aktualizováno 16. 3. 2018

Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém, hlásí festival Jeden svět

aktualizováno 16. 3. 2018

Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky - rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. Zhlédnutí dokumentů a navazující debata divákům poskytuje prostor k něčemu, na co v každodenním životě plném (dez)informací ze sociálních sítí někdy nemají čas: zpomalit, v klidu se zamyslet nad konkrétním tématem, nahlédnout ho z různých úhlů a zasadit si jej do kontextu.

V Českém Krumlově proběhne Jeden svět letos již po osmé. Školní projekce odstartují v pondělí 19. 3. a poběží na 4 promítacích místech až do pátku 23. 3. Jeden svět dětem nabízí sadu filmů pro žáky od 8 do 13 let. Krátké dokumenty s moderovanou debatou zprostředkují témata jako chudoba, vzdělávání, rodina, život s jinakostí a sociální vyloučení. Jeden svět pro studenty je určen žákům vyšších ročníků ZŠ a studentům SŠ. Filmy s cirka hodinovou stopáží nabízejí hlubší vhled do problematiky ekologie, života s postižením, válečných konfliktů, extremismu a svobody slova. Tyto speciální projekce v minulých letech navštívilo přes 1 000 žáků a studentů z regionu.

Od čtvrtka 22. 3 do soboty 24. 3. se Jeden svět otevře i široké veřejnosti. Přinese aktuální snímky české i světové dokumentární kinematografie. Z domácí produkce to bude například film Nic jako dřív o životě teenagerů z Varnsdorfu, který ukazuje dospívání v současném českém pohraničním maloměstě. Film byl uveden na festivalu IDFA v Amsterdamu a doprovodí jej nejen debata, ale i masterclass v podání režisérské dvojice Klára Tasovská a Lukáš Kokeš.

Ze zahraničních dokumentů bychom rádi pozvali například na obrazově působivý dokument Azurová, který ukazuje dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů. Pozornosti publika bychom také rádi doporučili snímek o svérázné vzdělávací instituci Rebelská střední v Berlíně nebo netradiční road movie Kolyma, cesta z kostí, která nastiňuje mozaiku dnešního života v odlehlé části Ruska. Během speciální projekce (nejen) pro seniory představíme dokument Mečiar.

Pořadateli festivalu v Českém Krumlově jsou Centrum pro pomoc dětem a mládeži o.p.s., Gymnázium Český Krumlov a Člověk v tísni, o.p.s.

Více informací naleznete zde: https://www.jedensvet.cz/2018/cesky-krumlov.

Václava Šnokhousová
koordinátorka MFF Jeden svět

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: