aktualizováno 21. 11. 2005

Až na neukázněné řidiče nebyly při sanaci skály problémy

Sobotní první etapa odstranění prokazatelně uvolněných skalních bloků na dvou lokalitách ve vzdálenosti 300 m nad silnicí I/39 Pod kamenem v Českém Krumlově skončila díky nasazení firmy Kašparů-Koller dříve, než se předpokládalo. Pomocí hydraulického kladiva šly práce snadno, po celou dobu je soustavně kontroloval geolog.

Vytypované skalní bloky byly osazeny geodetickými terčíky k ověření případného posunu. Geolog bude pečlivě sledovat, jestli nedochází k nějakým pohybům skály a na konci listopadu vystaví posudek Do pátku 25. listopadu firma provede ještě dodatečné zabezpečení jednoho kamenného bloku pomocí podbetonovaného železobetonového pilíře, a z toho důvodu zůstaly na silnici betonové citybloky.


Podle odborníků nebyl větší zásah možný, neboť by hrozilo uvolnění velkého množství kamene. Je nutné řešit uvolňování kamenů v dalších lokalitách, proto bude město jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic a ministerstvem životního prostředí.

Pro plynulý průběh prací a zajištění dopravy při sanaci skály byla odsouhlasena objížďka ve směru od Č. Budějovic pro osobní automobily. Ty měly z kruhovém objezdu U Trojice jezdit po místní komunikaci Na svahu přes Růžek a serpentinou na křižovatku Špičák.


V dopoledních hodinách stěžovala dopravní situaci nekázeň řidičů, kteří nerespektovali dopravní značení a porušovali zákaz vjezdu osobním vozidlům do uzavírky. Tím vznikaly problémy ve směru od Porákova mostu. Po přivolání hlídky Policie ČR se dopravní situace zlepšila a v průběhu dne nenastaly větší problémy s dopravou.
Potíže jiného charakteru ale nastaly kolem 15.45 hodin, kdy po hustém sněžení došlo ke zhoršení sjízdnosti silnice od Českých Budějovic. Problém na silnici i objízdné trase zapříčinili především řidiči s letními pneumatikami, kteří nezvládali zhoršené podmínky a bránili plynulosti provozu. Situace se vrátila do normálního stavu asi v 17.45 hod., kdy byl provoz na komunikaci i objízdné trase plynulý.
Práce na silnici byly ukončeny přibližně v 19.30h, takže objížďka skončila o několik hodin dříve.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov