aktualizováno 25. 10. 2011

Kronika města Český Krumlov

Listopad 2009

Návštěvnost hradů a zámků

Na hrady a zámky ve správě jihočeských památkářů zavítalo letos téměř milión návštěvníků, na vstupném bylo vybráno 85 miliónů korun. Výnosy ze vstupného se do objektů vracejí - jsou použity na obnovu spravovaných památek. Místem, které bylo tradičně navštíveno nejvíce, je hrad a zámek Český Krumlov. Jeho prohlídkovými trasami prošlo letos 305 155 platících zájemců a zámek se tak opět stal neúspěšnější památkou v jižních Čechách.

Skalní masiv nad Svatým Duchem

Na skalní masiv nad silnící  směrem na Nové Spolí nastoupili zhruba před šesti týdny horolezci se sbíječkami a začali skálu čistit. Pokud by se s úpravami nezačalo, hrozil sesuv. Padaly totiž kameny i původní podpěrné zídky vedle vchodu do štoly. Hrozilo i zavalení tohoto vchodu. Štola je soukromým majetkem a vede dvěma směry - sto metrů jedním a čtyři sta metrů podle řeky Vltavy. Uvnitř je prý i obrovská komora se třemi jezírky. V současnosti není štola veřejnosti přístupná. Práce na sanaci skály přišly na 3,4 milionu korun. Z devadesáti dvou a půl procenta je uhradila dotace z Operačního fondu životního prostředí. Celá částka zahrnuje kompletní dodávku stavby včetně posanačního monitoringu stavu skály v letech 2010 - 2012. Rozdrolenou skálu horolezci spoutali speciálním ocelovým pletivem, jehož plánovaná životnost je kolem pětadvaceti let.

Egon Schiele Art Centrum

Vernisáž nové výstavy se konala v pátek 6. listopadu v Egon Schiele Art Centru. Své obrazy představil Michal Singer, papírové objekty Ingrid Cerny, galerie připomněla sté výročí narození Karla Valtera. Na fasádě objektu byla odhalena další madona.

Ocenění dárců krve

Zcela zaplněná zámecká jízdárna byla 7. listopadu svědkem předávání medailí za dobrovolné dárcovství krve. Do Českého Krumlova se sjeli dobrovolní dárci krve z celého regionu. Oblastní spolek Českého červeného kříže jim udělil 54 bronzových medailí profesora MUDr. Janského za 10 odběrů, 24 stříbrných medailí za 20 odběrů, 16 zlatých za 40 odběrů a čtyři zlaté kříže za 80 odběrů.                                  

Velšané v Českém KrumlověČást členů delegace z partnerského města Llanwrtyd Wells na radnici

V předvečer státního svátku, 27. října, vystoupili v Jezuitském sále hotelu Růže členové mužského pěveckého sboru z britského partnerského města Llanwrtyd Wells. Téměř devadesátičlenná delegace složená z představitelů nejmenšího britského města, sboristů a doprovodu se setkala s představiteli města, prohlédla si zámek, Museum Fotoateliér Seidel a grafitový důl. Velšský sbor si vyzkoušel i akustiku kostela sv. Víta, v němž neformálně zazpíval několik duchovních písní.      

Festival vojenských filmů

Pietním aktem u památníku v městském parku v Českém Krumlově odstartoval 11. listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů Festival vojenských filmů. Poté se aktéři přesunuli do Mincovny na druhém nádvoří českokrumlovského zámku, kde se konala vernisáž výstav Naše vojenská a civilní mise v Afghánistánu a Nebeští jezdci. V rámci doprovodného programu byla v Pivovarské zahradě představena výstroj vodních záchranářů, výstroj a zbraně vojáků nebo dobové zbraně z dávné doby šermířů. Vojenský historický klub Čeští lvi České Budějovice zde postavil vojenský tábor z doby 2. světové války. Dobové předměty i zařízení použili jeho členové i při vaření v polní kuchyni.

DDM

Týden otevřených dveří uspořádal Dům dětí a mládeže ve třetím listopadovém týdnu. Zájem o nejrůznější kroužky je veliký, o čemž svědčí i to, že ho letos navštěvuje skoro 900 dětí a dospělých.

Zahájení Adventu v roce 2009Advent

Tradičním jarmarkem na náměstí byl zahájen vánoční a adventní program. K oživení trhů přispěly i soubory, které vystupovaly přímo na náměstí. Rozsvícení vánočního stromu se uskutečnilo 1. adventní neděli na náměstí Svornosti. Rok od roku přibývá návštěvníků - letos bylo náměstí zcela zaplněné. Určitě k tomu přispělo i pěkné a poměrně teplé počasí.

Aktualita z 27. listopadu 2009 - Zahájení adventu v Českém Krumlově

Program akce Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Fotogalerie akce Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Práce na Vltavě

Protipovodňová opatření na Vltavě mají za sebou prvního půl roku. Těžiště stavby se přesouvá pod Lazebnický most. Terénní úpravy končí nad jezem pod zámkem a na Ostrově. Stavební firma začala 30. listopadu rozebírat provizorní panelovou komunikaci na Vaře u Benešova mostu. Panely chránily historickou dlažbu před poškozením těžkými nákladními automobily, vyvážejícími z řeky vytěženou suť a bahno.

Nové hřiště

Dárek od města dostaly děti v podobě nového hřiště na Horní Bráně. To je koncipované jako fitness centrum a sportoviště na čerstvém vzduchu. V síťové pyramidě si mohou děti procvičit zvládnutí rovnováhy, v dřevěné věži budou posilovat a cvičit koordinaci, pobavit se mohou na skluzavce. Lákadlem pro adrenalinové nadšence je horolezecká stěna. Zatěžkávací zkoušku zvládlo hřiště na výbornou. Do hřiště investovalo město 592 000 korun, částkou jednoho miliónu přispěl sponzor - společnost ČEZ.

Aktualita z 25. listopadu 2009 - Hřiště na Horní Bráně se otevírá díky podpoře od Jaderné elektrárny Temelín

Horská zahrada

V 19. století bývala stráň nad Rybářskou ulicí propletena několika vyhlídkovými trasami, které postupem doby zcela zarostly. Nyní se pracuje na jejich obnovení. Znovu by měly vyrůst vyhlídkové altánky, dřevěné můstky by měly překlenout rokle. Návštěvníkům by se po dokončení mělo otevřít zapomenuté panorama historického centra Českého Krumlova. V archivních zprávách je lokalita označována jako Horská zahrada, výše položené návrší tehdejší Plášťové zahrady bylo nazýváno Kamzičím vrchem. Reálnou podobu začal dostávat starý projekt na obnovení této vyhlídkové trasy. Vyhlídka bývala kdysi spojena se zámkem promenádní cestou, která vedla přibližně po vrstevnici svahem nad Vltavou a Rybářskou ulicí. Začínala (již před dvěma stoletími) pod Plášťovým mostem a stoupala šikmo vzhůru jižním zámeckým svahem až pod objekt bývalé vrátnice. Pokračovala pod hradními terasami až k jedné z bašt v Důlní ulici. Finálem celé vyhlídkové trasy bylo, a dodnes ještě je, Paraplíčko. V takové podobě by se celá trasa měla objevit do dvou let. Celkový rozpočet se pohybuje kolem 35 miliónů korun.

Počasí

Počátkem listopadu začalo nevlídné sychravé podzimní počasí. Takový ráz měla celá první listopadová dekáda. Sluníčko vysvitlo až v polovině měsíce - sice sporadicky, ale přece. V dalších dnech došlo k výraznému oteplení, např. 17. listopadu byla odpoledne naměřena teplota 16 °C, což byl teplotní rekord. Příjemně bylo i v dalších dnech. Koncem třetího týdne se noční teploty přiblížily k nule, odpoledne bylo i nadále velmi teplo. Takový ráz počasí vydržel až do konce měsíce.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: