aktualizováno 19. 11. 2020

Kostel sv. Víta se v pátek oblékne do tyrkysové

V pátek 20. listopadu 2020 se některá města v České republice rozsvítí tyrkysově. Zapojí se tak do globální kampaně UNICEF u příležitosti Světového dne dětí, která připomíná, že každé dítě má právo na výživu, pitnou vodu, ochranu a vzdělání.

V pátek 20. listopadu se památky v českých městech rozsvítí do tyrkysové barvy Dětského fondu OSN - UNICEF, aby upozornily na práva dětí po celém světě. V Praze se tyrkysově rozzáří Petřínská rozhledna, Tančící dům a Karolinum. V Brně se rozsvítí Mahenovo divadlo a k happeningu se přidává i Český Krumlov, kde bude tyrkysově nasvícen kostel sv. Víta.

„Je nesmírně důležité upozorňovat a poukazovat na práva dětí a na to, že ne všem dětem na světě se dostává péče, kterou potřebují," uvádí starosta Dalibor Carda, proč se k akci přidává město Český Krumlov.

Česká města se s nasvícením budov přidají k ikonickým objektům po celém světě, jako je budova Opery v Sydney, Empire State Building v New Yorku, Akropole v Athénách nebo Pantheon v Paříži.

„Před 31 lety přijalo Valné shromáždění OSN Úmluvu o právech dítěte, která zaručuje právo na dětství pro každé dítě. Důsledky pandemie COVID-19 však ohrožují celou jednu generaci dětí. Omezený přístup k lékařské péči, výpadky ve vzdělání a prohloubení chudoby v některých zemích mohou mít pro děti fatální následky. Cílem letošního Světového dne dětí je na tato rizika upozornit a konkrétními projekty zdravé a šťastné dětství podpořit," uvedla ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Na Světový den dětí startuje také 18. ročník benefiční Aukce pro UNICEF, která v letošním roce proběhne poprvé online. Dražit se bude do 24. listopadu 20.00 hodin na www.aukceunicef.cz. Mezi uměleckými díly je například signovaná fotografie Jana Saudka, obraz Jiřího Suchého nebo originální panenka držitelky ceny Czech Grand Design Hany Zárubové. Cena každé z dražených panenek začíná na 3 000 Kč, což odpovídá částce za základní očkování proti šesti smrtelným nemocem pro pět dětí.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: