aktualizováno 2. 12. 2016

Krumlovský advent a Vánoce lákají jedinečnou atmosférou

aktualizováno 30. 11. 2016

Vychutnat si předvánoční čas v klidu a pohodě a zažít příjemnou adventní atmosféru při procházkách historickými uličkami města mohou obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova až do Tří králů.

Českokrumlovský advent a Vánoce jsou nezapomenutelné. Adventní a vánoční atmosféra, do které se Český Krumlov ponoří na celých šest týdnů, jednoduše pohltí každého, kdo sem zavítá. Pro obyvatele i návštěvníky města je připraven nejen tradiční program o adventních víkendech na náměstí Svornosti, ale také řada adventních a vánočních koncertů, pohádek, speciální vánoční komentované prohlídky města či vánoční výstavy a tvoření.

Od pátku 25. listopadu se na českokrumlovském náměstí Svornosti rozvoněl vánoční punč a vánoční cukroví na adventním trhu, který bude až do 8. ledna denně nabízet bohatou gastronomii v podobě staročeských dobrot, výrobky s vánoční tematikou i tradiční řemesla. Každý týden od pátku do neděle a v letošním roce také na Štědrý den a Boží hod vánoční se budou moci naši nejmenší na náměstí Svornosti setkat se zvířátky z Volnočasového přírodního centra Pepíno.

Hudebně poetické otevření adventu, kterému požehnal českokrumlovský prelát Václav Pícha, proběhlo tradičně první adventní neděli na náměstí Svornosti, kdy jsme společně rozsvítili vánočního strom. „Letos k nám doputovala stříbrná jedle ojíněná z Besednice, kde ji v roce 1980 u své chaty zasazovali manželé Silovských. Za ta léta jim vyrostla do ohromných rozměrů patnácti metrů a začala nebezpečně překážet, rozhodli se tedy ji věnovat našemu městu, a za to jim velmi děkujeme, strom je to opravdu majestátní a nádherný," uvedl starosta města Dalibor Carda.

Druhý adventní víkend si přijdou na své příznivci TV ŠLÁGR, která v sobotu 3. prosince přiveze na náměstí to nejlepší ze svého vysílání a zájemci si budou moci společně zazpívat u vánočního stromu. Zkrátka nepřijdou ani děti, na které čeká hned v neděli 4. prosince Mikulášská nadílka. Na náměstí Svornosti budou pro děti připraveny hry, zábava a hudba, zahraje tu kapela Rybníkáři.

Ježíškův poštovní úřad bude U Zlatého anděla úřadovat v sobotu 10. prosince o třetím adventním víkendu. Děti tu budou moci odevzdat dopisy pro Ježíška, které k němu dopraví pošta skrze speciální úřední aparát. Návštěvníci se také dočkají příjezdu Bílé paní, u čehož jim hudební společnost bude dělat českokrumlovská kapela Kapka.

Oblíbené společné zpívání s dětmi z mateřských a základních škol s Krumlovskými pištci zazní u vánočního stromu 11. prosince. A hned ve středu 14. prosince je na programu další sborový chorál, opět se uskuteční celorepubliková akce Česko zpívá koledy, kdy v jednom okamžiku zazní nejméně tři stejné koledy z hrdel tisíců lidí na českých a moravských náměstích. Hrát jim k tomu bude Krumlovská dudácká kapela.

V rámci adventu se koná 16. prosince již tradiční akce Psí Vánoce. Jejím účelem je seznámit veřejnost s činností českokrumlovského útulku, a především s jeho čtyřnohými obyvateli. Celá akce se nese v duchu přátelského setkání lidí, kteří jsou zváni na ochutnávku nejen vánočních dobrot, ale připraven bude i oblíbený punč a kulinářské překvapení. Děti i dospělí mohou své dárky pro chlupáče opět nadělovat pod ozdobený vánoční stromek.

Čtvrtý adventní víkend bude patřit hlavně hudebním akcím, na náměstí Svornosti vystoupí akordeonové kvarteto ze Základní umělecké školy v Českém Krumlově, folklórní soubor Jitřenka a dětský pěvecký sbor Koťata ze Základní školy ve Velešíně. O poslední adventní neděli nadělí hudební dárky krumlovští muzikanti, kteří tradičně zazpívají společně s občany všech národností Tichou noc.

SYNAGOGU NAPLNÍ HUDBA, NA ZÁMKU ODEHRAJÍ ŽIVÝ BETLÉM

Jedním z mnoha míst, kde se uskuteční adventní koncerty, bude krumlovská Synagoga. V sobotu 10. prosince tam bude křtít nové CD českokrumlovská folková skupina Lakomá Barka, 14. prosince tu vystoupí operní pěvkyně Gabriela Beňačková za doprovodu kytarového virtuóza Lubomíra Brabce a 17. prosince zde zahraje Robert Křesťan & Druhá tráva.

Tradiční vánoční tóny zazní 17. prosince v Zámecké jízdárně s Českou mší vánoční Jana Jakuba Ryby v podání Smyčcového orchestru Český Krumlov. V pátek 23. prosince se na II. zámeckém nádvoří odehraje živý betlém - biblický obraz se zpěvy vánočních koled, kde budou účinkovat občané a soubory města.

Štědrý den bude opět ve znamení medvědích Vánoc, kdy mají návštěvníci jedinečnou šanci přinést dobroty pro zámecké medvědy, podstrojovat jim je bude medvědář Jan Míša Černý a hrát k tomu bude Kapka.

KRUMLOVSKÉ KAPELY NA SCÉNĚ

27. prosince přivede posluchače do varu známá krumlovská reggae kapela Pub Animals a hned druhý den zahraje na náměstí Svornosti legendární jihočeská reggae a funky kapela HE band. Všechny také zveme na skvělou silvestrovskou zábavu, kterou zajistí českokrumlovské kapely Element a Papouškovo sirotci na náměstí Svornosti.

VYPEČENÉ VÁNOCE V KLÁŠTERECH

Obzvláště vypečené Vánoce s císařem - pekařem a jeho dvorem připravily v letošním roce pro své návštěvníky Kláštery Český Krumlov. Každou adventní sobotu se na Klášterním dvoře a v řemeslných dílnách seznámíte s nějakým tradičním českým řemeslem. V klášterní pekárně si upečete vanilkové rohlíčky, u hrnčíře stvoříte golema Krumlema, podkovář před vašimi zraky okove koně, na vánočním tvoření si vyrobíte dekorace, mýdla, trička, balicí papír a spoustu dalšího. Kromě toho se budete moci vypravit po stopách Golema a jako moderní badatelé proniknout do zákoutí filmu Císařův pekař - Pekařův císař.

Na Klášterním dvoře budou i letos o čtvrtém adventním víkendu v sobotu 17. prosince českokrumlovští skauti rozdávat betlémské světlo.

Další kulturní vyžití v průběhu adventního času připravila také Základní umělecká škola, Městské divadlo, Dům dětí a mládeže, Městská knihovna, Regionální muzeum, Egon Schiele Art Centrum nebo hotel Růže. Museum Fotoateliér Seidel nabídne tradiční originální rodinná či individuální PFka (3.-4. prosince, 10.-11. prosince).

Příchod Tří králů, Tříkrálová sbírka organizovaná Českou katolickou charitou a sfouknutí vánočního stromu jsou posledními akcemi, které 6. ledna 2017 zakončí slavnostní program v Českém Krumlově. Přijměte proto naše pozvání na českokrumlovský advent a Vánoce! Příležitostí zastavit se a rozjímat v době sváteční bude opravdu mnoho.

Kompletní program naleznete na stránkách www.ckrumlov.cz/advent

Pořadatelé: město Český Krumlov, Českokrumlovský rozvojový fond, Městské divadlo Český Krumlov, Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově
Generální partner: Budweiser Budvar, n.p.
Hlavní partner: Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
Partneři: Energo Český Krumlov s.r.o., Linde Pohony s.r.o.
Partneři adventního trhu: S.V.G. spol. s r.o. - kulinářské speciality, Carthamus, a.s.
Mediální partneři: Českokrumlovský deník, Českokrumlovská televize, Ozvěny Českokrumlovska

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: