Vodní záchranná služba ČČK Č. Krumlov, p.s. je neziskový pobočný spolek, člen ILS (International Life Saving Federation). Zabezpečuje preventivní a záchrannou činnost a poskytování první pomoci ve vodě a v její bezprostřední blízkosti. V okrese Český Krumlov pracuje tato skupina od r.1983. Každoročně zasahuje v desítkách případů, kdy v mnoha z nich je přímo ohrožen život osob a zabraňuje také materiálovým škodám.

Jsme oprávněně hrdi na aktivity, které jsme v minulosti zabezpečovali. Ty vyžadovaly od našich členů obrovské nasazení a obětavost. Od roku 2006 do současnosti se aktivně zúčastnilo na námi pořádaných akcích více jak 60 tisíc osob. Významně přispíváme společně s počtem zachráněných osob k posílení prevence a bezpečnosti obyvatel v našem regionu.

Oddíl mládeže Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov vedeme od roku 1990 a pravidelně se dětem a mládeži věnujeme. Utužujeme děti a mládež ve fyzické zdatnosti a učíme je, aby byly morálně a prakticky připraveny pomoci druhému člověku v nouzi, v rámci práce týmu i samostatně. Konkrétně se zaměřujeme na činnosti vodní záchrany, k tomu také rozšířeně na práci v terénu, znalosti z topografie a manuální zručnost. Mladí záchranáři také pomáhají při výkonu pravidelné letní služby na základně VZS v Dolní Vltavici.

Za dobu působení oddílem prošlo a mladým záchranářem se stalo 250 děti, nyní evidujeme 43 přihlášených aktivních členů mládeže. Věříme, že mnoho z nich bude v budoucnu tvořit tým vodních záchranářů na Lipně.

Vodní záchrana

Předáváme dětem znalosti z oblasti vodní záchrany a dalších oborů a činností, kterými musí být vybaven každý správný záchranář (první pomoc, zdravověda, hydrologie, základy meteorologie, pohyb a záchrana na ledu, otužování, ovládání plavidel, topografie, lanové techniky, techniky přežití v extrémních podmínkách a další ).

Závodní činnost

Abychom děti a mládež motivovali k větším výkonům, účastníme se závodů ve vodním záchranném sportu. Na republikové úrovni tak poměřujeme plavecké dovednosti, znalosti a zkušenosti v disciplínách, které mají co nejvěrněji simulovat reálné situace záchrany tonoucího. Naši mládežníci se pravidelně umísťují na stupních vítězů a získávají cenné medaile.

Zdokonalujeme se díky pravidelným aktivitám oddílu

Plavecké tréninky

Trénujeme od října do května — středy, pátky v Českokrumlovském bazénu od 17 hod do 18 hod. Děti jsou rozděleny podle svých schopností. Zdokonalují se v plavání a v technikách záchrany z vody.

Jarní atletická příprava

Jarní příprava na atletickém oválu probíhá od dubna do června, je zaměřena na fyzickou kondici a obratnost. Trénujeme rychlost, mrštnost a přirozený pohyb, který dnes dětem chybí.

Víkendová soustředění na základně VZS Dolní Vltavice

Organizujeme zpravidla pětkrát za rok na základně ve Vltavici. Soustředění je zaměřeno na stmelení týmu, posílení imunity díky otužování, cíleno na posílení znalostí techniky záchrany a potřebného materiálového vybavení.

Týdenní letní soustředění na základně VZS Dolní Vltavice

V rámci soustředění pracujeme s dětmi v prostředí Lipenského jezera, učíme je, aby se uměly pohybovat bezpečně u vody, ve vodě i pod vodou, organizujeme pěší pochody, bivaky a spostu různých aktivit, ve kterých utužují vztahy mezi sebou a posilují svou vůli a sebeuvědomění jejich funkce v rámci týmu.

Aktuality

Mladí vodní záchranáři z Českého Krumlova opět cinkají medailemi

V sobotu 11. června se na Jordánské pláži v Táboře konal 4. ročník závodů v plážových disciplínách. Závod je součástí nominačních závodů do reprezentace ČR na mistrovství světa v záchranném sportu. Počasí se náramně vydařilo, úspěch osmi reprezentantů oddílu mládeže Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov byl velký. V soutěži jednotlivců si českokrumlovští mladí vodní záchranáři vybojovali čtyři cenné kovy. V závodě dvojic získali šest medailí a ve štafetách další dvě medailová umístění.

Tým mladých vodních záchranářů ve složení Tereza Kozáková, Marie Vesperová, Agáta Průchová, Michaela Macková, Tomáš Svoboda, Adam Michalecký, Daniel Doležal a Martin Souček soutěžil v celkem deseti disciplínách. Závodníci bojovali za jednotlivce, dvojice i týmy. Tato soutěž zahrnuje netypické disciplíny s boardy a kajaky, běžecké i plavecké disciplíny. Závody byly zahájeny disciplínami na suchu. První z nich byl sprint na 90 m (Beach sprint), dále štafetový závod týmů 4 x 90 m (Beach relay) a vyřazovací závod “praporky” (Beach flags). Následovaly disciplíny ve vodě. Úvodní disciplína byla náročná na orientaci i fyzickou kondici, kdy je potřeba bojovat nejen s okolními závodníky při hromadném startu, ale i s orientací a fyzičkou - plavání na volné vodě 400 m (Surf race) Po této následovaly střídavě disciplíny na boardu (Board race) a kajaku (Surf ski race), kdy závodníci musí co nejrychleji obeplout bóje ve vzdálenosti 500 m.

„V soutěži dvojic (Board rescue), záchrana tonoucího pomocí boardu se skvěle předvedla dvojice Tereza Kozáková s Marie Vesprová. Dívky jsou právem dle svých výkonů v širší nominaci na mistrovství světa v záchranářském sportu, které se bude konat letos na přelomu září a října v Itálii. V předposledním červnovém víkendu čeká dívky reprezentační soustředění, na kterém se vybere 6 nejlepších děvčat, které odjedou reprezentovat ČR.” dodává trenérka Iva Procházková. „V závodu jednotlivců také zazářila Tereza Kozáková, která ve své kategorii (2007-2006) v součtu výsledků ze všech individuálních disciplín, byla vyhlášena vítězkou a získala tak zlatou medaili“ komentuje úspěch Procházková a dodává: „Dalším oceněným byl Adam Michalecký, který vybojoval ve své kategorii (2007-2006) skvělé 2. místo a tak bral stříbro. Do trojice cenných kovů přispěli svým úspěchem i Tomáš Svoboda a Michaela Macková, kteří v nejmladší kategorii (2009-2008) získali úžasné bronzové 3. místo.“

Úspěšná dvojice Svoboda, Michalecký dovezla 2. místo a zacinkaly stříbrné medaile. Do třetice zkompletovala cenné kovy a bronzovou medaili získala dvojice dívek Agáta Průchová a Michaela Macková. Závod týmů dopadl excelentně. Ve štafetě čtveřic ve složení Tomáš Svoboda, Daniel Doležal, Adam Michalecký a Martin Souček vybojovali kluci další českokrumlovské zlato. Dívčí štafeta ve složení Kozáková, Vesperová, Průchová a Macková získala krásné 2. místo a zdobily je stříbrné medaile. Celkem si českokrumlovští vodní záchranáři domů dovezli 18 cenných kovů.

Jsme v reprezentaci na Mistrovství světa ve Vodním záchranném sportu

Členky Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov byly nominovány do širšího výběhu reprezentace pro letošní Mistrovství Světa v Itálii v kategorii juniorek. Mistrovství ve Vodním záchranném sportu proběhne v italském Riccione na přelomu září a října 2022.

Obě záchranářky – Tereza Kozáková a Marie Vesperová se nominovaly na základě systému postupových soutěží, dle svých výsledků a budou před odjezdem na mistrovství ještě účastnit několika dalších závodů a soustředění pro reprezentaci.

Body si dívky vybojovaly i nedávném 21. mistrovství ČR v záchranářském sportu mládeže a ze Sokolova, odkud mládežníci přivezli dvě bronzové medaile a jedno stříbro. Disciplíny mají co nejvěrněji simulovat situace záchrany z vody. „Obě dívky jsou ve velmi dobré fyzické kondici, jsou to aktivní sportovkyně. Nyní musíme vytvořit podmínky pro jejich pravidelnou fyzickou a metodickou přípravu, dále musíme řešit materiálovou, mediální a finanční stránku výpravy do Itálie. Už samotnou nominací dívky dodaly ostatním mládežníků velkou dávku motivace pro další výkony“ komentuje úspěch mladých záchranářek náčelník Vodní záchranné služby Milan Bukáček.