aktualizováno 1. 7. 2020

Slovo místostarosty Ivo Janouška

1.7.2020

Bc. Ivo Janoušek - místostarosta města Český Krumlov

Milí Krumlováci, léto je tady, a to znamená, že celé naše město doslova ožije kulturou a bude toho skutečně dost pro všechny! A to je skvělá zpráva, protože začátek roku 2020 nebyl pro kulturu v našem městě vůbec jednoduchý. Všechny kulturní instituce se doslova ze dne na den uzavřely veřejnosti a zrušily svůj dlouho připravovaný program. Všechny kulturní akce první poloviny roku byly zrušeny a celá řada velkých i malých událostí kulturního života města přesunuta na podzim, kdy se je snad podaří v nějaké důstojné podobě uskutečnit. Přestože Český Krumlov přišel letos v létě o oblíbená divadelní představení před Otáčivým hledištěm či koncerty Mezinárodního hudebního festivalu, neznamená to, že se není na co těšit. Nabídka bude i tak doopravdy pestrá a každý si přijde na své.

Milovníci populární hudby si letos určitě nenechají ujít program v Pivovarské zahradě, kde se v průběhu léta na podiu vystřídá Tomáš Klus, Divokej Bill, Chinaski či Wohnout. Úplnou novinkou léta bude série šesti koncertů Jihočeské filharmonie, která střídavě rozezní bohatým programem Klášterní i Pivovarskou zahradu. Filharmonie přiveze do Krumlova nový projekt Malováno na skle i zajímavé hosty. Těšit se můžete na Dana Bártu, Ivu Bittovou, Ondřeje Rumla, Annu Polívkovou či Beátu Hlavenkovou. O co však v červenci diváci tradičních festivalů nepřijdou, bude Festival komorní hudby a Festival staré hudby, které rozezní nejrůznější historické prostory i exteriéry města. Velkolepá Barokní noc na krumlovském zámku letos proběhne netradičně v závěru července a pomyslně zahájí sérii vystoupení Mistrovských interpretačních, pěveckých a tanečních kurzů v Klášterech.

Novinkou léta bude akce TADY VARY v kině Luna, která na začátku července pomyslně přenese karlovarský filmový festival do Českého Krumlova. Milovníci starých i nových českých filmů se můžou opět těšit na bohatý program letního kina v Klášterní zahradě, která letos doslova ožije především program pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na večerní Tajemné stezky klášterní zahradou i nejrůznější hry pro děti. Bohatý program Klášterů letos přináší Středověkou hru, Klášterní příběhy pro děti, nejrůznější komentované prohlídky, Řemesla a trhy na Klášterním dvoře, Sympozium vinutých perel, divadla či koncerty. Vedle Klášterů přináší nově bohatý program pro rodiny s dětmi Museum Fotoateliér Seidel a samozřejmě nesmíme zapomenout na nové fantastické výstavy v Egon Schiele Art Centru, Regionálním muzeu či Synagoze.

V centru města se letos pomyslně vrátíme někam do devadesátých let, kdy byl Krumlov plný kulturou oživlých ulic a menších kulturních akcí, které našemu městu křivolakých uliček sluší stejně nejvíc. Atmosféra nedávné minulosti starého města na nás dýchne na již tradičním Romfestu v Pivovarských zahradách a nezapomeneme si připomenout doprovodným programem i vlajkou na radnici Den romského holocaustu. Přestože jsem nevyjmenoval úplně všechno, domnívám se, že letošní atmosféra Krumlova bude výjimečná a jednou na ní budeme rádi vzpomínat. Město ožívá kulturou, buďte u toho!

Ivo Janoušek
místostarosta

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov