aktualizováno 11. 8. 2022

Vodní záchranná služba ČČK Č. Krumlov, p.s.

Sporty

  • sportovní potápění
  • potápění
  • plavání

O nás

Vodní záchranná služba ČČK Č. Krumlov, p.s. je neziskový pobočný spolek, člen ILS (International Life Saving Federation). Zabezpečuje preventivní a záchrannou činnost a poskytování první pomoci ve vodě a v její bezprostřední blízkosti. V okrese Český Krumlov pracuje tato skupina od r.1983. Každoročně zasahuje v desítkách případů, kdy v mnoha z nich je přímo ohrožen život osob a zabraňuje také materiálovým škodám.

Jsme oprávněně hrdi na aktivity, které jsme v minulosti zabezpečovali. Ty vyžadovaly od našich členů obrovské nasazení a obětavost. Od roku 2006 do současnosti se aktivně zúčastnilo na námi pořádaných akcích více jak 60 tisíc osob. Významně přispíváme společně s počtem zachráněných osob k posílení prevence a bezpečnosti obyvatel v našem regionu.

Oddíl mládeže Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov vedeme od roku 1990 a pravidelně se dětem a mládeži věnujeme. Utužujeme děti a mládež ve fyzické zdatnosti a učíme je, aby byly morálně a prakticky připraveny pomoci druhému člověku v nouzi, v rámci práce týmu i samostatně. Konkrétně se zaměřujeme na činnosti vodní záchrany, k tomu také rozšířeně na práci v terénu, znalosti z topografie a manuální zručnost. Mladí záchranáři také pomáhají při výkonu pravidelné letní služby na základně VZS v Dolní Vltavici.

Za dobu působení oddílem prošlo a mladým záchranářem se stalo 250 děti, nyní evidujeme 43 přihlášených aktivních členů mládeže. Věříme, že mnoho z nich bude v budoucnu tvořit tým vodních záchranářů na Lipně.

Vodní záchrana

Předáváme dětem znalosti z oblasti vodní záchrany a dalších oborů a činností, kterými musí být vybaven každý správný záchranář (první pomoc, zdravověda, hydrologie, základy meteorologie, pohyb a záchrana na ledu, otužování, ovládání plavidel, topografie, lanové techniky, techniky přežití v extrémních podmínkách a další ).

Závodní činnost

Abychom děti a mládež motivovali k větším výkonům, účastníme se závodů ve vodním záchranném sportu. Na republikové úrovni tak poměřujeme plavecké dovednosti, znalosti a zkušenosti v disciplínách, které mají co nejvěrněji simulovat reálné situace záchrany tonoucího. Naši mládežníci se pravidelně umísťují na stupních vítězů a získávají cenné medaile.

 

Zdokonalujeme se díky pravidelným aktivitám oddílu

Plavecké tréninky

Trénujeme od října do května — středy, pátky v Českokrumlovském bazénu od 17 hod do 18 hod. Děti jsou rozděleny podle svých schopností. Zdokonalují se v plavání a v technikách záchrany z vody.

Jarní atletická příprava

Jarní příprava na atletickém oválu probíhá od dubna do června, je zaměřena na fyzickou kondici a obratnost. Trénujeme rychlost, mrštnost a přirozený pohyb, který dnes dětem chybí.

Víkendová soustředění na základně VZS Dolní Vltavice

Organizujeme zpravidla pětkrát za rok na základně ve Vltavici. Soustředění je zaměřeno na stmelení týmu, posílení imunity díky otužování, cíleno na posílení znalostí techniky záchrany a potřebného materiálového vybavení.

Týdenní letní soustředění na základně VZS Dolní Vltavice

V rámci soustředění pracujeme s dětmi v prostředí Lipenského jezera, učíme je, aby se uměly pohybovat bezpečně u vody, ve vodě i pod vodou, organizujeme pěší pochody, bivaky a spostu různých aktivit, ve kterých utužují vztahy mezi sebou a posilují svou vůli a sebeuvědomění jejich funkce v rámci týmu.

Zprávy

Konference Hornorakouské vodní záchranné služby v Nussdorfu u jezera Attersee

Vodní záchranáři ČČK Český Krumlov spolupracují bez hranic s Hornorakouskou vodní záchrannou službou již téměř 20 let

Dne 13.4. se vodní záchranáři pobočného spolku Český Krumlov pod vedením náčelníka Milana Bukáčka, jako již každoročně, účastnili konference Hornorakouské vodní záchranné služby v Nussdorfu u jezera Attersee. Vzájemná spolupráce začala v roce 2005 a tak jedním z téma bylo i 20. jubileum vzájemné spolupráce.

V pořadí 66. Konference Hornorakouské vodní záchranné služby organizovaná se strany našich kolegů z Rakouska byla opravdu na vysoké úrovni. Sešli se zástupci pobočných spolků z celé oblasti a hodnotili za přítomnosti ostatních složek záchranného systému společné fungování. Vysoce byla také oceněna vzájemná spolupráce Českých a Rakouských vodních záchranářů. Vystoupení Milan Bukáčka, který zdůraznil význam společných aktivit, bylo oceněno bouřlivým potleskem. Konferenci vedl prezident VZS H. Rakouska Gerald Berger, za účasti Christiana Madera člena Hornorakouské vlády, dále se účastnili Robert Mayer šéf rakouského hasičského sboru, paní Klaudia Haberl starostka města Seewalchen am Attersee, zástupce rakouského červeného kříže pan Werner Schuster a za náčelník horské služby pan Cristoph Preimesberger. Hornoraskouská vodní záchranná služba je též jako v České republice posuzována na statusu dobrovolnické organizace a systém financování je tak důležitým aspektem pro fungování našich kolegů.

Spolupráce Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov s Hornorakouskou vodní záchrannou službou začala v roce 2005. Od té doby vodní záchranáři společně zajišťují letní služby na základně v Dolní Vltavici, organizují společné soustředění dětí a mládeže, a to ať u Lipenského jezera nebo právě u rakouských kolegů u jezera Attersee, či Traunsee. „V roce 2006 jsme uskutečnili v rámci fondu EU Interreg IIIA společné výcviky a cvičení. Dále v letech 2010 – 2013 jsme realizovali velký projekt financovaný z programu Evropské územní spolupráce Rakousko – ČR v celkové výši 542.000 Eur. Jedním z osmi pilířů projektu byla výstavba Česko-rakouského výcvikového střediska a základny VZS v Dolní Vltavici, která nám umožnila kvalitní zázemí pro výkon služeb, materiálové vybavení, výcviky, další projekty a možností spolupráce.“ komentuje náčelník Milan Bukáček, který je náčelníkem již víc než třicet sezon.

Hlavním posláním VZS je zabezpečení bezpečnosti návštěvníků a obyvatel na vodní hladině a v její blízkosti. Záchranáři pravidelně organizují kurzy a školení pro mládež a širokou veřejnost a také složky IZS ČR se zaměřením na prevenci a záchranu z vodní hladiny a poskytování první pomoci. Zároveň organizují sportovní soutěže a pořádají teambuildingové aktivity.

V loňském roce navštívil záchranáře ve Vltavici i Prezident Petr Pavel za doprovodu ženy a hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby vyslechli prezentaci o činnosti Vodní záchranné služby „Celorepublikový problém vodních záchranářů je financování, chybí zde po vzoru horské služby zákon a tak na dobrovolnické bázi bez nároku na honorář sloužíme na profesionální úrovni celé léto nejen na Lipně v režimu 24/7. Vodní záchrannou službu tvoří po celé ČR 37

pobočných spolků, tady na Lipně sloužíme my z Českého Krumlova a kolegové na Modřině jsou z Českých Budějovic“.

Spolupráce s rakouskými kolegy si členové spolku z Dolní Vltavice velmi váží v mottu“ Přátelství a voda bez hranic“, účast na konferenci u rakouského jezera tak využili i k nácviku potápění a tréninku plavání s ABC.

Bojovat do Neratovic v sobotu 13. dubna vyrazilo devět mladých záchranářů

V pořadí třetí závody letošního roku mají za sebou Českokrumlovští mladí vodní záchranáři. Bojovat o co nejlepší umístění se do Neratovic v sobotu 13. dubna vypravilo devět reprezentantů. V široké konkurenci, která čítala 170 závodníků z celé republiky, se našim dařilo na výbornou. Výsledné hodnocení se skládá ze čtyř náročných disciplín: podplavání překážek, tažení figuríny se záchranným pásem a ploutvemi, záchranný polohový závod, kterému nikdo ze závodníků neřekne jinak než pravda a záchrany modelu. Z Českého Krumlova se nejlépe se umístila Tereza Kozáková (2006), v kategorii B ženy získala druhé místo a také cenné body, jelikož se připravuje na zářijové Mistrovství světa v Austrálii, kam pojede reprezentovat Českou republiku. “Jsem moc rád, že se Terce takto daří. Její výsledky jsou odrazem tvrdé práce a cílevědomosti. Velké díky ji patří i za pomoc s přípravou ostatních a méně zkušených závodníků našeho spolku. Během přípravy jim Tereza, jako trenérka předává své zkušenosti, “ komentuje úspěch trenér Michal Svoboda, který také závodil v kategorii A muži. Nejvíce nabitá kategorie B muži měla přes třicet závodníků z toho pět jich bylo z Českého Krumlova. Jakub Paulus (2007) se v této kategorii umístil na výborném osmém místě. V horní polovině pořadí skončili také Tomáš Svoboda (2008), Martin Souček (2007), Daniel Doležal (2007), a Patrik Večerek (2007). Klára Součková (2011) letošním rokem postoupila do vyšší kategorie C, ale ani v té se neztratila a umístila se mezi deseti nejlepšími. Nikolas Hozman (2014) byl na závodech v záchranářském sportu poprvé a již v první disciplíně projevil svůj talent a v celkovém hodnocení byl třetí: “Nikolas je členem našeho spolku teprve od září, ale i v této krátké době předvedl svůj potenciál,” dodává Michal Svoboda.

Fantastický úspěch vodního záchranáře Jaromíra Berounského na MS v zimním plavání

Dvě stříbrné medaile, jeden bronz a poctivá účast na všech disciplínách Mistrovství světa v zimním plávání v estonském Tallinnu, to je celková bilance plavce Jaromíra Berounského z minulých dní. Největší zimní plavecké dobrodružství, zimní mistrovství světa proběhlo ve dnech 4.-10. března 2024. Zlatou medaili z Mistrovství světa si letos domů do Českého Krumlova vodní záchranář Jaromír Berounský nepřivezl, ale ve zlaté disciplíně 200 m prsa byl letos rychlejší pouze domácí plavec Estonec Nopponen. Dvě stříbra a jeden bronz je fantastický úspěch!

Sponzoři a partneři

Mapa Zobrazit na mapy.cz

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: