aktualizováno 4. 6. 2008

26. května 2008

Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička přivítal návštěvu Čechosrbů z jižního (srbského) Banátu. Banát je název pro historické území mezi Dunajem, Tisou, Maruší a Karpaty a je v současné době rozdělen mezi Srbsko, Rumunsko a Maďarsko. V devatenáctém století se do oblasti přesídlilo několik set osadníků z Čech a založili tam svůj nový život.
V Bele Crkvi (partnerské město Hluboké nad Vltavou) a v blízkém okolí žije poměrně početná "česká menšina". Dvě české vesnice "Češko selo" a "Vrševac" dokonce mají označené své ulice (vesnické cesty) názvy T.G.Masaryka, J.A.Komenského a V.Havla. Starosta obce se jmenuje Ladislav Tesař. Lidé tam mluví česky, zpívají české písničky a v neděli si obléknou český národní kroj. Mnozí zejména ze starších lidí, kteří se hlásí k českému původu a mluví česky, ještě nikdy nebyli v Čechách. Důvody byly vízové a finanční. Když lidé chtěli (po roce 1990) jet do Čech, potřebovali 3 víza. Maďarské, rakouské nebo slovenské a české. Každé vízum něco stojí a pro každé se musí jet do Bělehradu.
V Českém Krumlově si Čechosrbové prohlédli zámek a historické centrum.

Čechosrbové - návštěva, foto: Jitka Augustinová Čechosrbové - návštěva, foto: Jitka Augustinová

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: