aktualizováno 9. 6. 2026

Kronika města Český Krumlov 2012

Úvodní slovo kronikáře

Litera scripta manet.

Je určitým symptomem naší doby, že čas ubíhá stále rychleji. Minuta, hodina, rok už nejsou tím, čím byly dříve. Informace se na nás valí z digitálních médií, aby takřka ihned upadaly v zapomnění pod náporem dalších. Je stále obtížnější orientovat se v tomto víru, který neustále nabírá na obrátkách a bere vše s sebou. Okřídlené rčení litera scripta manet – co je psáno, to je dáno už v tomto prostředí pomalu přestává platit, neboť v digitální éře se dá cokoliv pozměnit nebo upravit podle momentální nálady.

Kroniky jdou v tomto smyslu proti proudu doby. Nepodléhají módním trendům, nestavějí na efektech. Jejich posláním je se vší pokorou a skromností zaznamenat dobové informace pro budoucí věky. Shora uvedené motto v nich stále má své místo a tím spíše mají kroniky své místo v dnešní době.

S touto motivací přistupuji k psaní kroniky, ke kterému jsem byl městem Český Krumlov osloven na konci roku 2011. Práci kronikáře jsem přijal s mírným rozechvěním nad úkolem, který vedení kroniky představuje, ale zároveň i s radostí a důvěrou ve své schopnosti. Jsem rád, že mohu navázat na dobrou práci svých předchůdců, kterých si velice vážím. Mojí snahou bude zachovat vysokou informační úroveň kroniky, přičemž se budu snažit využít i možností moderní techniky pro zpracování textu a příloh.

Rád bych připojil několik slov o mé osobě. Narodil jsem se v roce 1979 v Českých Budějovicích a dětství a mládím jsem prožil v Zubčicích nedaleko Českého Krumlova. Základní školu jsem navštěvoval ve Velešíně a poté jsem absolvoval gymnázium v Kaplici. Gymnaziální profesor Zdeněk Rohlíček byl člověkem, který ve mně vzbudil zájem o historii. Jelikož mě zajímaly i další humanitní oblasti, zvolil jsem pro další studium obor Kulturní historie na Historickém ústavu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zde se mi dostalo jednak klasického školení v práci historika a seznamoval jsem se i dalšími obory, kterými byly Dějiny literatury, Dějiny umění, Dějiny filozofie a další. Absolvoval jsem v září roku 2005. Od ledna 2006 jsem pak získal zajímavé zaměstnání v Národním muzeu jako vedoucí oddělení Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích. Od června roku 2008 až dosud pracuji jako zaměstnanec města Český Krumlov v oddělení kancelář starosty. K mým zálibám patří hudba, sport a fotografování. Jsem ženatý, mám dvě děti.

Zápis do kroniky jsem zpracovával na podkladu článků a informací v Novinách města Český Krumlov, vybraných zpráv z monitoringu českých novin, internetových informací, webových stránek a výročních zpráv města Český Krumlova a dalších institucí ve městě. Z vlastních zkušeností kronikáře jsou popisovány zejména kulturních a společenské akce. Obrazový materiál uvedený v zápisu pochází většinou z archivu města Český Krumlov. Fotografie, u nichž není uvedeno autorství, jsou dílem kronikáře.

V Českém Krumlově, 21. 3. 2013

Filip Putschögl

Oficiální webové stránky města Český Krumlov jsou publikovány pod licencí CC BY-NC-SA 4.0 Licence CC BY-NC-SA 4.0 Uveďte autora (Attribution) — Při použití díla musíte uvést odpovídající informace o autorovi, připojit odkaz na licenci a uvést, zda jste dílo upravili. Neužívejte komerčně (NonCommercial) — obsah webu nesmíte používat pro komerční účely. Zachovejte licenci (ShareAlike) — Pokud dílo upravíte, zpracujete nebo na jeho základě vytvoříte nové dílo, musíte je šířit pod stejnou licencí jako původní dílo. a archivován pomocí služby webarchiv.cz  .

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Cookie, ikona Nastavení soukromí

Aby web běžel hladce a naše služby byly co nejkvalitnější, používáme soubory cookies – malé datové soubory uložené ve vašem prohlížeči. Díky vašemu souhlasu můžeme web lépe přizpůsobit vašim potřebám a zlepšovat jeho obsah i funkce. Souhlas udělíte kliknutím na „Povolit vše“. Pokud si přejete nastavení upravit, zvolte možnost „Upravit souhlas“. Děkujeme.

Povolujete: