aktualizováno 5. 3. 2009

 Kronika města Český Krumlov

 Červen 2007


Barokní divadlo

Odborníci z různých zemí světa se sjeli do Českého Krumlova na 6. ročník konference Svět barokního divadla, kterou pořádala Nadace barokního divadla. Přednášky, kterých se účastní kapacity v oblasti barokního divadla, jsou doplněny i ukázkami představení na scéně českokrumlovského barokního divadla. Letošním tématem konference je komedie dell arte.    

  Odkazy:

Město duchů

V rámci netradičního přeshraničního projektu Město duchů 2 – oslavy volné tvorby předváděli zahraniční umělci v ulicích Českého Krumlova performanci Projíždění městem.        

Mezinárodní sportovní hry mládeže 2007

Delegace dětských sportovců (badmintonisté, plavci a fotbalisté) se chystá do Reykjavíku na Mezinárodní hry mládeže. Díky úspěšnému uspořádání těchto her v roce 1999 se Český Krumlov stal členem Mezinárodního výboru her. Rada města dala definitivní souhlas s cestou do Reykjavíku s tím, že vyšle 24 reprezentantů, tedy sportovce do 15 let věku a jejich trenéry.

Další sezóna na otáčivém hledišti

V pátek 8. 6. byla zahájena nová sezóna na otáčivém hledišti. Úvodním představením byla komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů v režii Jiřího Menzela.          

Církevní hodnostáři v Českém Krumlově

Více než 60 německých církevních hodnostářů se sjelo 12. 6. do Českého Krumlova. Zavítali mimo jiné do kostela sv. Víta a na zámek. Členem delegace je také bratr současného papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger.   

Vernisáž

V Městské galerii v Horní ulici se konala 1. 6. vernisáž obrazů I. Opekarové a M. Kubaláka. Otevřeno je od úterý do pátku od 14 do 17 hodin, o víkendu od 13 do 17 hodin. Výstava potrvá do 30. 6.       

Khamoro 2007

V sobotu 2. 6. 2007 navštívili Romové z Českého Krumlova a Větřní Mezinárodní romský hudební festival Khamoro 2007 v Praze. V Kongresovém centru Praha se konal galakoncert tradiční romské hudby, na kterém se představilo osm romských hudebních souborů z různých míst světa. Hudební zážitek pro českokrumlovské a větříňské Romy zorganizovalo KoCeRo společně s romskými aktivisty. Zájezd se uskutečnil za přispění pořádající organizace festivalu občanské sdružení Slovo21 a za finanční podpory hejtmana Jihočeského kraje.

Odkazy:

Pohádkový dům

Mongolský akademický malíř Sanchir Namkhaitseren zahájil výstavu svých obrazů v českokrumlovském Pohádkovém domě. Obrazy budou k vidění do 12. 7.

Dvojníci Elvise Presleyho

Invazi Elvisů zažilo město v sobotu 9. 6. Za ohlušujícího rachotu motorek vtrhlo před 14. hodinou několik dvojníků na zahradu kláštera minoritů, kde následně proběhla velice netypická svatba. Oddávajícím byl samozřejmě také Elvis, za kterého se převlékl radní Antonín Princ.       

Nové lavičky

Ve městě přibylo deset nových laviček. Lidé tak mají více možností, kde si v klidu posedět. Momentálně je ve městě přes dvě stě laviček.

Vodní záchranáři

Na dalešické přehradní nádrži u Třebíče se v sobotu 9. 6. konalo Mistrovství ČR žactva a dorostu v záchranném sportu na volné vodě. Startovalo devět družstev mládeže a šest družstev dospělých. Soutěžilo se v tažení tonoucího, záchraně pomocí pásu, v ovládání plavidla, hodu míče na cíl, uzlech a oživování. Krumlovské družstvo ve složení Eliška Kovaříková, Natálie Berounská, Antonín Haleš a Aleš Berounský vybojovalo druhé místo. Putovní pohár získal za vítězství v kategorii mužů nad 35 let Jaromír Berounský.

Pasování prvňáčků

Děti z prvních tříd krumlovských škol byly slavnostně pasovány na čtenáře městské knihovny. Jako dárek dostaly zdarma čtenářský průkaz na jeden rok.

Nebojme se strašidel

Studenti českokrumlovského gymnázia pod vedením prof. Šárky Kodýmové připravili zhruba půlhodinové vystoupení nazvané Putování za krumlovskými pověstmi, aneb nebojme se strašidel. Představení zhlédla v sále regionálního muzea asi stovka diváků, kteří byli představením nadšeni a vyjádřili to bouřlivým aplausem. Za přesvědčivými výkony šedesáti studentů stojí hodiny dřiny nejen ve vyučování, ale i ve volném čase. Velkou část choreografie, hudby a textů si navrhli studenti sami, sami malovali kulisy, batikovali trička pro členy sboru a sestavovali kostýmy pro herce. Vystoupení bylo vlastně generálkou na 4. 12. 2007, kdy město oslaví 15. výročí zapsání Českého Krumlova na seznam UNESCO.

Klub rodičů a přátel zdravotně postižených dětí

Klub rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v Českém Krumlově uspořádal pro své členy 15. 6. 2007 výlet do Kájova spojený s opékáním vuřtů. Cestou však museli dospělí i děti plnit různé úkoly, v cíli je čekal zakopaný poklad v podobě sladkostí.        

Investice na Chvalšinské

Plavecký bazén pro veřejnost, sportovně relaxační centrum, parkoviště, hotel, kongresové centrum, plochy pro obchody a gastronomické služby. To všechno v sobě ponese objekt Sportovně relaxačního centra Chvalšinská, které by mělo být jedním z pilotních projektů rozvoje města v nejbližších pěti letech.  

Slavnosti pětilisté růže

V historickém centru Českého Krumlova začal XXI. ročník Slavností pětilisté růže. Oproti minulým letům měl ten letošní nezvykle klidný průběh. Ani policie neměla žádné zvláštní zásahy. Několikrát zasahoval ČČK, který měl ve městě čtyři pevná stanoviště.
Lidí v kostýmech se v průvodech i mimo ně pohybovalo po městě zhruba 700. Aktivně se zúčastnilo dvacet krumlovských souborů s 215 lidmi různých zájmových činností. Mimokrumlovských souborů, tedy různých šermířských spolků nebo hereckých společností, bylo na slavnostech angažováno 37 se zhruba 317 účinkujícími, počet programů a akcí bez rozlišení velikosti byl 129. Stánků v historické tržnici stálo 130. O to vše se produkčně staralo 26 lidí a 112 brigádníků na pořadatelských a jiných postech. Více než 3 353 občanů si zakoupilo tzv. zlevněné vstupenky určené místním obyvatelům. Dospělých návštěvníků s běžným vstupným bylo 10 348, dětí do 15 let 1 043. Volných vstupenek rozdaných obyvatelům žijícím a pracujícím v centru města, VIP osobnostem, sponzorům apod. bylo 4 200. Letošní Slavnosti pětilisté růže navštívilo odhadem 22 300 návštěvníků. Rozpočet tvoří 3,5 milionů korun, ale je prokázáno, že se 1,9 milionů vrací do města.

Slavnosti pětilisté růže 2007   Slavnosti pětilisté růže 2007
     
Slavnosti pětilisté růže 2007   Slavnosti pětilisté růže 2007
   

   Odkazy:   

Dětské keramické sympozium

První ročník dětského keramického sympozia proběhl na ZŠ Za Nádražím. Akci připravili studenti zdejší SUPŠ sv. Anežky České, oboru výtvarného zpracování keramiky a porcelánu, pod vedením Marka Diase. Sympozia se zúčastnili vybraní žáci osmých ročníků ZŠ Za Nádražím, Linecká a T. G. Masaryka.

Festival komorní hudby

Ve čtvrtek 29. 6. se konal v Maškarním sále zahajovací koncert Festivalu komorní hudby. Festival pokračoval v pátek a v sobotu Barokní nocí, která skýtala nevšední zážitek. V barokním divadle mohli diváci zhlédnout operu Praha Libuší a Přemyslem zrozená. Celá noc byla plná příjemných překvapení. Festival pokračoval dalšími koncerty např. v kostele sv. Víta, v Pivovarské zahradě, v Prokyšově sále na Prelatuře, v Maškarním sále zámku nebo v atriu Hotelu Růže.

Městské divadlo Český Krumlov

Červen je v Českém Krumlově tradičně velmi pestrý kulturními nabídkami, a tak je o divadlo zájem menší. Nicméně představení Picasso bylo zcela vyprodáno. 

Počasí

První červnový víkend byl příjemný. V sobotu 1. 6. bylo příjemně teplo, k večeru sprchlo. V neděli pršelo víc, ale vzhledem k předcházejícím suchým dnům to příliš nevadilo, navíc bylo docela teplo. Další týden bylo opět velmi teplo, zvláště o víkendu, kdy teploty dosahovaly tropických hodnot, je mimořádně sucho. Přestože na mnoha místech republiky způsobily přívalové deště problémy, v Českém Krumlově nespadla ani kapka. Ráz počasí vydržel do víkendu 22. - 24. 6., tj. do Slavností pětilisté růže. V pátek 22. 6. přišla intenzivní přeháňka, po ní se opět vyjasnilo, ale došlo k mírnému ochlazení. Totéž se opakovalo i v sobotu: slunečné a příjemně teplé počasí se několikrát za den vystřídalo s krátkou a silnou přeháňkou, po které se vzduch příjemně pročistil. K výraznějšímu ochlazení, zhruba o 10 °C, došlo v posledním červnovém týdnu, teploty se pohybovaly kolem 20 °C. Slunečné počasí místy doprovázel poměrně silný vítr. Teplé a suché počasí vydrželo do konce měsíce.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: