Český Krumlov se vyjadřuje k plánu rozšíření spalovny v Domoradicích
Společnost CARTHAMUS a.s. plánuje výrazně rozšířit provoz v areálu Energobloku Domoradice. Nový kotel by spaloval upravený odpad nebo takzvané alternativní palivo v objemu až 80 tisíc tun ročně. Zároveň by zde vznikl nový turbogenerátor pro výrobu elektřiny a tepla. Po uvedení zařízení do provozu by došlo k úplnému ukončení spalování hnědého uhlí.
Město Český Krumlov se k tomuto záměru oficiálně vyjádřilo a upozornilo na řadu vážných otázek a možných rizik. Stanovisko vychází z posudků odborných pracovníků úřadu, z jednání Komise rady města pro životní prostředí i z konzultací se zástupci veřejnosti.
Co město na projektu nejvíc znepokojuje?
Jedním z hlavních problémů je doprava. Podle města není v dokumentaci dostatečně popsáno, kudy a v jakém množství budou nákladní auta odpad vozit. Přitom už dnes je doprava v některých částech města velmi vytížená. „Zvláště upozorňujeme na nutnost aktualizace dat, neboť uváděné intenzity dopravy neodpovídají skutečnému stavu,“ vysvětluje starosta Alexandr Nogrády.
Dalším sporným bodem je původ odpadu. Záměr počítá s tím, že surovina nebude z Českého Krumlova ani z jeho okolí, ale bude dovážena z jiných krajů republiky. To podle města nedává smysl – odpad z Krumlova bude pravděpodobně odvážen jinam, zatímco jiný se sem bude vozit ke spálení. Město zároveň požaduje záruku, že se zde nebude spalovat zahraniční odpad.
Otazníky budí i způsob skladování surovin. Už v minulosti byl v regionu problém se zápachem z podobného provozu. „Požadujeme řešení, které zabrání šíření zápachu do okolí – například formou podzemních boxů s odsáváním, kde by zplodiny byly svedeny přímo do kotle,“ říká starosta.
Město dále žádá, aby odborníci přepočítali dopady znečištění ovzduší, tentokrát s ohledem na všechny zdroje v lokalitě, ne jen na plánovaný provoz. Upozorňuje i na nedořešený problém s hlukem a považuje za nepřijatelné, že by technologie využívala vodu z pitné vodovodní sítě. Doporučuje prověřit možnost využití vody z Vltavy nebo technicky upravené vody.
Důležitou roli podle města hraje také transparentnost. Žádá proto, aby výsledky měření zápachu, prachu, hluku i kvality ovzduší byly přístupné veřejnosti online, ideálně v reálném čase.
„Vnímáme význam odklonu od uhlí, ale vzhledem k rozsahu záměru a jeho blízkosti k obytným zónám i chráněné krajinné oblasti považujeme za naprosto nezbytné, aby byl projekt podroben důslednému odbornému posouzení. Naším cílem je chránit životní prostředí a kvalitu života obyvatel města,“ dodává starosta.
Co může a nemůže ovlivnit Český Krumlov
Plánovaná stavba spalovny spadá do katastru obce Přísečná, kde ji územní plán umožňuje. Přestože výnosy z průmyslových areálů na území obce, včetně daně z nemovitosti, plynou právě Přísečné, dopravní zátěž bude dopadat především na Krumlov. Město bude čelit vyššímu hluku, emisím i nákladům na údržbu infrastruktury.
Zároveň je třeba zdůraznit, že žádné místní zastupitelstvo o výstavbě nerozhoduje. Ani obec Přísečná, ani město Český Krumlov nemají pravomoc stavbu schválit nebo zamítnout. O tom, zda bude záměr realizován, rozhodují jiné orgány v přesně stanoveném správním procesu.
V současnosti se projekt nachází ve fázi posuzování vlivů na životní prostředí, tj. v procesu EIA. V této fázi mohou připomínky k dokumentaci podávat obyvatelé, odborné instituce i obce. Všechna vyjádření jsou směřována na Krajský úřad Jihočeského kraje, který celý proces koordinuje.
Pokud krajský úřad obdrží od veřejnosti odůvodněné nesouhlasné vyjádření, svolá veřejné projednání. Právě tam dostanou občané příležitost vyjádřit své obavy přímo. Na základě všech připomínek, veřejného projednání a dalších podkladů pak kraj zajistí zpracování odborného posudku nezávislým specialistou.
Teprve poté krajský úřad vydá takzvané závazné stanovisko. To ještě není povolením stavby, ale představuje nezbytný podklad pro další fázi řízení, v němž se rozhoduje o samotné realizaci projektu. Dalším krokem bude stavební řízení vedené u Dopravního a energetického stavebního úřadu v Praze. Ten je příslušný ze zákona k záměrům tzv. vyhrazených staveb, mezi které se tento záměr spalovny řadí. Město Český Krumlov bude v tomto řízení vystupovat jako účastník. To znamená, že může podávat připomínky a hájit zájmy svých obyvatel, například v oblasti dopravní zátěže.
Je zároveň důležité připomenout, že celý proces má jasně daná pravidla a rozhoduje se na základě faktických argumentů. „Emoce nebo pouhé odmítání bez uvedení důvodů, jakkoli mohou vycházet z oprávněných obav, v tomto typu řízení nemají váhu. Kdo chce výsledek ovlivnit, měl by připomínky formulovat srozumitelně, konkrétně a věcně,“ dodává starosta.