aktualizováno 21. 9. 2006

Král Kambodže navštívil Český Krumlov

Ve středu 20. září odpoledne přiletěl do Č. Krumlova 53letý král Kambodže, Jeho Veličenstvo Norodom Sihamoni. Jeho návštěva byla velkou událostí i proto, že král žil 13 let v Československu a česky hovoří dokonale.

V předvečer jeho návštěvy na jihu se slavnostní večeře, kterou na počest kambodžského krále uspořádal prezident republiky, jako jediní zástupci regionu zúčastnili hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník a starosta Č. Krumlova JUDr. František Mikeš.

.. .. ..

Na krumlovském zámku se ve středu král setkal s představiteli kraje a města. Po projevech dr. Zahradníka a dr. Mikeše v Zrcadlovém sále pozdravil vzácný host pozvané významné osobnosti. Vyjádřil radost z návštěvy České republiky a našeho města, které si pamatuje ze svých dětských let. "Léta jsem studoval ve vaší krásné zemi a prožil jsem tu nezapomenutelné chvíle svého života. Jihočeský kraj je nesmírně bohatou pokladnicí kulturních a uměleckých skvostů. Hosté celého světa se obdivují nejen těmto pokladům, ale také malebné jihočeské krajině. Mým přáním je, aby se naše dnešní setkání stalo symbolem vzájemné úcty a touhy po porozumění. Věřím v přátelství mezi našimi národy. Já sám jsem dítětem narozeným z vazeb mezi našimi dvěma národy. Přeji vašemu kraji a městu mnoho štěstí a trvalý rozkvět. Ještě jednou vám velice děkuji," řekl král perfektní češtinou. Po předání darů - za Č. Krumlov historického renesančního skla - představili hejtman a starosta jednotlivé zástupce různých oblastí života. Maškarní sál a vybrané divadelní kostýmy a propriety z fundusu barokního divadla přiblížil králi kastelán zámku PhDr. Pavel Slavko. Z čestné lóže barokního divadla zhlédl král představení Tři podoby barokního baletu. Poté se s doprovodem vydal na procházku a občerstvení do zámecké zahrady.

.. .. ..

Návštěva kambodžského krále je pro Krumlov velkou poctou, neboť se stal kromě Prahy jediným městem v republice, do něhož Norodom Sihamoni při svém pobytu zavítal. "Už hodně dlouho jsem tady nebyl, tak jsem nesmírně šťastný, že se tu nacházím. Je to pro mne velice silný zážitek," prohlásil v Č. Krumlově.

.. ..

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov