aktualizováno 28. 6. 2009

Další preventivní opatření v Českém Krumlově kvůli velké vodě

28. června 2009

Město Český Krumlov koná další preventivní opatření kvůli hrozící velké vodě. Pracovní skupina v čele se starostou města, velitele policie, velitele hasičů, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství městského úřadu i ředitele Povodí Vltavy monitoruje situaci na řekách a koordinuje protipovodňové zásahy. S ohledem na nepředvídatelný vývoj počasí a na vysokou úroveň hladiny Lipna připravují Služby města Český Krumlov další pytle s pískem (cca 500 kusů).

V Rybářské ulici byl znovu naplněn kontejner s pytli s pískem, kde si obyvatelé mohou brát pytle a zabezpečovat jimi své nemovitosti. Pracovníci města obejdou také nejohroženější lokality (Parkán) a nabídnou preventivně obyvatelům pískové zátarasy. Povodňové zpravodajství města Český Krumlov je k dispozici přímo na stránce www.ckrumlov.cz/povodne. V případě problémů nebo ohrožení mohou všichni kontaktovat bezplatnou tísňovou linku 156 Městské policie Český Krumlov nebo 158 Policie České republiky.

Podle informací Povodí Vltavy bude nutné zvýšit odtok z Lipna o dalších 10 m3/s, protože Lipno dosahuje již jen 6 cm pod úroveň své kapacity. V 18 hodin bude zvýšen odtok z Lipna na 80 m3/s, v Českém Krumlově by se měla zvýšená hladina projevit zhruba kolem 23. hodiny až půlnoci. Očekává se zvýšení hladiny Vltavy o zhruba 5-7 cm za předpokladu, že na mezipovodí nenabere řeka další vodu (tzn. nebude vydatněji pršet).

Na staré Dobrkovické silnici (za restaurací Oblouk) byla preventivně instalována hráz z pytlů s pískem, protože v této lokalitě se řeka Polečnice nejvíce rozvodňuje.

Aktuální situace

Vltava dosáhla v 5 hodin v Českém Krumlově druhého stupně povodňové aktivity - stupně pohotovosti. Ve 12 hodin se hladina Vltavy dostala 1 cm pod druhý povodňový stupeň - má stav 199 cm. Z Lipna odtéká 70,4 m3 vody za sekundu. Odtok z Lipna je v tuto chvíli nepatrně nižší než jeho přítok (73 m3/s). Zásobní prostor Lipna je plný z 98,7 %.

Polečnice dosáhla druhého stupně povodňové aktivity v 8 hodin, kulminovala v 9 hodin s hladinou 143 cm a průtokem 29,9 m3/s. V jedenáct hodin se vrátila do 1.SPA a vykazuje klesající trend stavu. Pokud nebude dále pršet, měla by hladina dále klesat a řeka by se měla vrátit zpátky do koryta. Ve 12 hodin ukázalo měření stav 126 cm a průtok 24,2 m3/s.  

V Českém Krumlově je v tuto chvíli zataženo, bez srážek. Na Vltavě opadl druhý stupeň povodňové aktivity, je na stupni prvním. Na Polečnici je také první stupeň povodňové aktivity.

 

Důležitá upozornění

Povodí Vltavy důrazně nedoporučuje vodákům vstupovat na řeku. I přes četná varování policistů i hasičů vodáci stále nedbají doporučení a zákazů vstupu na řeku a nadále Vltavu sjíždějí. 

Nedoporučuje se ani pohybovat v blízkosti toků - hrozí stržení proudem. Nedoporučuje se parkovat vozidla v blízkosti vodních toků. Město prosí zejména obyvatele žijící v okolí vodních toků o bdělost, o odklizení splavného materiálu v okolí řek a doporučuje ve vlastním zájmu zabezpečit majetek ve spodních patrech (sklepích) nemovitostí, do nichž by se mohla dostat voda a zabezpečení majetku na pozemcích u řeky. Město doporučuje také zabezpečit zvířata, která mohou být na uzavřených pozemcích v blízkosti vodních toků a neměla by šanci před vodou utéct. V případě problémů nebo ohrožení kontaktujte bezplatnou tísňovou linku 156 Městské policie Český Krumlov.

 

Předpověď počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu

Předpověď na neděli

Situace: Počasí u nás ovlivňuje tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

Počasí: Oblačno až zataženo, na většině území občas déšť nebo přeháňky a bouřky, na severozápadě Čech srážky a bouřky jen ojediněle. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 st., v 1000 m na horách kolem 19 st.C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.  

UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

 Tlaková tendence: setrvalý stav

 Předpověď na noc a pondělí

Situace: Počasí u nás bude i nadále ovlivňovat tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem.

Počasí v noci: Převážně oblačno, ojediněle, na Moravě a ve Slezsku zpočátku místy, přeháňky a bouřky. K ránu ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty 17 až 13 st.C. Slabý severní vítr do 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Tlaková tendence: slabý vzestup

 Počasí přes den: Převážně oblačno, na většině území přeháňky a bouřky. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 st., v 1000 m na horách kolem 20 st.C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

UPOZORNĚNÍ: V bouřkách se ojediněle mohou vyskytnout přívalové srážky, nárazový vítr a kroupy.

Tlaková tendence: setrvalý stav

 

Aktuální fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: