aktualizováno 30. 1. 2006

Fotovýstava v Městském divadle Jan Štindl - fotograf a sběratel

Maminka českokrumlovského fotografa Jana Štindla prý říkávala: "Po šedesátce je každej den darovanej." On si umínil, že udělá to, na co stačí. "Využívám svou dovednost - fotografuji. Dělám tak svědectví doby v dokumentu. I když si vážím těch, kteří dokáží zhotovit barevnou fotografii, přesto mé srdce patří černobílé fotografii, jež má své nezadatelné kouzlo, a jsem přesvědčen, že toto umění rozhodně není na ústupu," přemítá 78letý rodák z Č. Budějovic, obdivovatel a svým způsobem pokračovatel Františka Seidla, v jehož fotoateliéru pracoval od roku 1947 do nástupu na vojenskou prezenční službu o dva roky později.

Fotovýstava v Městském divadle Jan Štindl - fotograf a sběratel

Považoval ho za svého učitele, za velmi laskavého člověka, v jehož ateliéru se naučil vše o výrobě fotografií. Po zabavení archívu fotodesek ze Seidlova archívu sbíral mezi lidmi fotografie zhotovené Josefem a Františkem Seidlovými a pořizoval jejich kopie. Díky tomu a sběratelství starých fotografií zachránil cenné svědectví o proměnách regionu a města.

Mezi jeho nejvýznamnější pracovní etapy patří pět let strávených v Okresním vlastivědném muzeu v Č. Krumlově, s nímž spolupracoval i v dalších letech při tvorbě sbírkové i prezentační fotodokumentace. Velký kus práce Jan Štindl vykonal také pro Státní oblastní archív v Č. Krumlově, pobočku Třeboň, a Okresní archív v Č. Krumlově, při pořizování kopií řady dokumentů a vzácných písemných památek.

Ve čtvrtek 2. února se v 18 h ve Fotogalerii v Městském divadle Č. Krumlov uskuteční vernisáž výstavy Jan Štindl fotograf a sběratel, která bude k vidění do 31. března vždy od úterý do soboty mezi 14 a 22 h. Na vernisáži se s Janem Štindlem setkáme osobně. Na výstavě můžete obdivovat jeho snímky pořizované pro muzeum, pro archívy, fotografie dokumentující významné události ve městě a vývoj Č. Krumlova i šumavského regionu, fotokopie snímků otce i syna Seidlů.

Dvouměsíční výstavu podpořily město Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, Státní okresní archív v Českém Krumlově, Regionální muzeum v Českém Krumlově, Fotoklub Český Krumlov, Městské divadlo Český Krumlov.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov