aktualizováno 7. 3. 2008

Český Krumlov se připojí k akci Vlajka pro Tibet

7. března 2008

Město Český Krumlov se také letos připojí ke globální akci Vlajka pro Tibet. V pondělí 10. března bude vyvěšena na českokrumlovské radnici tibetská vlajka jako symbol podpory občanům Tibetu. V této zemi jsou už desítky let porušována základní lidská práva a opakovaně uplatňovány metody násilného potlačování svobody a jakékoliv snahy o národní svébytnost. Letos se k akci zatím přihlásilo 345 obcí i Jihočeský kraj.
Desátého března si připomeneme výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, při němž v roce 1959 zemřelo 80 tisíc Tibeťanů. Jako reakce na tuto událost vznikla v západně Evropě v polovině devadesátých let akce Vlajka pro Tibet, ke které se Česká republika pravidelně připojuje od roku 1996.
Vysvětlení symboliky tibetské národní vlajky (podle www.tibinfo.cz):

Tibetská vlajka, zdroj: www Bílá zasněžená hora uprostřed symbolizuje Tibet obklopený zasněženými horami. Přes tmavě modré nebe nad horou se rozprostírá 6 červených pásů zastupujících 6 původních kmenů, které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace 6 červených pásů a 6 tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci. Na vrcholku hory je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů, které představuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu. Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou, kteří znamenají sjednocení duchovního a světského života. Zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů představuje etické chování založené na 10 buddhistických ctnostech a 16 způsobech lidského chování. Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov