aktualizováno 7. 2. 2023

Služba Teplá židle opět v provozu

Teplo, sprcha, čisté oblečení, horký čaj i něco k jídlu, to všechno nabízí služba Teplá židle, kterou mohou v Českém Krumlově využít lidé bez domova během mrazivých zimních nocí.

Silné noční mrazy, které nyní udeřily, mohou lidé bez přístřeší přečkat v teple. Využít mohou místnosti a služby s příznačným názvem Teplá židle, kterou zajišťuje v Českém Krumlově Oblastní spolek Českého červeného kříže ve spolupráci s městem a Odborem sociálních věcí a zdravotnictví. Otevřeno je vždy během zimních nocí od 20.00 do 8.00 hodin, kdy teplota klesne pod -5 °C.

Kapacita prostoru je zhruba 10 osob a bývá velmi často plně obsazena. Jedná se o jednu místnost vybavenou židlemi a stolem spolu s vlastním sociálním zařízením včetně sprchy. Příchozí musí samozřejmě dodržovat určitá pravidla. Nesmí být agresivní, pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, což nejsou někteří zájemci o službu schopni splnit.  Klienti by se také měli prokázat občanským průkazem. Zvířata povolena nejsou,“ vyjmenovává podmínky Ingrid Pechová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Služba Teplá židle funguje v Českém Krumlově pátou zimu a osvědčila se jako obdoba noclehárny. K dispozici jsou židle, karimatky, spacáky, teplé nápoje a potraviny, čisté oblečení, případně je tu také možnost si oblečení vyprat a usušit. Finance na provoz služby jsou každoročně poskytovány z rozpočtu města. Letos vyjde Teplá židle na 95 tisíc korun. Personálně zajišťuje chod služby Český červený kříž, kdy v prostorách je přítomen vždy správce, a to bez ohledu na víkendy a svátky.

Jsme rádi, že se podařilo službu zorganizovat i letos. Služba je plně využívána a lidé bez přístřeší jsou za ni rádi. Navíc jsou prostřednictvím Teplé židle informováni i o dalších službách, které jim město nabízí. Odbor sociálních věcí a zdravotnictví pomohl už mnoha lidem v nepříznivé situaci začlenit se zpět do normálního života,“ dodává starosta Alexandr Nogrády.

Služba se nachází v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže na adrese sídliště Vyšný 48, Český Krumlov. Služba Teplá židle je poskytována zcela zdarma.

Informace o otevření služby je možno získat na služebně Městské policie, na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, v Oblastním spolku Českého červeného kříže nebo na tel. 731 946 521.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: