aktualizováno 7. 1. 2020

Lidé bez přístřeší mohou přečkat mrazivé noci v teple

aktualizováno 7. 1. 2020

Služba Teplá židle funguje v Českém Krumlově od loňské zimy, kdy se osvědčila jako obdoba noclehárny. Lidé bez domova zde mohou zdarma strávit noci, kdy teplota klesá k minusovým hodnotám.

Na židli, nebo na karimatce se spacákem, ale hlavně v teple. Takovou možnost přečkání mrazivých nocí mají v Českém Krumlově lidé bez domova. Tzv. Teplou židli, jak se projekt nazývá, zřídilo minulou zimu město Český Krumlov ve spolupráci s Českým červeným křížem.

„Loňskou sezónu byla služba otevřena 16 mrazivých nocí a celkem byla využita 28krát dohromady 12 lidmi. Služba byla pozitivně hodnocena jak ze strany klientů, tak ze strany veřejnosti. Nedocházelo k žádným konfliktům ani mezi klienty, ani mezi sousedy z blízkého okolí," zhodnotila pilotní ročník fungování služby Yveta Stýblová, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Českém Krumlově.

Služba funguje v zimních měsících, a to vždy jen po dobu mrazivého počasí, kdy teplota v noci klesne pod - 5 C dle předpovědi počasí. Služba je i letos poskytována zdarma. Provoz služby finančně zajišťuje město Český Krumlov, kdy se předpokládané náklady pohybují ve výši 55.000 korun za celé zimní období. Personálně službu zajišťuje Český červený kříž, na místě je správce, a to bez ohledu na víkendy a na svátky, který klienty přijímá a poskytuje potřebnou pomoc. Pro přijetí se klient musí prokázat občanským průkazem, nesmí být agresivní a pod vlivem alkoholu či drog.

Místnost je vybavena židlemi, stolem a je zde k dispozici WC a sprcha. „K dispozici jsou také karimatky, spací pytle a deky. Příchozím jsou poskytnuty teplé nápoje a polévka. V případě potřeby je zdarma poskytnuto oblečení a klienti jsou informováni o možnosti využití další sociální pomoci ze strany sociálních pracovníků," uvádí Ingrid Pechová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví českokrumlovského městského úřadu.

V nové sezóně prošly prostory nezbytnými opravami. Zprovoznila se nefunkční kanalizace, zrenovovaly se elektrické rozvody, opravily omítky, vyměnila se podlaha, vymalovalo se a celkově se prostor zvelebil. K dispozici je také zrekonstruované sociální zázemí a sprcha. „Nově tak můžeme zrekonstruované prostory využívat celoročně jako multifunkční místnost. Do března tu bude fungovat Teplá židle a následně budeme mít prostor k dispozici pro kurzy první pomoci, příměstské tábory a další aktivity Českého červeného kříže," dodává Yveta Stýblová. Celkově rekonstrukce stála 250 tisíc korun.

Služba se nachází v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže na adrese: sídliště Vyšný 48, Český Krumlov.

Tel. kontakt na správce (vždy od 20.00 hod do 8.00 hod.) v případě otevření služby: 739 139 564, příp. 739 661 561.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: