aktualizováno 25. 11. 2022

Ocenění knihy Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy na Šumavě Liteře

Kniha Boleticko – krajina zapomenuté Šumavy získala první místo v kategorii Výtvarné publikace na VIII. ročníku festivalu Šumava Litera. Publikace uspěla v konkurenci dalších 65 nominovaných knih, které vyšly v roce 2021.

Výpravný titul Boleticko od autorů a Jindřicha Špinara, Zdeny Mrázkové a Petra Hudičáka pojednává o osudu kdysi kvetoucích vesnic, které po přeměně území ve vojenský újezd zmizely téměř beze stopy. Základem knihy jsou opět dobové fotografie z Fotoateliéru Seidel, jehož rozsáhlý a pečlivě vedený archiv je evropským unikátem. Dobové snímky jsou doplněny současnými fotografiemi především od Kláry a Libora Sváčkových.

Na starých fotografiích je zachycena podoba kraje pod Knížecím stolcem „zrcadlícím se“ v největším šumavském rybníku Olšina. „V tomto podivuhodném území mezi Lipnem, Krumlovem a Prachaticemi zní ozvěna Švejkovy věty: Co blázníte, dyť jsou tady lidi! Byla pronesena tam, odkud se život skutečných obyvatel krátce předtím vytratil …,“ píše v předmluvě Jindřich Špinar.

Boleticko je již čtvrtým svazkem ediční řady Seidelova Šumava vydaným Českokrumlovským rozvojovým fondem – Museem Fotoateliér Seidel. Poděkování patří především všem partnerům a sponzorům, bez kterých by tato publikace vznikala jen stěží.

Uvedenou knihu, ale i další na Šumavě Liteře oceněné tituly ze zmíněné edice (Lipno – krajina pod hladinou, Šumava – krajina pod sněhem a Krumlov – město pod věží) jsou stále v nabídce Musea Fotoateliér Seidel a můžou být i pěknou vánoční inspirací.

Další informace: www.seidel.cz

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: