aktualizováno 15. 8. 2008

15. srpna 12:00

Vážení obyvatelé Českého Krumlova, rádi bychom Vás upozornili na sdělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o příchodu vytrvalého a silného deště na území České republiky. Vzhledem k meteorologické předpovědi je možné očekávat vzestupy hladin některých toků. Podle ČHMÚ bude silný déšť trápit hlavně východ území až do neděle.
Město Český Krumlov žádá občany, aby sledovali aktuální vývoj počasí a dbali zvýšené opatrnosti v souvislosti s možným rozvodněním Vltavy nebo Polečnice. Město žádá občany, aby odklidili veškerý splavný materiál, který mají uložený na svých pozemcích v blízkosti vodních toků.
Povodňová komise města Český Krumlov byla seznámena s upozorněním Českého hydrometeorologického ústavu a situaci monitoruje. Městská policie pravidelně kontroluje toky a vyzývá občany ke zvýšené opatrnosti. O možných problémech souvisejících s případnými povodňovými stupni budou občané informováni přes média, webové stránky města nebo elektronickým mailforem.

Aktuální situace v Povodí Vltavy (pátek, 15. 8. 12:00)

Na obou tocích je stav normální, Lipno má standardní odtok i přítok.

Polečnice v Českém Krumlově
- hladina 12 cm (oproti včerejšku nárůst o 5 cm, stoupání od dnešních 4:00)
- průtok 0,816 m3/s (oproti včerejšku nárůst o 0,37 m3/s)

Vltava ve Spolí
- hladina 103 cm (není zaznamenán žádný nárůst oproti včerejšku)
- průtok 7,515 m3/s

Lipno
Přítok Lipna je v tuto dobu standardní, cca 6 - 7 m3/s a stav v nádrži odpovídá letnímu stavu. Do limitu 100m3/s na přítoku nebo s odtokem Lipna manipulováno. Hladinu řek bude tedy silně ovlivňovat pouze déšť.

Předpověď počasí

V pátek a sobotu se na celém území České republiky očekává převážně zataženo s deštěm. Celkové úhrny srážek se budou pohybovat od 10 mm do 40 mm, ojediněle kolem 50 mm, v oblasti Orlických hor a Jeseníků až 80 mm. Ve východní polovině republiky se očekávají místy bouřky, ojediněle doprovázené srážkovými úhrny kolem 60 mm, kroupami a nárazovým větrem o rychlosti kolem 90 km/h.

Doporučení ČHMÚ ke zmírnění následků jevů:

  • V důsledku přívalových srážek může dojít k prudkému krátkodobému rozvodnění malých toků, potoků, nebo i jindy suchých koryt, k zatopení sklepů, garáží, níže položených bytů, komunikací apod.
  • Pro omezení škod větrem na majetku je třeba zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci, ukotvit stavební jeřáby apod.
  • Za jízdy autem snížit rychlost jízdy, v případě krupobití, výrazného zesílení větru či deště i zastavit na bezpečném místě.
  • Při pobytu na vodní hladině (jako plavci, na člunu apod.) dostat se co nejrychleji na břeh.
  • Sledovat vývoj situace a jeho další prognózu (zpravodajství veřejnoprávní televize nebo rozhlasu, internetové stránky ČHMÚ)

Odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: