aktualizováno 24. 6. 2008

24. června 2008

Letošní Slavnosti pětilisté růže, které se konaly ve dnech 20. - 22. června, prověřily novou koncepci nejvýznamnější městské akce. O jejích pozitivních přínosech se o uplynulém víkendu přesvědčilo více než 22 tisíc návštěvníků, kterým byla na letošní, 22. ročník, vydána vstupenka.
Páteční a nedělní volný vstup do města představoval jednu z nejvýznamnějších změn v koncepci. Stejně tak se osvědčilo i využití pivovarských zahrad pro hlavní části programu.
"Páteční možnosti, navštívit program slavností bez nutnosti zakoupení vstupenky, využili i obyvatelé našeho města. Slavnosti pětilisté růže totiž nejsou pouze atrakcí pro turisty, ale jsou především pokračováním tradice, která vzešla před 40 lety právě od místních občanů. Chtěla bych také poděkovat organizátorům i složkám, které během slavností zajišťovaly pořádek a bezpečnost ve městě. Všem patří náš velký dík. Svou úlohu zvládli na výbornou," uvedla místostarostka Jitka Zikmundová.
Přínosem se ukázalo také přesunutí hlavní scény z náměstí do pivovarských zahrad. "Zahrady nabízejí jak účinkujícím, tak i návštěvníkům pohodlnější zázemí. Tato změna i částečně odlehčila centru města. Stojí určitě za úvahu, zda nevyužít pivovarských zahrad i v příštích ročnících slavností," doplnila místostarostka.
"S průběhem letošního ročníku jsem velice spokojen a v rámci svých možností jsem si je užíval. Reakce účinkujících i některých návštěvníků, se kterými jsem měl možnost hovořit, potvrzují i mé pocity. Velice mě těší i úspěšný páteční koncert kapely Blackmore´s Night, který navštívily zhruba dvě tisícovky návštěvníků. S atmosférou koncertu, jeho přípravou, návštěvností, ale i celými slavnostmi byla spokojena i samotná kapela. Ritchie Blackmore s manželkou, kteří v Českém Krumlově zůstali i na sobotní program, označili koncert v Českém Krumlově jako zatím nejlepší z jejich současného turné," zhodnotil nejvýznamnější městské slavnosti ředitel Městského divadla Český Krumlov a zároveň hlavní organizátor Jan Vozábal.
Z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí na prvním nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov nebylo možné uspořádat v dané lokalitě tradiční historické trhy. Tento prostor je v současné době veden jako stavba. Za náhradní místo pro trhovce byl proto zvolen městský park. "Prvotní obavy některých trhovců, že lokalita městského parku je mimo hlavní dění slavností a tudíž nepřiláká dostatečný počet zájemců, se ukázaly jako neopodstatněné. S výsledkem i návštěvností historických trhů jsem nadmíru spokojena a z tohoto pohledu hodnotím letošní ročník slavností velmi kladně," uvedla organizátorka trhu Hana Pelzová.
Velkého uznání Slavnostem pětilisté růže jako festivalu historie se dostalo i od amerického televizního štábu, který letošní krumlovské slavnosti natáčel pro populární program Discovery Channel. Produkční pořadu označila Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově za jeden z nejautentičtějších festivalů historie s magickou atmosférou, které zatím měli možnost navštívit.

Příští ročník Slavností pětilisté růže se bude konat ve dnech 19. - 21. června 2009. Jelikož město Český Krumlov slaví v příštím roce 700 let od svého založení, bude program slavností inspirován tímto významným jubileem. (jr)

Připravujeme pro vás fotogalerii ze Slavností pětilisté růže - sledujte aktuality na našem webu!

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: