aktualizováno 7. 3. 2008

Český Krumlov se připojí k akci Vlajka pro Tibet

7. března 2008

Město Český Krumlov se také letos připojí ke globální akci Vlajka pro Tibet. V pondělí 10. března bude vyvěšena na českokrumlovské radnici tibetská vlajka jako symbol podpory občanům Tibetu. V této zemi jsou už desítky let porušována základní lidská práva a opakovaně uplatňovány metody násilného potlačování svobody a jakékoliv snahy o národní svébytnost. Letos se k akci zatím přihlásilo 345 obcí i Jihočeský kraj.
Desátého března si připomeneme výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, při němž v roce 1959 zemřelo 80 tisíc Tibeťanů. Jako reakce na tuto událost vznikla v západně Evropě v polovině devadesátých let akce Vlajka pro Tibet, ke které se Česká republika pravidelně připojuje od roku 1996.
Vysvětlení symboliky tibetské národní vlajky (podle www.tibinfo.cz):

Tibetská vlajka, zdroj: www Bílá zasněžená hora uprostřed symbolizuje Tibet obklopený zasněženými horami. Přes tmavě modré nebe nad horou se rozprostírá 6 červených pásů zastupujících 6 původních kmenů, které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace 6 červených pásů a 6 tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci. Na vrcholku hory je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které představuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu. Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou, kteří znamenají sjednocení duchovního a světského života. Zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů představuje etické chování založené na 10 buddhistických ctnostech a 16 způsobech lidského chování. Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: