Třicátý ročník Slavností pětilisté růže přilákal do Českého Krumlova rekordní počet návštěvníků
aktualizováno 20. 6. 2016
Jubilejní třicátý ročník Slavností pětilisté růže pojali pořadatelé velkolepě a rekordní byla i účast, historický festival v Českém Krumlově si přišlo užít přes 28.000 návštěvníků!
„Jde tedy o historicky nejvyšší návštěvnost akce, což je velmi potěšující. Počet návštěvníků byl znatelný především v čase hlavních průvodů, ale díky dvěma na sebe navazujícím průvodům po dvou trasách byl počet příchozích lépe rozprostřen po celém městě," uvedl Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.
Ani dopravní komplikace ve městě způsobená úpravou strategické křižovatky u kina Luna neodradila tisíce lidí přijet si užít do Českého Krumlova tradiční středověkou slavnost. V největší špičce řídila provoz dopravní policie, což podstatně pomohlo při odbavování vozidel mířících do města a ven z něj. „Naši účinkující využili alternativních tras a dorazili včas. Těch několik, kteří měli zpoždění, většinou uvízlo v jiné koloně na území republiky," doplnil Jan Vozábal.
Ústředním tématem pro letošek byl výběr toho nejlepšího, co slavnosti ve své historii představily. Městem prošlo v průběhu tří dnů celkem šest průvodů, a to průvod rychtářský, který slavnosti zahájil, dále pak slavnostní historický průvod rozdělený do dvou částí, které se spojily na náměstí Svornosti v rámci ceremonie, dva noční průvody s loučemi a průvod zakončující slavnosti. Návštěvníci mohli obdivovat zejména nádherné kostýmy a účesy. V letošním roce bylo k vidění mnoho různých oděvních stylů i jejich vývojových mezifází, a to od gotických modelů, přes období renesance, baroka a rokoka až po empír a devatenácté století zastoupené elegancí turnýry. Největší část kostýmní výpravy tvořili filmové kostýmy z Fundu kostýmů Barrandov, dále pak z fundu kostýmů Městského divadla Český Krumlov, nicméně nyní již nezanedbatelnou část tvoří kostýmy, které si pravidelní účastníci historického průvodu a účinkující pořídili nebo zhotovili sami. Nicméně k tomu, aby historické postavy působily dostatečně opravdově, je nutné i umu kadeřnic a vizážistek. V letošním roce se na přípravě sobotního hlavního průvodu podílelo více než deset kadeřnic a vizážistek. „Část z nich nejsou profesionální kadeřnice, ale amatérky z řad pravidelných účastnic slavností. Před slavnostmi bylo nutné načesat a upravit více než stovku paruk a příčesů a samotné česání probíhalo v sobotu od šesti hodin ráno až do odchodu průvodu," zmínil Jan Vozábal. Celkem rukama kadeřnic a vizážistek prošlo více než 150 žen a mužů. V historických průvodech v letošním roce prošlo nejméně sedm set kostýmovaných účastníků slavností a sobotního hlavního průvodu se pak zúčastnilo více než 630 lidí, 15 koní a několik psů.
Na deseti scénách po celém městě vystoupilo celkem osmdesát souborů, z toho téměř jedna třetina krumlovských, které představily na dvě stě programů. Návštěvníci si mohli ze slavností odnést vzpomínkové suvenýry, jejichž edici k významnému výročí organizátoři vydali. A ani letos nechyběl noční rytířský turnaj dělení růží v Pivovarské zahradě nebo divadelní představení živých šachů na Otáčivém hledišti.
Nově se do programu zapojily revitalizované kláštery, kde historický program probíhal na dvou scénách a kláštery tak zněla dobová duchovní i světská hudba, řinčení zbraní a hlavně uznalý potlesk i smích diváků doprovázející vystoupení kejklířů, herců, tanečníků i dalších účinkujících. „V uličce spojující klášterní dvůr s hlavní ulicí rozbalili své stánky řemeslníci, pod jejichž vedením si návštěvníci slavností vyráběli mýdla, kožené a kované doplňky, ozdoby z korálků a drátků, zdobili perníkové pětilisté růže, vyzkoušeli si výrobu keramiky, vinutých perel a podmalby na skle. Jednoznačným hitem klášterního dvora se stala hromada slámy, kterou si k povalování i hře užívali jak dospělí, tak děti," uvedla manažerka klášterů Kateřina Slavíková. Část návštěvníků slavností využila možnosti navštívit jednotlivé expozice, kde prostory ambitu bývalého minoritského kláštera a klášterních zahrad tvořily ostrůvek klidu a odpočinku uprostřed bohatého programu. U dětí pak zvítězila v bývalém klášteře klarisek interaktivní expozice lidského umu a dovedností s dobovými místnostmi, bylinkovou dílnou, skriptoriem a hlavně hernou s hračkami a loutkovým divadélkem.
Velkolepou podívanou na slavnostní ohňostroj - netradičně v barokní podobě v propojení se závěrečným ohňostrojem na jižních zámeckých terasách připravili českokrumlovští ohňostrůjci Zdeněk Štěpánek a Jiří Honc. „Nad krumlovským ohňostrojem jsem opravdu užasl, musím přiznat, že zážitek z něj byl pro mě srovnatelný s novoročním ohňostrojem v Sydney," uvedl divák Viktor Svoboda, který na slavnosti do Krumlova přijíždí pravidelně.
Městské divadlo pořádalo slavnosti podvacáté, město Český Krumlov je pořadatelem akce na základě smlouvy mezi městem, divadlem a Českokrumlovským rozvojovým fondem od roku 1999. Vždy ale bylo podporovatelem akce od počátku devadesátých let s výjimkou jednoho ročníku.
Více informací k programu, historii slavností, fotogalerii a videogalerii, termínům slavností v dalších letech a další informace naleznete na oficiálních stránkách akce www.slavnostipetilisteruze.eu
Prohlédněte si fotogalerii letošních Slavností pětilisté růže
Pořadatelé
Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hanička Pelzová - koordinátor trhu
Generálním partnerem je Budějovický Budvar, n. p.
Hlavními partnery jsou Fronius Česká republika, s.r.o., Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
Partnery jsou Kámen a písek spol. s r.o., Vidox, s.r.o., Pivovar Eggenberg, a.s., Státní hrad a zámek Český Krumlov, Barrandov studio - fundus, Hotel Růže Český Krumlov, IRO stavební s. r. o., Swietelsky, stavební s. r. o.
Mediálními partnery jsou Českokrumlovský deník, Českokrumlovská televize, Ozvěny Českokrumlovska.
Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 30. ročníku Slavností pětilisté růže!
Podrobné informace o Slavnostech pětilisté růže naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu nebo www.ckrumlov.cz/slavnosti