aktualizováno 25. 6. 2024

Nevšední polepy zastávek chrání ptactvo a oživují historii

Doslova jako výkladní skříň, galerie a vzdělávací panely zároveň působí čtveřice autobusových zastávek ve městě, které jsou nově polepené folií proti nárazu ptáků do skla. Nenajdete totiž na nich klasické siluety ptáků, které se za tímto účelem běžně používají. Velkoformátové folie jsou potištěné historickými fotografiemi a doprovází je úryvky textů z dějin města.

Námět na polepení skleněných zastávek, které představují pro ptáky nebezpečí, vzešel z projektu participativního rozpočtu. „Při hledání možností, jak ochránit ptactvo před nárazy do skleněných ploch autobusových zastávek jsme na základě podnětu architekta Ondřeje Busty zvolili cestu historického dědictví našich předků a navázali spolupráci s kolegy z Musea Fotoateliéru Seidel,“ říká Vlasta Horáková z odboru životního prostředí.

Pro zastávky Svatý duch, Chvalšinská ulice, třída Míru a U Supermarketu v Tovární ulici byly vybrány historické fotografie vázané na dané místo. Tyto snímky jsou doplněny texty knihy Krumlov – město pod věží z ediční řady Seidelova Šumava, což rovněž přispívá ke zvýšení povědomí o místní historii.

Instalace historických fotografií se setkala s pozitivními reakcemi obyvatel města. „Do muzea přišla paní učitelka dějepisu ze ZŠ Za Nádražím a velká patriotka Eva Zálohová, která velmi chválila edukativní efekt polepů, fotografie s osobami jsou podle ní nejpůsobivější a používá je i k výuce žáků. A to nás moc těší, děkujeme za tuto možnost,“ říká Zdena Mrázková z Musea Fotoateliéru Seidel a dodává: „Seidelovy fotografie tak vykročily za hranice muzea, aby připomněly podobu míst, kde byly v minulosti pořízeny. Minulost se tak prolíná se současností, propojení historických snímků s dnešními obyvateli města, kteří před stoletou kulisou čekají na bus s nákupy či mobilem v ruce, je kuriózním zážitkem a nečekanou přidanou hodnotou projektu.“ Autorem výtvarného zpracování je Tomáš Halama, grafik knižní řady Seidelova Šumava.

Tento inovativní přístup ukazuje, jak lze kreativně a efektivně spojit ochranu přírody s kulturním dědictvím. Město má proto v plánu v tomto konceptu pokračovat a rozšířit ho na další vhodné zastávky. V Českém Krumlově je téměř 40 zastávek MHD, avšak ne všechny vyžadují ochranu ptactva.

Kritériem pro výběr zastávek je jejich nechráněnost zástavbou či výsadbou, tedy míra rizika pro ptactvo. Kromě uvedených zastávek byly ochrannými samolepkami zabezpečeny také zastávky v dalších rizikových oblastech jako jsou Budějovická za prodejnou pekařství Nodes směrem na České Budějovice, Tovární ulice u Terna, Chvalšinská u tenisových kurtů, Plešivec sídliště za Skleníkem a v centrální části sídliště, u vlakového nádraží a Vyšný rozcestí.

Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (1/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (2/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (3/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (4/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (5/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (6/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (7/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (8/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (9/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (10/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (11/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (12/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (13/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (14/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (15/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (16/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (17/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (18/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (19/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (20/21)Zastávky fotopolepy Seidel, zdroj: oKS (21/21)

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: