Přestupky
Oddělení přestupků projednává podle zákona o přestupcích například přestupky proti občanskému soužití, proti majetku, proti veřejnému pořádku a další přestupky.
Po kliknutí na vybrané jméno se zobrazí kompletní informace o kontaktu.
Dle § 5 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů, je přestupkem společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem, nejde-li o trestný čin
V souladu s § 73 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o odpovědnosti za přestupky"), má-li orgán Policie České republiky nebo Vojenské policie nebo jiný správní orgán důvodné podezření, že byl spáchán přestupek, učiní oznámení o této skutečnosti bez zbytečného odkladu příslušnému správnímu orgánu.
Správní orgán prověří došlé oznámení o přestupku, po vyhodnocení obsahu oznámení v případě, že neshledá důvody pro zahájení řízení, věc odloží. Odůvodňuje-li došlé oznámení záhájení řízení o přestupku, zahájí správní orgán řízení o přestupku.
Řízení o přestupku je zahájeno dnem doručení oznámení o zahájení řízení obviněnému. Je-li v řízení osoba mající postavení osoby přímo postižené spácháním přestupku, je taktéž vyrozuměna o zahájení řízení o přestupku, přičemž zahájení řízení, o němž tak stanoví zákon, je podmíněno jejím souhlasem. Osoba přímo postižená spáchánín přestupku není účastníkem řízení, má však v řízení přiznána některá práva jako např. právo navrhovat důkazy, právo účastnit se ústního jednání, právo vyjádřit v řízení své stanovisko, právo nahlížet do spisu, právo účastnit se ústního jednání a právo na oznámení rozhodnutí (blíže § 71 zákona o odpovědnosti za přestupky).
Je-li jednáním obviněného způsobena škoda, má osoba, které byla tato škoda způsobena, v řízení postavení účastníka řízení - poškozeného. Správní orgán vyrozumí poškozeného o možnosti uplatnit nárok na náhradu škody či na vydání bezdůvodného obohacení. Poškozený může svůj nárok uplatnit u správního orgánu nejpozději při prvním ústním jednání nebo ve lhůtě určené správním orgánem, nekoná-li se ve věci ústní jednání.
Po zahájení řízení činí správní orgán úkony směřující ke spolehlivému zjištění skutkového stavu věci. Následně dojde k vydání rozhodnutí ve věci či je řízení zastaveno. Řízení je zastaveno tehdy, odůvodňuje-li tento postup některá ze skutečností uvedená v § 86 zákona o odpovědnosti za přestupky, nejčastějším důvodem pro zastavení řízení býva skutečnost, že se uvedený skutek nestal nebo není přestupek, či skutečnost, že spáchání skutku nebylo obviněnému prokázáno.
- Zákon č. 250/2016 Sb., O odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
- Zákon č. 251/2016 Sb., O některých přestupcích
- Zákon č. 500/2004 Sb., Správní řád
- Zákon č. 89/2012 Sb., Občanský zákoník