aktualizováno 12. 5. 2010

Rady osvojitelům zvířat z městského útulku

aktualizováno 11.05.2010

Městský útulek v Českém KrumlověJsme rádi, že uvažujete o osvojení pejska či kočičky z našeho útulku.

Předtím, než tak učiníte, prosím pročtěte si těchto několik řádek. Pro Vaši, naši, ale především jejich jistotu, že už konečně najdou tu pravou rodinu = smečku.

 • Se záměrem osvojit si zvířátko z útulku souhlasí celá rodina
 • Odjedeme-li na víkend či dovolenou, jsme schopni zajistit péči o našeho čtyřnožce?
 • V případě, že onemocním, mám v blízkém okruhu příbuzných či známých možnost žádat o pomoc se svým psem?
 • Jsem schopen a ochoten hradit veškeré náklady související s novým členem domácnosti? Hlavní položkou jsou pochopitelně náklady na krmivo, při pořízení  položka za základní výbavu (obojek, vodítko, pelíšek či venkovní kotec s boudou), ale pejsek či kočička může onemocnět a pak se náklady mohou výrazně zvýšit

Pokud jste si jisti, že všechny předpoklady odpovědného chovatele splňujete, budeme rádi, když si z naší nabídky vyberete.

Městský útulek v Českém KrumlověNěkolik rad a doporučení

 • Uvědomte si, že ani ošetřovatelé v útulku většinou neznají osudy zvířat - netušíme, co zlého je potkalo na jejich životní pouti předtím, než se dostala do našeho zařízení. Proto je nutné chápat a respektovat, že zvíře po příchodu do nového prostředí může svůj neklid a stres projevovat různými způsoby - doporučujeme postupnou aklimatizaci - tj. nechat ho prozkoumat nové prostředí a nezahlcovat ho dalšími podněty (hlučné návštěvy, mnoho nepřiměřené pozornosti apod.)
 • Pejsek Vás nemůže od prvního okamžiku považovat za nového pána a dle toho k Vám přistupovat - musíte ho přesvědčit o tom, že Vám může důvěřovat - doporučujeme v začátcích opatrnost při venčení (zásadně na vodítku) a zahradu, kde se pejsek pohybuje doporučujeme důkladně zabezpečit tak, aby nemohl uniknout.

Už mnoho nových majitelů se k nám do útulku muselo pro nového pejska vracet .... Po určité době už se naši svěřenci cítí v útulku jako doma a jejich přirozenou snahou tedy je se domů vrátit .....

 • Mnoho ze zvířat, která procházejí naším útulkem mají bohužel s člověkem špatnou zkušenost - zažila týrání ve formě fyzického násilí, omezování pohybu či nedostatku krmení .... což pochopitelně znamená ovlivnění jejich psychické pohody. Někteří pejsci se tak mohou bát např. násad od nářadí či jakéhokoli klacku (důsledek pravidelného bití), jiní reagují přepjatě na vodítko, další má panickou hrůzu z kbelíku či dokonce hřebene na vyčesávání. Víme-li o podobných fobiích, pochopitelně Vám je při osvojení sdělíme. Může se však stát, že anomálii v chování nezjistíme. Proto je zpočátku velmi důležité všechny činnosti v blízkosti nového kamaráda provádět opatrně a bedlivě sledovat jeho reakce...
 • Nechtějte prosím po svém novém pejskovi, aby se podobal Vašemu starému příteli, který odešel do psího ráje. Chápeme, že nahrazujete velkou ztrátu a od nového čtyřnohého kamaráda máte jistá očekávání, ale prosím uvědomte si - každý pes je individualitou.
 • Městský útulek v Českém KrumlověVolte takové plemeno, velikost, temperament a stáří psa, které bude právě Vám vyhovovat - často vidíme, jak je stará babička doslova vláčena na vodítku velkým mladým psem v plné kondici a síle. Z takového soužití nemá potěchu ani jeden z nich, nemluvě o uspokojování přirozených fyziologických potřeb zvířete...
 • Chcete-li svoji smečku rozšířit a ke stávajícímu pejskovi pořídit nového kamaráda z útulku, důrazně doporučujeme navštívit i s Vaším psíkem útulek a vyzkoušet, zda bude soužití bezkonfliktní.
 • Vyberete-li si u nás nového kamaráda, budeme se snažit Vám při osvojení předat maximum informací o povahových rysech vybraného zvířete, o jeho zvycích, nárocích a potřebách. Pochopitelně Vám sdělíme na jaké krmivo je pejsek či kočička zvyklý a předáme Vám očkované a odčervené zvíře. Vzpomenete-li si posléze na další dotazy, které jsme Vám nezodpověděli, neváhejte nás kontaktovat na čísle - 606 640 507. Jsme tu pro Vás, resp. pro Vašeho nového kamaráda a jeho spokojenost je naším prvořadým cílem.

Na koho se obrátit?


Zadané podmínce nevyhovuje žádný záznam.

Související odkazy

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov