, kde se po proslovech všech zúčastněných a prezentaci umělců a jejich tvorby konala slavnostní večeře s živou dechovou hudbou. Všichni účastníci odjížděli v nedělních dopoledních hodinách po rozloučení se starostkou, kdy předáním darů vyjádřili spokojenost s průběhem letošního setkání a potěšení z plánování dalšího setkání tentokrát ve městě Slovenj Gradec!

Fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: